Suplementy.net.pl

Najważniejszym skutkiem suplementacji jest ochrona organizmu przed schorzeniami spowodowanymi niedoborem witaminy i składników mineralnych.

Dla sportowców

Suplementy diety — Karnozyna

Suplementy diety — Karnozyna

Obecnie na piedestale życia społecznego znajduje się tematyka zdrowego i racjonalnego życia. Marzymy o zdrowej, pięknej, idealnie umięśnionej, smukłej i dobrze odżywionej sylwetce. Chcemy być w pełni sił, chcemy się realizować, rozwijać i spełniać — chcemy po prostu żyć długo i szczęśliwie. Współczesny świat stawia przed nami jednak wiele wyzwań, wciąż musimy dostosowywać się do drastycznego tempa rozwoju i innowacji. Wszystkie te czynniki sprawiają, że nasz organizm pozostawiony sam sobie nie jest w stanie poprawnie funkcjonować. Doskonałym ratunkiem i wsparciem dla niego są więc suplementy diety, które nie tylko uzupełniają niedobory, regenerują i odżywiają, ale również zabezpieczają procesy organiczne i intensyfikują przemiany. Jednym z bardzo korzystnych dla rozwoju organizmu i zachowania jego dobrej kondycji jest suplement diety o nazwie Karnozyna.

Czym jest karnozyna?

Karnozyna, nazywana również beta-alanylo-L-histydyną, pozostaje organicznym związkiem chemicznym zaliczanym do popularnej grupy dipeptydów. Uzyskanie tej substancji odbywa się poprzez połączenie dwóch aminokwasów aktywnych biologicznie, które pozostają bardzo dobrze znane osobom stosującym suplementację sportową. Mowa oczywiście o beta-alaninie, która stanowi jeden z podstawowych i fundamentalnych związków warunkujących wzrost siły oraz wytrzymałości tkanki mięśniowej, a także o histydynie uczestniczącej w syntezowaniu wielu białek, między innymi hemoglobiny. Warto zaznaczyć, że sama histydyna jako substancja w sposób naturalny występuje w naszym organizmie, a jej największe natężenie występuje w tkance mięśniowej, w neuronach mózgowych, a także w całym układzie nerwowym.

W jaki sposób działa Karnozyna?

Karnozyna na mięśnie

Okazuje się, że działanie Karnozyny, a także jej zastosowanie pozostają niezwykle szeroko rozwinięte. Wynika to z tego, że substancja ta posiada wielopoziomowe oddziaływanie na organizm człowieka. Jako suplement diety reguluje oraz intensyfikuje pracę tkanki mięśniowej poprzez usprawnienie jej kurczliwości, a także zdolności ruchliwości włókien. Tak rozległe zróżnicowanie oraz zwiększenie poziomu aplitudy wspomnianych skurczów warunkuje wzrost mięśni, ich rozwój, poprzez produkcję ich suchej masy beztłuszczowej. Suplementowanie Karnozyny, która w rezultacie usadawia się w naszych włóknach mięśniowych, powoduje znaczne odżywienie mięśni, poprzez co mięśnie zyskują jeszcze lepsze i jeszcze bardziej produktywne warunki do rozwoju. 

Karnozyna jako antyoksydant

Karnozyna pozostaje również doskonałym antyoksydantem oraz preparatem intensyfikującym proces oczyszczania organizmu z trujących metabolitów. Karnozyna to aktywny działacz wykazujący szczególnie nasilone działanie wobec subtancji o nazwie chloramina, rodnika peroksynitrylowego, a także tlenu singletowego. W dodatku ten suplement posiada właściwości hamujące procesy peroksydacji lipidów, co równocześnie minimalizuje możliwość wystąpienia ryzyka uszkodzenia błon komórkowych. Powoduje znaczące obniżenie się poziomu zawartości dialehydu malonowego, zawiera się to w tematyce utleniania się związków tłuszczowych, a proces ten pozostaje wskaźnikiem tego działania. 

Karnozyna na zdrowie

Karnozyna ma charakter antyoksydacyjny i w sposób oczywisty jest powiązana z usuwaniem wolnych rodników, bakterii, grzybów i wirusów z organizmu. Omówione przed momentem właściwości są warunkowane za pomocą wiązania się metali ciężkich oraz ich chelatowania, wszystko to prowadzi do pełnej i stałej neutralizacji szkodliwych oraz trujących dla organizmu substancji, a także ich właściwości

Suplementowanie tego składnika ponadto zapewnia skuteczną ochronę ośrodka kardioprotekcyjnego. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym, oczyszczającym następuje minimalizacja ryzyka występowania chorób serca, niedokrwistości, zawałow, zmian miażdżycowych. Stanowi zatem najlepszy element profilaktyki w przypadku zawałów mięśnia sercowego. W głównej mierze pozytywne właściwości Karnozyny wynikają z buforowania poziomu stężenia kwasów, wynikających w wychwytywania metali ciężkich z krwi, a także hamowaniem stanów zapalnych struktur komórkowych. 

Karnozyna zwiększa długość życia

Bardzo istotną kwestią również pozostaje fakt, że Karnozyna pełni znaczącą rolę w wywieraniu wpływu na ograniczenie proceu tzw. glikacji. Polega ona między innymi na dystrybucji pokładów glukozy wraz z innymi cząsteczkami np. enzymatycznymi lub białkowymi. Glikacja to reakcja maksymalnie nasilająca procesy starzeniowe organizmu, zwłaszcza w momencie kiedy odbywa się ona przy udziale struktur proteinowych. Efektem tego wszystkiego pozostaje bardzo duże nasilenie się stresu oksydacyjnego, który równocześnie powoduje silnie szkodliwe konsekwencje dla wszystkich elementów układu nerwowego. Tak więc, ograniczenie glikacji do minimum, w znaczny sposób zapobiega bardzo wielu reakcjom degradacyjnym, a wraz z tym zapobiega również występowaniu chorób Alzheimera, Parkinsona, jak również niedokrwiennym lub krwotocznym udarom mózgu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *