Ludzie na całym świecie coraz częściej sięgają po suplementy diety, aby zachować lub wspomóc zdrowie mózgu. Ostatnie badanie wykazało, że jedna czwarta dorosłych po 50. roku życia przyjmuje suplementy wspomagające funkcje mózgu. To samo badanie, przeprowadzone przez ekspertów AARP, sugeruje, że seniorzy powinni lokować swoje pieniądze gdzie indziej, gdyż suplementy nie działają.
To już nie jest małym problemem – do miliardów dolarów wzrosły wydatki na witaminowe suplementy zdrowotne wspomagające pracę mózgu, takie jak minerały, mieszanki ziołowe, środki farmaceutyczne lub aminokwasy. Średnie koszta mogą wynosić nawet od 20 do 60 dolarów miesięcznie na seniora, co stanowi znaczną kwotę, którą można by przeznaczyć na inne wydatki, takie jak świeże warzywa i owoce, mające faktyczne znaczenie dla naszego organizmu.
W poniższym artykule, neurolog, który bada zdrowie mózgu i zapobieganie demencji, i który był zaangażowany w badania nad pamięcią i chorobą Alzheimera przez całą karierę, wyjaśnia, co wiemy, a czego jeszcze nie, o suplementach, odżywianiu i zdrowiu mózgu.
Wolny rynek
Więc jaki jest problem? Czy te wszystkie „leki” nie zostały zatwierdzone przez Food and Drug Administration?
Nie, nie zostały zatwierdzone.
FDA nie traktuje suplementów jak leków na receptę. Suplementy nie są testowane pod kątem dokładności podanych składników przez niezależne laboratoria i w przeważającej mierze nie mają dostatecznych dowodów naukowych, które mogłyby wykazać ich skuteczność. FDA interesuje tylko czy producenci testują bezpieczeństwo suplementów, a nie ich skuteczność. Nie podlegają one rygorystycznym badaniom klinicznym, które obowiązują leki na receptę.
Wprawdzie FDA zabrania producentom suplementów opatrywania produktów oświadczeniami zdrowotnymi, jednak firmy znalazły sposób, by reklamować cudowne korzyści.
Używają zwrotów takich jak „potwierdzone badaniami” lub „przetestowane laboratoryjnie” i innych brzmiących naukowo twierdzeń. Niektóre z nich informują, że produkt „utrzymuje dobre zdrowie mózgu”.
Na przykład etykieta na butelce Ginkgo biloba, szczególnie popularnego suplementu, który zażywa wielu seniorów by wspomóc funkcje mózgu, twierdzi, iż: „Wspiera zdrowe funkcjonowanie mózgu i czujność psychiczną”.
Ale jest i gwiazdka…
Odwróć butelkę, a zobaczysz informację następującą po gwiazdce: „To oświadczenie nie zostało zatwierdzone przez Food and Drug Administration. Ten produkt nie jest przeznaczony do diagnozowania, zapobiegania ani leczenia jakichkolwiek chorób. ”
Ostatnio FDA rozesłało listy do wielu firm sprzedających inne rodzaje suplementów diety, w których organizacja wzywa do zmiany sposobu reklamowania produktów, aby nie zawyżać korzyści z nich płynących.
Szukając pomocy
Podczas, gdy osoby z wyżu demograficznego wkraczają w średni wiek, starają się znaleźć sposoby na utrzymanie dobrego zdrowia, a zwłaszcza zdrowia mózgu. Ankieta Marist 2012 dla Home Instead Senior Care ujawniła, że Amerykanie obawiają się choroby Alzheimera bardziej niż jakiejkolwiek innej choroby. Badania wykazały również, że osoby starsze najbardziej martwi utrata pamięci i zdolności poznawczych lub, co gorsza, demencja.
Myślę, że niezadowolenie lub obawa o zdolność współczesnej medycyny do zajęcia się zdrowiem mózgu skłoniły ludzi do poszukiwania innych sposobów ochrony sprawności mózgu.
Jednak nie ma naukowo udowodnionego sposobu zapobiegania Alzheimerowi lub innym formom demencji.
Ponadto wiele badań klinicznych nad lekami spowalniającymi lub zapobiegającymi chorobie Alzheimera zakończyło się niepowodzeniem.
Suplementy przynoszą pieniądze, a nie zdrowie
Suplementy stały się zatem opłacalnym biznesem dla firm, o czym świadczy duży odsetek osób, które przyjmują takie suplementy, oraz miliardy dolarów wydawanych na nie rocznie.
Z pewnością niektóre z nich muszą działać?
Tak, witaminy tak, chociaż większość ludzi nie musi przyjmować suplementów witaminowych. Dowody wskazują, że jeśli utrzymujesz normalną dietę, nie musisz przyjmować dodatkowych witamin ani minerałów.
Jest kilka wyjątków. Jeśli ludzie spożywają niewystarczającą ilość żywności, która zapewnia witaminę B12 lub witaminę B6, suplementowanie może być konieczne. Niektóre starsze osoby mają trudności z wchłanianiem witaminy B12 poprzez układ trawienny. W takich przypadkach należy zgłosić się do lekarza, aby monitorować niski poziom witaminy B12 i zacząć leczenie. Czasami bowiem potrzebny jest zastrzyk, ponieważ B12 podane w formie kapsułki również nie zostanie wchłonięte.
Niektóre osoby mogą przyjmować witaminy i suplementy w myśl, że „im więcej, tym lepiej”. Jednak nie jest to prawidłowe podejście do suplementów, a nawet witamin. Dlaczego? Ponieważ ciało może trawić tylko określoną ilość witaminy, a nadmiar po prostu nie jest wchłaniany; w przypadku witamin rozpuszczalnych w wodzie twoje pieniądze wydalane są z moczem. A czasami „więcej” może być nawet niebezpieczne. Istnieje kilka witamin, które w nadmiarze mogą prowadzić do toksyczności i chorób. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku nadmiernych dawek witamin A, D, E i K.
Czy którykolwiek z suplementów został poddany weryfikacji pod kątem różnego rodzaju standardów bezpieczeństwa i skuteczności wymaganych od leków na receptę? Niektóre tak, na przykład Ginkgo biloba, jego skuteczność została przebadana zarówno w kontekście zapobiegania i leczenia choroby Alzheimera, jak i poprawy pamięci ogólnej. Badania te wykazały, że Ginkgo biloba nie ma żadnego z tych działań.
Ukryte niebezpieczeństwa
Co więcej, wiele z tych suplementów nie zawsze zawiera związki, o których mówi się w reklamach. Niektóre mieszanki zawierają niewielkie ilości toksycznych lub szkodliwych składników, które dostały się do produktu podczas procesu gromadzenia i produkcji. Kiedy substancje te wywołują chorobę, FDA przeprowadza badania i jeśli jest taka potrzeba, zakazuje sprzedaży produktu.
Istnieje wiele informacji na temat znaczenia przeciwutleniaczy w diecie. Przeciwutleniacze są ważne dla utrzymania zdrowia wielu narządów w ciele, w tym mózgu.
Jednak wiele badań naukowych nie było w stanie wykazać, że przeciwutleniacze podawane w postaci tabletek poprawiają lub chronią pamięć przed zanikaniem spowodowanym wiekiem lub chorobą mózgu. To interakcjach substancji chemicznych w żywności na twoim talerzu, przyczynia się do dobrego zdrowia. Badania, które mierzyły ilość przeciwutleniaczy zawartych w dietach, na podstawie „dzienników żywności” prowadzonych przez uczestników, pokazują, że w przeciwieństwie do tabletek zawierających przeciwutleniacze, wysoki poziom przeciwutleniaczy w żywności pomaga w długoterminowych wynikach. Naukowcy nie wiedzą jeszcze, dlaczego tak się dzieje. Możliwe, że my, ludzie, ewoluowaliśmy, aby dostarczać korzystne dla zdrowia substancje poprzez pożywienie i złożone sposoby ich działania, a nie w izolacji. Mogą wystąpić trudności w stosowaniu lub metabolizowaniu tabletek. My, badacze, jeszcze tego nie wiemy.
Podsumowując, nawet pisane małym drukiem informacje w suplementach podkreślają, że nie zostały one zatwierdzone przez FDA, mimo że obietnice ich działania brzmią cudownie. Dlatego uważam, że wnioski z ostatnich badań są solidne. (Co ważne, byłem jednym z ekspertów w badaniu). Najlepiej jest skoncentrować się na zdrowej diecie i wykorzystać część pieniędzy przeznaczonych na takie suplementy na zakup większej ilości zielonych warzyw liściastych i innych składników żywności, które są dobre dla naszego odżywiania.
Bibliografia:
- https://www.aarp.org/health/brain-health/global-council-on-brain-health/supplements/
- https://scholar.google.com/citations?user=Jbl0lnsAAAAJ&hl=en&oi=ao
- https://www.fda.gov/food/dietary-supplements
- https://www.walmart.com/ip/Nature-s-Bounty-Ginkgo-Biloba-Capsules-60-mg-200-count/48006435?athcpid=48006435&athpgid=athenaItemPage&athcgid=null&athznid=PWVUB&athieid=v0&athstid=CS020&athguid=6ab3a840-e0c-16b6bf3becbe4a&athena=true
- https://www.fda.gov/food/cfsan-constituent-updates/fda-acts-dietary-supplements-containing-dmha-and-phenibut
- https://journalofethics.ama-assn.org/article/baby-boomers-expectations-health-and-medicine/2014-05
- http://maristpoll.marist.edu/1114-alzheimers-most-feared-disease/#sthash.W3prb6y6.dpbs
- https://www.alz.org/media/dsw/facts2019_report.pdf
- https://www.sph.umn.edu/news/study-finds-no-proven-intervention-preventing-late-life-dementia/?utm_source=SPH+People&utm_campaign=3577b68f85-Faculty_Staff_SPHere_01_16_2018&utm_medium=email&utm_term=0_c7be9bacf5-3577b68f85-89020673
- https://www.cnn.com/2019/03/21/health/alzheimers-drug-trial-failure-aducanumab-bn/index.html
- https://www.heart.org/en/healthy-living/healthy-eating/eat-smart/nutrition-basics/vitamin-supplements-hype-or-help-for-healthy-eating
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC164945/
- https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/182920
- https://medicalxpress.com/news/2018-10-supplements-unapproved-dangerous-ingredients.html