Guarana czyli inaczej paulinia cupana to ziarno, które zawiera więcej kofeiny niż ziarenka kawy. Roślina ta może być stosowana w formie suplementu za sprawą jej właściwości stymulujących. Nasiona guarany po 2–3 dniach fermentacji są usuwane z wnętrza owocu, a następnie ogrzewane w celu uzyskania 9% wilgoci. W końcowym etapie uzyskany produkt jest mielony na proszek. . Roślina ta od tysięcy lat jest wykorzystywana jako środek pobudzający i psychostymulujący. Sama nazwa rośliny pochodzi od plemienia Guarani zamieszkującego Amerykę Południową.
Działanie guarany
Guarana w swoim składzie posiada ksantyny. Zalicza się do nich kofeinę (jej zawartość w guaranie jest aż dwukrotnie większa niż w kawie), katechiny oraz procyjanidyny. Składniki te mają działanie pobudzające i psychostymulujące. W medycynie wykorzystuje się niemal wszystkie części guarany, aczkolwiek zdecydowanie najlepsze właściwości mają jej nasiona, z których przygotowuje się ekstrakty. W sklepach i w aptekach spotyka się najczęściej suplementy diety z guaraną w formie tabletek lub proszku.
Guarana – zastosowanie
Guarana w tabletkach to suplement diety, który ma bardzo szerokie zastosowanie. Suplementy na bazie guarany powinny stosować przede wszystkim osoby, które uskarżają się na przewlekłe zmęczenie fizyczne i psychiczne, o zaburzeniach koncentracji i pamięci. Ponadto guarana doskonale sprawdza się jako środek poprawiający odporność, likwidujący ból głowy i migrenę. Guarana wspomaga i przyspiesza również proces odchudzania. Przy zrzuceniu wagi ogromną rolę odgrywa zawarta w guaranie kofeina, która przyspiesza procesy spalania tkanki tłuszczowej w organizmie. Nie wszyscy wiedzą, że guarana może być oprócz tego stosowana przy zaburzeniach erekcji. Wpływa ona bowiem, również dzięki kofeinie, na rozszerzanie się naczyń krwionośnych, co poprawia przepływ krwi, także w odniesieniu do narządów rodnych.
Kolejną cenną właściwością prozdrowotną guarany jest aktywność antyoksydacyjna. Guarana może skutecznie neutralizować wolne rodniki, przyczyniając się w ten sposób do ochrony organizmu przed stresem oraz niekorzystnym wpływem czynników środowiskowych Dzięki zawartości antrachinonu oraz glicyryzyny, ekstrakt z guarany wspomaga funkcjonowanie jelit , wykazując działanie przeciwzapalne i ochronne na śluzówkę jelit. Natomiast wysoka zawartość taniny może ograniczać biegunki, działać ściągająco i bakteriostatycznie.
Kiedy stosować guaranę?
Guaranę można stosować jako zamiennik kawy – po roślinę tę mogą sięgać osoby, które źle tolerują kofeinę zawartą w kawie. Pojawia się jednak pytanie – co jest zdrowsze guarana czy kawa? Kofeina zawarta w guaranie działa łagodniej i dłużej, nie powinna zatem generować jakichkolwiek działań niepożądanych, które mogą towarzyszyć piciu kawy. Guaranę można suplementować również w stanach pogorszenia nastroju czy stanach depresyjnych.
Po suplementy diety z guaraną powinny sięgać osoby pracujące umysłowo, pragnące wspomóc zdolność koncentracji i pamięci. Guarana redukuje zmęczenie i senność, a także doskonale wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego oraz zwiększa wytrzymałość na stres. Osoby narażone więc na przepracowanie i stres, nie powinny zatem sięgać po kolejną puszkę napoju energetycznego, a regularnie suplementować guaranę.
Po preparaty z guaraną powinny również sięgać osoby uprawiające sport. Roślina ta bowiem zwiększa wydolność fizyczną i redukuje zmęczenie, pomaga zatem wydłużyć czas trwania treningu.
Guarana – dawkowanie
Zalecana dawka guarany to 50-75 mg przyjmowana raz dziennie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by dawka guarany została okresowo zwiększona. Maksymalnie powinno być to jednak 100 mg, przy stosowaniu jej dwa razy dziennie (50 mg po przebudzeniu i 50 mg po południu). Suplement z guaraną powinno się spożywać przed południem.Guarana w proszku natomiast może stanowić dodatek do posiłków (na przykład jogurtu naturalnego, płatków owsianych, kanapek). Dopuszczalna jest jej obróbka termiczna, ponieważ w jej trakcie guarana nie traci swoich prozdrowotnych właściwości. Nie należy jej jednak rozpuszczać w wodzie i w innych napojach, ze względu na konsystencję. Z punktu widzenia dawkowania, wystarczające w skali dnia będzie dodanie 1-2 łyżeczek guarany w proszku do posiłku.
Skutki uboczne
Suplementy diety na bazie guarany nie powinny być stosowane przez osoby z nadciśnieniem, chorobami serca, cukrzycą, ale również cierpiące na refluks żołądkowy i choroby wrzodowe żołądka oraz dwunastnicy. Ze względu na sporą zawartość kofeiny, guarana, przy jej nadmiernym spożyciu, może powodować bezsenność, problemy żołądkowe, nudności i wymioty, a także bóle głowy. W skrajnych przypadkach przekroczenie zalecanej dawki guarany skutkuje w pojawieniu się niepokoju, skurczów oraz drżenia mięśni.
Gdzie kupić?
Guaranę w proszku oraz tabletkach można z łatwością kupić w aptekach, sklepach ze zdrową żywnością oraz w Internecie. Tabletki lub kapsułki z zawartością guarany są dostępne w nieomal każdej aptece. Guaranę w proszku można kupić w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością – głównie w postaci 200-gramowych paczek, które kosztują około 20 złotych.