Suplementy.net.pl

Najważniejszym skutkiem suplementacji jest ochrona organizmu przed schorzeniami spowodowanymi niedoborem witaminy i składników mineralnych.

Jako dodatki

Suplementy na trawienie

Suplementy na trawienie

Nasz układ pokarmowy często ulega przeciążeniu i wtedy nie może należycie spełniać swoich funkcji. Dzieje się tak w wyniku nieprawidłowej diety, w tym przez dostarczanie sobie zbyt dużo tłustej żywności czy przez niedobry niektórych witamin i minerałów, wpływających na prawidłowe funkcjonowanie wszystkich narządów i układów.

Niezależnie od przyczyn takiego stanu rzeczy nie można bagatelizować problemu, gdyż może to skutkować chorobami układu trawiennego oraz prowadzić do otyłości. Na rynku dostępnych jest wiele suplementów diety, które nie tylko pomagają eliminować problemy z układem pokarmowym, ale także zapobiegają im.

Suplementy na trawienie – które najlepsze?

W pierwszej kolejności warto sięgnąć po enzymy trawienne, w tym amylazy, lipazy, proteazy, celulazy czy laktazy. Każdy z tych enzymów trawi inne składniki, dlatego konieczne jest, by poziom wszystkich był odpowiedni. Trawienie to złożony proces, w czasie którego cząsteczki pokarmu są rozkładane na proste związki, tak by organizm mógł je swobodnie wchłonąć w układzie pokarmowym. Proces ten nie byłby możliwy bez udziału enzymów trawiennych. Rozkładają one składniki na związki organiczne, takie jak cukry proste, aminokwasy, glicerol i kwasy tłuszczowe. Amylazy są odpowiedzialne za trawienie węglowodanów, lipazy – tłuszczów, proteazy – białka. Laktaza z kolei rozkłada laktozę, czyli cukier mleczny, zaś celulaza uwalnia glukozę z celulozy. Tylko obecność wszystkich tych enzymów pozwala na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, dlatego jeśli zauważysz u siebie problemy trawienne, sięgnij po preparat z tymi składnikami.

Właściwości wspomagające trawienie mają także suplementy z octem jabłkowym. Wspiera on gospodarkę kwasowo-zasadową i tym samym przywraca równowagę w organizmie. Ocet jabłkowy posiada szereg cennych właściwości, w tym przyspieszających redukcje tkanki tłuszczowej i obniżających poziom cukru we krwi. Jego stosowanie wspiera rozwój korzystnej flory bakteryjnej w jelitach, a także pełni funkcje probiotyczne. W ten sposób pomaga on w trawieniu jelitowym i eliminuje problem zaparć czy wzdęć. 

Innym popularnym i skutecznym suplementem jest preparat z pieprzem kajeńskim. Łagodzi on wszelkie dolegliwości ze strony jelit i żołądka, w tym gazy, skurcze czy uciążliwe bóle. Pieprz ten wzmaga produkcję śliny, w której zawarte są enzymy trawienne, a także nasila wydzielanie kwasu żołądkowego. Zmniejsza on również apetyt, dlatego pomaga ograniczyć przyjmowane kalorie i zgubić zbędne kilogramy. W pieprzu kajeńskim zawarta jest kapsaicyna – substancja stymulująca receptory, które zwiększają wytwarzanie hormonów lipolitycznych. Dzięki temu przyjmowanie preparatu przyspiesza metabolizm i wzmaga spalanie tłuszczu bezpośrednio po posiłku.

Warto włączyć do swojej diety również suplementy z cynkiem i L-karnozyną, gdyż chronią one żołądek i jelita, a w szczególności ich błony śluzowe. Taki preparat obniża poziom cytokin prozapalnych w przewodzie pokarmowym, które mogą powodować zaparcia i wzdęcia. Cynk jest bardzo istotny dla działania enzymów trawiennych, a dodatkowo uczestniczy w metabolizmie kwasów nukleinowych.

Znaczące dla należytego funkcjonowania układu pokarmowego są wszelkie probiotyki i prebiotyki. To dzięki nim w naszych jelitach mogą istnieć kultury bakterii, które odpowiadają nie tylko za właściwe wchłanianie substancji odżywczych, ale także za naszą odporność. Preparaty te pozwalają na pozbycie się problemu zaparć czy biegunek, regulując rytm wypróżnień. Nie można zapomnieć także o błonniku, który z jednej strony zapewnia dłuższe uczucie sytości, z drugiej zaś ułatwia wypróżnianie. Popularne są też suplementy z zieloną herbatą czy z miętą, ponieważ zwiększają wydzielanie soków żołądkowych, odpowiedzialnych za trawienie. 

Połączenie właściwej diety oraz odpowiednio dobranej suplementacji pozwoli uniknąć wszelkich problemów związanych z układem pokarmowym. Wpłynie to korzystnie na działanie całego organizmu, gdyż umożliwi wchłanianie składników odżywczych. Dodatkowo należyte trawienie jest niezbędne na drodze do utraty zbędnych kilogramów. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *