Suplementy na trawienie

Współcześnie problemy trawienne dotykają niemal 30% światowej populacji. To bardzo duży odsetek zważając na to, że zarówno świadomość, jak i dostępność zdrowszych środków – wciąż rosną. Nie mniej, problemy trawienne w większości przypadków wynikają właśnie z niewłaściwej diety, której skutkiem jest zaleganie treści żołądkowej. Warto zauważyć jednak, że  mogą mieć one różnorodne pochodzenie. W momencie kiedy pojawiają się one sporadycznie i nie są zbyt dokuczliwe na dłuższy czas, nie świadczą o poważnych dolegliwościach, o które należałoby się martwić. 

Dlaczego mamy zaburzone trawienie? 

Problemy z trawieniem mogą wynikać np. z tego, że spożyliśmy ciężkostrawne pokarmy, tłuste dania, większe ilości alkoholu itp. Wówczas najlepszym i najszybszym wyjściem będą zdecydowanie suplementy diety, które nie tylko stabilizują pracę układu trawiennego, ale również oczyszczają go i regenerują. Suplementy diety dobrze sprawdzą się także w przypadku przewlekłych dolegliwości trawiennych, oczywiście po konsultacji lekarskiej. Ważnym jest, aby nie lekceważyć żadnych sygnałów i pilnie obserwować swój organizm. Dzięki temu możliwe będzie szybkie i sprawne zlokalizowanie przyczyny nieprawidłowości trawiennej i jej skuteczne usunięcie. Tak zwane przeciążenie układu pokarmowego pozostaje np. charakterystycznym objawem występującym szczególnie u osób, które ciężko i intensywnie trenują, a które posiadają ogromne zapotrzebowanie na energię. Podobne sytuacje zdarzają się także u osób cierpiących na otyłość, posiadających zaburzenia w ośrodku sytości. 

Muscle-Zone Sklep

W tych wypadkach suplementacja enzymami trawiennymi (zwłaszcza) pozostaje niezbędnym, fundamentalnym elementem stabilizacji. Enzymy trawienne wspomogą nie tylko trawienie, ale również procesy wchłaniania się do organizmu białek, węglowodanów i tłuszczów. Mogą stać się one również niezwykle skutecznym czynnikiem redukującym uczucie zgagi, wzdęć i niestrawności. Szczególnie u osób ciężko trenujących, suplementacja enzymami trawiennymi odgrywa kluczową rolę, albowiem powoduje ona znacznie lepsze wykorzystanie oraz przyswajalność składników pokarmowych. Z kolei u osób posiadających skłonności do tycia, nieumiejących poradzić sobie z dodatkowymi kilogramami oraz utrzymaniem prawidłowej wagi – enzymy trawienne wspomogą procesy regulacji uczucia sytości oraz łaknienia, które zostały zaburzone. 

Suplementy na trawienie – co wybrać?

W przypadku preparatów wspomagających procesy trawienne, jak również wspierających cały organizm w codziennym funkcjonowaniu – wybór jest naprawdę duży. Warto jednak przytoczyć choć najważniejsze ze składników suplementów diety, dzięki którym jesteśmy w stanie osiągać spektakularne rezultaty. Należy do nich min. maślan sodu, który jest niczym innym jak solą sodową kwasu masłowego. Mówiąc prościej, to związek pozostający głównym źródłem kwasu masłowego. Kwas masłowy (butanowy) z kolei, to kwas nasycony kwalifikowany do wąskiej grupy krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych SCFA. Obecne są one min. w jelicie grubym. W obliczu różnorodnych dolegliwości i zaburzeń funkcjonowania przewodu pokarmowego poziom wytwarzanego kwasu masłowego może ulec znacznemu obniżeniu. 

Warto ponadto stosować preparaty z zawarciem enzymów, które będą dużym wsparciem dla usprawnienia trawienia wszystkich pokarmów, a także zniszczą wszelkie szkodliwe błony biologiczne kolonizujące nasz układ pokarmowy. Szczególnie poleca się np. enzymy na trawienie węglowodanów, które mogą okazać się bardzo pomocne w przypadku rozszczepiania wiązań będących częścią polisacharydów, glikolipidów, glikoprotein. Dodatkowo, ważnym składnikiem pozostają enzymy odpowiedzialne za trawienie białek, które zajmują się niszczeniem wiązań peptydowych. Są one zdolne do trawienia fragmentów uszkodzonych, obumarłych komórek. Usuwają  też skrzepy, oczyszczają przewód pokarmowy, degradują tworzące się złogi. Co więcej, ważne są również enzymy odpowiedzialne za trawienie tłuszczy, czyli inaczej lipaza. Lipaza może w znacznym stopniu wspomóc usuwanie biofilmu poprzez całkowity rozkład obecnych w jej strukturze lipidów. Jej praca polega dodatkowo na rozszczepianiu trójglicerydów na małe cząsteczki kwasów tłuszczowych oraz glicerolu. Dodatkowo sprzyja ona utrzymywaniu prawidłowej przepuszczalności w przypadku błon komórkowych organizmu, dzięki czemu usprawnione pozostaje wchłanianie wszelkich składników odżywczych. 

W przypadku suplementów na trawienie, nie możemy pominąć także ważnego ich dodatku, czyli witamin i minerałów, a także żywych kultur bakterii w nich zawartych. Witamina C, witaminy z grupy B, witamina D oraz K, jak również magnez, potas, chlor, cynk, kwasy omega-3, wpływają niezwykle korzystnie i stabilizująco na układ pokarmowy, jak również na cały organizm w ogóle. Są one czynnikiem wspierającym, uczestniczącym, jak również silnie odżywiającym i regenerującym. Dzięki nim unikamy wielu dolegliwości trawiennych.