Suplementy.net.pl

Najważniejszym skutkiem suplementacji jest ochrona organizmu przed schorzeniami spowodowanymi niedoborem witaminy i składników mineralnych.

Jako dodatki

Suplementy na sen – L-tryptofan

Suplementy na sen – L-tryptofan

Tryptofan należy do niezbędnych aminokwasów białkowych.  Oznacza to, że buduje wszelakie białka w organizmie ludzkim, a także mówi to że nie może być syntetyzowany endogennie, a więc musi być dostarczany z pożywieniem. Szeroko doceniany przede wszystkim przez osoby z zaburzeniami snu i nastroju oraz przez tych, u których występują stany lękowe lub depresyjne. Dawniej o suplementach zawierających tryptofan mówiono „naturalna pigułka szczęścia”, przywracająca równowagę emocjonalną i zdrowy sen.

Badanie przeprowadzone przez amerykańską wojskową placówkę badawczą miało zweryfikować, czy tryptofan okaże się naturalnym środkiem nasennym do wykorzystania na polu walki, gdzie żołnierze mają mocno ograniczony czas na sen.

W badaniu uczestniczyło 5 kobiet i 15 mężczyzn, którzy sygnalizowali problemy z zasypianiem.

Szczytowy poziom osiąga w plazmie po ok. 1-1,5 h od spożycia. Odczuwalne efekty mogą pojawić się już 40 minut po spożyciu. Wobec tego badani otrzymywali 4 gramy L-tryptofanu lub placebo na 60 minut przed pójściem spać.
L-tryptofan znacząco skrócił czas potrzebny do procesu zasypiania i nie zakłócił faz snu. Niezależnie od pory dnia czas potrzebny na zaśnięcie skrócony został z 23.40 do 12.50 minut, a więc prawię o połowę.

Badacze spekulują, że tryptofan może nie zadziałać w ekstremalnych warunkach takich jakie są na polu walki. W przeprowadzonym badaniu warunki do zasypiania były bardzo dogodne – zbliżone do tych w domowym łóżku. Jako że tryptofan jest naturalnym środkiem nasennym, mniej sprzyjające warunki lub stan nadmiernego pobudzenia u osób go zażywających może skutecznie hamować jego efekt usypiający, dlatego zastosowanie w warunkach tak ekstremalnych jakimi jest pole walki staje się mocno wątpliwe.

Jednakże dzięki wynikom tego badania można śmiało polecić tryptofan jako środek nasenny w normalnych, domowych warunkach.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6189695

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *