Suplementy.net.pl

Najważniejszym skutkiem suplementacji jest ochrona organizmu przed schorzeniami spowodowanymi niedoborem witaminy i składników mineralnych.

Dla grup społecznych

Suplementy diety – Kwas hialuronowy

Suplementy diety – Kwas hialuronowy

Świadomość na temat substancji odżywczych zwiększa się regularnie, dlatego nic dziwnego, że rośnie też ich popularność. Szczególnym uznaniem cieszą się preparaty, które pozwalają na dłuższe zachowanie młodości, w tym pod kątem aparatu ruchu. Jednym z tego typu suplementów jest kwas hialuronowy. Substancja ta jest biopolimerem występującym naturalnie w organizmie ludzkim i stanowi węglowodan zbudowany z dwucukrów. Kwas hialuronowy znaleźć możemy w zasadzie we wszystkich tkankach organizmu, przy czym codziennie około 30% tej substancji ulega wymianie. Rozkładany jest on w obrębie węzłów chłonnych. Jego najwyższe stężenie obecne jest w tkance łącznej, na skórze i na naskórku, ale również w mięśniach, mózgu, płucach i nerkach. 

Jakie są właściwości kwasu hialuronowego?

Przede wszystkim działa on korzystnie na nawilżenie oraz elastyczność skóry. Wpływa także na tworzenie się kolejnych komórek oraz naczyń krwionośnych, co sprzyja regeneracji. Ponadto kwas hialuronowy posiada też właściwości antyoksydacyjne, przez co chroni komórki przed niszczeniem ich przez wolne rodniki. Co ciekawe, polimer ten jest w stanie mobilizować układ odpornościowy. Obecny w suplementach diety kwas hialuronowy uczestniczy w procesach przeciwzapalnych, a nawet w owulacji czy rozwoju zarodka, co oznacza, że jest niezbędny do zajścia w ciążę i jej utrzymania. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż składnik ten ma ogromny wpływ na spójność tkanek, chroniąc je przed samozniszczeniem i uszkodzeniami. 

Kwas hialuronowy naturalnie występuje między innymi w skórze, stąd też często występuje w kosmetykach pielęgnacyjnych, gdyż wpływa na kondycję skóry, jej jędrność, elastyczność i nawilżenie. Stosowany jest także w medycynie estetycznej, chociażby do wypełniania zmarszczek. Z wiekiem jednak poziom kwasu hialuronowego w organizmie ulega spadkowi, w związku z czym skóra wiotczeje i zaczynają pojawiać się zmarszczki. Stosowanie tej substancji nie tylko w formie kosmetyków, ale także suplementów pozwoli na dłużej zachować młodość i cieszyć się gładką skórą.

Istotnym zastosowaniem kwasu hialuronowego jest wykorzystanie go w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów. Jest to o tyle skuteczne, że kwas hialuronowy ma właściwości przeciwzapalne. Poza tym wspomaga on mechanikę stawów, co sprawia, ze wyeliminowany zostaje ból związany z tą chorobą. 

Na co jeszcze wpływa kwas hialuronowy?

Między innymi na szybszą regenerację skóry. Dzięki temu możliwe jest szybsze gojenie ran i owrzodzeń oraz zmniejszenie ryzyka niebezpiecznych infekcji powstałych na skutek stanu zapalnego. Doustne preparaty z kwasem hialuronowym mają za zadanie przede wszystkim wspomóc funkcjonowanie stawów oraz poprawić stan skóry. Za oba te zadania odpowiadają jednak dwie grupy preparatów. Możemy więc wyróżnić drobnocząsteczkowe i wielkocząsteczkowe. Te drugie charakteryzują się między innymi lepszą zdolnością do wiązania wody, dzięki czemu ich wpływ na nawilżenie skóry jest znacznie większy. Ponadto suplementowanie kwasu hialuronowego stymuluje wytwarzanie tej substancji przez organizm, a to ma ogromne znaczenie dla opóźnienia procesu starzenia się skóry i dobrej kondycji aparatu ruchu.

Stosowanie kwasu hialuronowego w postaci suplementów jest doskonałym rozwiązaniem nie tylko dla osób w podeszłym wieku, ale także dla tych młodszych, które chcą zapobiegać procesom starzenia się organizmu i utrzymywać swoją skórę w należytej kondycji. Suplementacja tej substancji nie tylko ochroni przed zwyrodnieniami stawów, ale także wspomoże ich leczenie, co jest bardzo istotne, ponieważ nie da się do końca wyleczyć tego typu chorób, a złagodzenie ich znacząco wpłynie na jakość życia. Regularne stosowanie z pewnością przyniesie widoczne efekty, w tym szczególności zauważalne na skórze, włosach i paznokciach, które staną się nawilżone i mniej podatne na zniszczenia. Poza tym warto pamiętać o przyjmowaniu kwasu hialuronowego przez osoby, które na co dzień mocno obciążają swoje stawy, w wyniku czego wyciera się maź stawowa. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *