Suplementy.net.pl

Najważniejszym skutkiem suplementacji jest ochrona organizmu przed schorzeniami spowodowanymi niedoborem witaminy i składników mineralnych.

Dla grup społecznychDoping mózguNa dolegliwości

Zamień białe pieczywo na pełnoziarniste… i zyskaj na sprawności umysłowej

Zamień białe pieczywo na pełnoziarniste… i zyskaj na sprawności umysłowej

Długie godziny codziennej pracy, czy bodźce stresowe, które intensywnie odbieramy z różnych stron, mogą doprowadzać do odczuwania zmęczenia umysłowego. Często, aby się bronić przed spadkiem produktywności umysłowej sięgamy po kawę – jedna za drugą… ale w końcu i ten sposób może zawieść. Czy faktycznie sprawność naszego umysłu jest ograniczona poniżej poziomu naszego zapotrzebowania na jego wydajność? Czy może coś nam umyka, jakieś szczegóły, które mogłyby poprawić realnie produktywność umysłową?

JEDZENIE MA ZNACZENIE

Od dawna wiadomo, że to jak się czujemy wynika z tego, co jemy. Oczywiście, stres i sen również odgrywają bardzo duże znaczenie w kreowaniu naszego samopoczucia. Nie mniej, wybór produktów spożywczych również pełni na tym polu ważną rolę.

Codziennie stajemy przed wyborami, jakie produkty spożywcze dobrać – między innymi ten, jakie pieczywo wybrać do śniadania. Białe czy ciemne? Wiemy od dawna, że ciemne pieczywo jest zdrowsze… ale większość osób woli sięgnąć po to jasne, z powodu walorów smakowych, jednocześnie bagatelizując znaczenie tego wyboru, sądząc że wybór jednego produktu wcale nie będzie miał tak dużego znaczenia na ogólne samopoczucie… a jednak ma.

CO MOGĄ ZMIENIĆ 3 KROMKI CHLEBA?

I tu przechodzimy do badania [1], w którym porównywano, jaki wpływ na procesy zachodzące w mózgu ma wybór pieczywa. W tym celu przeprowadzono 2 próby, które trwały po 3 dni – na grupie młodych, zdrowych osób. W pierwszej próbie, tym młodym osobom, podawano do kolacji pieczywo żytnie z pełnego ziarna (85% pełnego ziarna żyta + 15% mąki jasnej pszennej). W drugiej próbie osoby te otrzymały pieczywo pszenne, z mąki jasnej. Za każdym razem porcje były tak dobrane, aby dostarczały 50g węglowodanów, co będzie ekwiwalentem mniej więcej 3 średnich kromek takiego pieczywa. Każdego poranka, poprzez pobranie próbki krwi, sprawdzano aktywność białka BDNF u ochotników doświadczenia – jest to białko, które w mózgu wspiera procesy poznawcze, formowanie pamięci. Okazało się, że już jeden posiłek zawierający pieczywo pełnoziarniste wpływał znacząco na stężenie BDNF we krwi, bo o około 27%.

Wiemy więc, że wybór pieczywa, jakie spożywamy ma znaczenie dla funkcji mózgu, a długoterminowo może to też zmniejszać ryzyko chorób mózgu, jak choroba Alzheimera, co raportują sami autorzy badania. Jednak, co ma takie znaczenie przy wyborze pieczywa? Na co zwracać uwagę?

FLORA JELITOWA W AKCJI

Rodzaj mąki, jaka została użyta do wyrobu pieczywa jest tym, co decyduje o jego prozdrowotnych własnościach. I jak wykazało powyższe badanie, biała mąka nie wnosi tyle dobra dla naszego zdrowia, co mąka pełnoziarnista. Chodzi głownie o fermentację części niestrawnych w takiej mące, czyli błonnika pokarmowego. Błonnik pokarmowy stanowi pożywkę dla flory jelitowej, z której ta tworzy kwasy tłuszczowe krótkołańcuchowe, jak maślan. We wcześniejszym badaniu [2] tych samych autorów zaobserwowano wzrost o około 30% stężenia maślanu we krwi po spożyciu pieczywa pełnoziarnistego, gdzie takiej zależności nie było po spożyciu pieczywa wyprodukowanego z białej mąki pszennej. I tu może leżeć cały klucz, gdyż to poziom maślanu najprawdopodobniej jest czynnikiem rzutującym na aktywność białka BDNF [3].

TWOJE DZISIEJSZE WYBORY RZUTUJĄ NA PRZYSZŁE ZDROWIE

Stając przed wyborem składników naszej diety, jak choćby rodzaj mąki, z jakiej wypieczone zostało pieczywo, należy mieć świadomość, że nie tylko zmienią się walory smakowe, ale również będzie to miało wpływ na zdrowie. I nie potrzeba wcale dużych ilości, bo jedna porcja pieczywa, rzędu 3 kromek, może spowodować zmiany w samopoczuciu oraz to z jaką łatwością zapamiętujemy informacje, a w skali lat taka świadomość żywieniowa może uchronić nas przed chorobą Alzheimera.

Referencje:

  1. Jonna C. Sandberg, Inger M. E. Björck, Anne C. Nilsson. Increased Plasma Brain-Derived Neurotrophic Factor 10.5 h after Intake of Whole Grain Rye-Based Products in Healthy Subjects. Nutrients. 2018 Aug 16;10(8). pii: E1097. doi: 10.3390/nu10081097.
  2. Jonna C. Sandberg, Inger M. E. Björck, Anne C. Nilsson. Rye-Based Evening Meals Favorably Affected Glucose Regulation and Appetite Variables at the Following Breakfast; A Randomized Controlled Study in Healthy Subjects. PLoS One. 2016 Mar 18;11(3):e0151985. doi: 10.1371/journal.pone.0151985. eCollection 2016.
  3. Schroeder FA, Lin CL, Crusio WE, Akbarian S. Antidepressant-like effects of the histone deacetylase inhibitor, sodium butyrate, in the mouse. Biol Psychiatry. 2007 Jul 1;62(1):55-64. Epub 2006 Aug 30.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *