Tauryna to inaczej kwas 2-aminoetanosulfonowy – aminokwas, który określa się mianem biogennym. Wbrew początkowym doniesieniom nie jest budulcem (a więc aminokwasem białkowym) mięśni, co nie zmienia faktu, iż jest w tym procesie obecna. Taurynę odkryto w pierwszej połowie XIX wieku, kiedy to została wyizolowana z żółci byka. Stąd też pochodzi nazwa tego aminokwasu – z łaciny taurus oznacza byk. Jest to więc substancja naturalna, która jest obecna w ludzkim organizmie w stanie wolnym, głównie w krwioobiegu, ale również w siatkówce, sercu oraz mięśniach.
Tauryna – działanie
Według potocznej wiedzy tauryna ma pobudzać i mobilizować do działania oraz pomagać w szybszej regeneracji. Na czym to jednak polega? Przede wszystkim w taurynie upatruje się substancję, która między innymi pomaga w trawieniu i wydalaniu tłuszczów z organizmu. Pomaga to na przykład w niektórych wypadkach osobom otyłym przyśpieszyć utratę zbędnych kilogramów. Ponadto tauryna hamuje proces katabolizmu, czyli regenerację tkanek mięśniowych ich własnym kosztem. Tauryna w tym wypadku dostarcza związki azotu, które to umożliwiają. Jednocześnie dostarcza tak ważnej dla regeneracji mięśni kreatyny. To właśnie dzięki temu procesowi taurynę stosują sportowcy. Jej obecność przyspiesza bowiem powrót organizmu do normy po wytężonym treningu. Dzięki temu zmęczenie trwa krócej. Poza tym tauryna wzmacnia skurcze mięśnia sercowego, reguluje ciśnienie oraz poziom elektrolitów w organizmie.
Dawkowanie Tauryny
Obecnie nie ma jednej, określonej dawki dziennej, której nie należy przekraczać. Przyjmuje się, iż najbezpieczniej jest przyjmować jej dziennie nie więcej, niż około 2000 mg. Ze względów bezpieczeństwa lepiej ograniczyć dostęp do niej dzieciom, zwłaszcza że najłatwiejszym sposobem na jej otrzymanie są napoje energetyczne. Popularne enegetyki zaś mocno obciążają nerki i wpływają na akcję serca, co w skrajnych wypadkach może prowadzić do niewydolności i poważnych problemów zdrowotnych. Z uwagi na fakt, iż tauryna jest wydalana z moczem, nie powinny jej stosować osoby z chorobą nerek.
Gdzie znaleźć taurynę?
Taurynę najczęściej można spotkać w napojach energetycznych, ale występuje ona również w naturalnych produktach. Przede wszystkim obecna jest w mięsie, rybach, owocach morza i nabiale, czyli jest produktem odzwierzęcym, aczkolwiek pewne ilości znajdują się również w roślinach strączkowych, na przykład w grochu oraz w soczewicy. Jako że tauryna jest aminokwasem niezbędnym człowiekowi, pewne jego ilości znajdują się w mlekach modyfikowanych. Ponadto tauryna występuje w pobudzających tabletkach musujących, ale znaleźć ją można także w szamponach do włosów oraz emulsjach przeciwsłonecznych dla osób po 50. roku życia. Na poziom tauryny w organizmie szczególną uwagę powinni zwrócić weganie i rozważyć ewentualną suplementację.
Działanie u sportowców
Jak działa Tauryna na organizm sportowca? Suplement ten wykazuje szereg właściwości, które mogą okazać się korzystne dla osób uprawiających sport. Tauryna przede wszystkim ma działanie antykataboliczne. Pełni ona rolę magazyniera oraz transportera azotu, czyli substancji, która jest niezbędna w procesie odbudowywania tkanek, które uległy uszkodzeniu podczas treningu. Dzięki obecności azotu tkanki mogą samodzielnie odbudowywać swoją strukturę i nie są zmuszone do pobierania niezbędnych aminokwasów z rozbitych białek mięśniowych. Oprócz wspomnianego azotu, tauryna uczestniczy także w transporcie kreatyny, czyli aminokwasu, który umożliwia szybką regenerację mięśni oraz przyrost masy mięśniowej. Tauryna stymuluje również trzustkę do produkcji insuliny, czyli jednego z naturalnych hormonów anabolicznych.
Skutki uboczne suplementacji Tauryny
Tauryna jest stosunkowo dobrze tolerowana przez organizm i dotychczas nie pojawiły się żadne znaczące doniesienia dotyczące skutków ubocznych jej stosowania. Pomimo tego zaleca się, aby z suplementacji tauryny zrezygnowały kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby uczulone na białka pokarmowe, osoby chorujące na chorobę afektywną dwubiegunową oraz osoby stosujące leki psychotropowe (ze względu na ryzyko interakcji).
Tauryna w napojach energetyzujących
Tauryna wykorzystywana jest jako składnik napojów energetycznych ze względu na wpływ, jaki wywiera na funkcjonowanie układu nerwowego. Z jednej strony oddziałuje ona na ośrodek gabaergiczny mózgu, dzięki czemu pozwala wydłużyć stan skupienia przy jednoczesnej redukcji nadmiernego pobudzenia (wywoływanego przez kofeinę, która również wchodzi w skład napojów energetycznych). Z drugiej strony zaś tauryna blokuje wydzielanie serotoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego za relaks i tym samym pozwala wydłużyć czas pracy bądź wysiłku fizycznego.