Suplementy diety – Karnozyna

Współczesny świat stawia przed nami wiele wyzwań, obowiązków, ról, oczekiwań, wciąż musimy dostosowywać się do drastycznego tempa rozwoju. Dodatkowo stajemy przed wyzwaniem zanieczyszczonej rzeczywistości, która nie tylko sprawia, że spożywane przez nas pożywienie bardziej składa się z chemii niż z naturalnych składników, ale również otoczenie naszpikowane jest w większości spalinami niż czystym tlenem. Wszystkie te czynniki sprawiają, że nasz organizm pozostawiony sam sobie, nie jest w stanie poprawnie funkcjonować. Doskonałym ratunkiem i wsparciem dla jego pracy są suplementy diety, które nie tylko uzupełniają niedobory, regenerują i odżywiają, ale również zabezpieczają procesy organiczne i intensyfikują przemiany. Jednym z bardzo korzystnych dla rozwoju organizmu i zachowania jego dobrej kondycji jest suplement diety o nazwie Karnozyna. 

Karnozyna – jak działa?

Karnozyna, nazywana również beta-alanylo-L-histydyną, jest organicznym związkiem chemicznym zaliczanym do popularnej grupy dipeptydów. Uzyskanie tej substancji odbywa się poprzez połączenie dwóch aminokwasów aktywnych biologicznie, które pozostają bardzo dobrze znane osobom stosującym suplementację sportową. Mowa oczywiście o beta-alaninie, która stanowi jeden z podstawowych i fundamentalnych związków warunkujących wzrost siły oraz wytrzymałości tkanki mięśniowej, a także o histydynie uczestniczącej w syntezowaniu wielu białek, między innymi hemoglobiny. Warto zaznaczyć, że sama histydyna jako substancja w sposób naturalny występuje w naszym organizmie, a jej największe natężenie występuje w tkance mięśniowej, w neuronach mózgowych, a także w całym układzie nerwowym. Związek o tej nazwie został odkryty ponad 100 lat temu przez W.S.Gulewicza – rosyjskiego uczonego. 

Muscle-Zone Sklep

Okazuje się, że działanie Karnozyny, a także jej zastosowanie pozostają niezwykle szeroko rozwinięte. Wynika to z tego, że substancja ta posiada wielopoziomowe oddziaływanie na organizm człowieka. Jako suplement diety reguluje oraz intensyfikuje ona pracę tkanki mięśniowej poprzez usprawnienie jej kurczliwości, a także zdolności ruchliwości włókien. Tak rozległe zróżnicowanie oraz zwiększenie poziomu aplitudy wspomnianych skurczów warunkuje wzrost mięśni, ich rozwój, poprzez produkcję ich suchej masy beztłuszczowej. Suplementowanie Karnozyny, która w rezultacie usadawia się w naszych włóknach mięśniowych, powoduje znaczne odżywienie mięśni, poprzez co mięśnie zyskują jeszcze lepsze i jeszcze bardziej produktywne warunki do rozwoju. Karnozyna pozostaje również doskonałym antyoksydantem oraz preparatem intensyfikującym proces oczyszczania organizmu z trujących metabolitów.

Karnozyna to aktywny działacz wykazujący szczególnie nasilone działanie wobec subtancji o nazwie chloramina, rodnika peroksynitrylowego, a także tlenu singletowego. W dodatku suplement ten posiada właściwości hamujące procesy peroksydacji lipidów, co równocześnie minimalizuje możliwość wystąpienia ryzyka uszkodzenia błon komórkowych. Karnozyna powoduje znaczące obniżenie się poziomu zawartości dialehydu malonowego, zawiera się to w tematyce utleniania się związków tłuszczowych, a proces ten pozostaje wskaźnikiem tego działania.

 Karnozyna posiada działanie antyoksydacyjne i w sposób oczywisty jest powiązana z usuwaniem wolnych rodników, bakterii, grzybów i wirusów z organizmu. Omówione przed momentem właściwości są warunkowane za pomocą wiązania się metali ciężkich oraz ich chelatowania, wszystko to prowadzi do pełnej i stałej neutralizacji szkodliwych oraz trujących dla organizmu substancji, a także ich właściwości. Suplementowanie tego składnika ponadto zapewnia skuteczną ochronę ośrodka kardioprotekcyjnego. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym, oczyszczającym następuje minimalizacja ryzyka występowania chorób serca, niedokrwistości, zawałow, zmian miażdżycowych. Karnozyna zatem stanowi najlepszy element profilaktyki w przypadku zawałów mięśnia sercowego.

     W głównej mierze pozytywne właściwości Karnozyny wynikają z buforowania poziomu stężenia kwasów, wynikających w wychwytywania metali ciężkich z krwi, a także hamowaniem stanów zapalnych struktur komórkowych. Bardzo istotną kwestią również pozostaje fakt, że suplement ten pełni ważną, znaczącą rolę w wywieraniu wpływu na ograniczenie procesu tzw. glikacji. Polega ona między innymi na dystrybucji pokładów glukozy wraz z innymi cząsteczkami np. enzymatycznymi lub białkowymi. Glikacja to reakcja maksymalnie nasilająca procesy starzenia organizmu, zwłaszcza w momencie kiedy odbywa się ona przy udziale struktur proteinowych. Efektem tego wszystkiego pozostaje bardzo duże nasilenie się stresu oksydacyjnego, który równocześnie powoduje silnie szkodliwe konsekwencje dla wszystkich elementów układu nerwowego. Tak więc, ograniczenie glikacji do minimum, w znaczny sposób zapobiega bardzo wielu reakcjom degradacyjnym, a wraz z tym zapobiega również występowaniu chorób Alzheimera, Parkinsona, jak również niedokrwiennym lub krwotocznym udarom mózgu.