Suplementy.net.pl

Najważniejszym skutkiem suplementacji jest ochrona organizmu przed schorzeniami spowodowanymi niedoborem witaminy i składników mineralnych.

Na dolegliwości

Suplementy w PCOS

Suplementy w PCOS

Współczesny świat na stałe pozbył się już tematów tabu i takich, których rozpatrywanie może budzić strach, lęk, czy też odrazę. Coraz częściej zaczynamy otwarcie rozmawiać o tym, co nas dotyka, na co cierpimy, co nas boli i co, jak widać, nie dotyczy tylko i wyłącznie nas. PCOS to dolegliwość XXI wieku, która wynika z bardzo wielu zależności związanych z rozwojem technologii, zanieczyszczeniem środowiska, trybem życia, dietą, stresem, wielością ról i codziennym tempem.

Zespół policystycznych jajników wiąże się z nieregularnym miesiączkowaniem, problemami z zajściem w ciążę, owłosieniem pojawiającym się nadmiernie w miejscach do tego nie przeznaczonych. Ponadto jego przesłanką mogą być także problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, nietolerancja na glukozę, chroniczne zmęczenie, senność, rozdrażnienie. Zespół policystycznych jajników (PCOS) dotyka coraz większej ilości kobiet w każdym wieku, na całym świecie, mimo, że choroba ta nie została do tej pory w pełni zdiagnozowana – ogromną pomocą i wsparciem w walce z nią okazują się suplementy diety.

To one bowiem są ukojeniem, odżywieniem i źródłem energii, które nie tylko stabilizuje oraz usprawnia procesy i przemiany zachodzące wewnątrz organizmu, ale także uzupełnia niedobory, zabezpiecza narządy wewnętrzne, a zwłaszcza narządy rodne, w przypadku kobiet. Badania oraz praktyka udowadniają,  że PCOS może przebiegać nawet bezobjawowo, obywając się bez skomplikowanych terapii hormonalnych, wówczas kiedy stosowana jest odpowiednia suplementacja, dobre żywienie i aktywność fizyczna.

Suplementacja w PCOS

W przypadku kobiet cierpiących na zespół policystycznych jajników bardzo ważne jest codzienne, sumienne monitorowanie swojego organizmu pod wpływem obecności w nim potrzebnych składników odżywczych. Nie można pozwolić sobie wówczas na niekontrolowane ruchy i brak dbałości o własne ciało. Każda kobieta, która została zdiagnozowana na PCOS powinna monitorować poziom witaminy D, zwłaszcza w okresach przejściowych, takich jak okres jesienno-zimowy. Witamina D w tym przypadku jest w stanie przywrócić naturalne i regularne cykle miesiączkowy, dlatego jej suplementacja jest szczególnie istotna.  Witamina D także, podnosi poziom szans na zapłodnienie przy PCOS.

Suplementować warto również substancje należące do grupy kwasów tłuszczowych Omega-3, takie jak: kwas EPA i DHA, jak również inozytol. Inozytol należy do grupy składowej lecytyny, która z kolei bierze aktywny udział w rozwoju gospodarki lipidowej organizmu, a także umożliwia sprawne oraz produktywne funkcjonowanie układu nerwowego, posiada wpływ na gospodarkę rozwojową miedzi i cynku w organizmie i poprawia nastrój.

Kolejną substancją obecną w suplementach diety, która pozostaje bardzo korzystna w przypadku PCOS jest N-acetylo-l-cysteina, czyli NAC. NAC, to bardzo silny przeciwutleniacz, który bardzo korzystnie wpływa na gospodarkę hormonalno-jelitową oraz insulinową organizmu. Ponadto substancja ta obniża poziom cholesterolu, przywraca naturalny cykl menstruacyjny, a także wspiera proces redukcji masy ciała.

Przy PCOS powinno się suplementować również minerały, takie jak: selen, cynk, żelazo , magnez, potas, wapń i chlor, jak również witaminy z grupy B, witaminę C, A i E.

Jeśli chodzi o żywienie, to powinno być ono jak najbardziej naturalne, pozbawione sztucznych substancji, barwników i konserwantów, uzupełniaczy, a także spulchniaczy. Powinno się odrzucić dania typu fast-food, smażone na głębokim oleju, a w zamian postawić na domowe, własnoręcznie robione, warzywne i owocowe przekąski. Warto stawiać na lokalne produkty, pobierane od lokalnych dostawców. Bardzo często nie zwracamy uwagi na to, że tak duże zanieczyszczenie organizmu bierze się właśnie z pożywienia, o które nie dbamy. Okazuje się, że współczesny świat oferuje nam multum przepisów, które są zdrowymi, lecz równie smacznymi i o niebo pożywniejszymi zamiennikami niezdrowych dań.

Ważne jest również odpowiednie nawodnienie, albowiem to właśnie woda tworzy nas, jest obecna w każdej tkance, mięśniu, w skórze, w krwiobiegu. Suplementy diety są w stanie zapewnić nam komfort i spokój, a także zdrowie. Im więcej energii zyskamy, im więcej wigoru nabierzemy w procesie suplementacji, tym produktywniej będziemy mogli walczyć z przypadłościami, na które często nie mamy wpływu. Zespół policystycznych jajników, który nie jest zabezpieczany żadną suplementacją oddziałuje destrukcyjnie nie tylko na stan fizyczny, ale również na psychikę. Dlatego bardzo ważna, zwłaszcza w przypadku kobiet, które myślą o macierzyństwie,  pozostaje świadomość własnego ciała, własnej fizyczności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *