Suplementy.net.pl

Najważniejszym skutkiem suplementacji jest ochrona organizmu przed schorzeniami spowodowanymi niedoborem witaminy i składników mineralnych.

Na dolegliwości

Suplementy na łysienie

Suplementy na łysienie

Łysienie jest bardzo powszechnym problemem, który dotyczy aż około 80 % mężczyzn oraz około 60 % kobiet na świecie. Wypadanie włosów jest naturalnym zjawiskiem i nie powinno ono niepokoić, dopóki mieści się to w granicach normy. Oznacza to, że ilość wypadających włosów powinna mieścić się w przedziale od 60 do 100.

W przypadku, gdy jest ich więcej, należy zastanowić się, jaka może być tego przyczyna. Istotne jest, by obserwować ten proces i zorientować się, na ile łysienie jest poważne oraz określić, czy wynika to z niedoborów substancji odżywczych w organizmie, czy też z poważnej choroby. Ponadto wypadanie włosów może być częściowe lub też całkowite. 

Przyczyn łysienia jest wiele. Wśród czynników, które wpływają na wypadanie włosów wyróżnić możemy między innymi: obecność w organizmie związków toksycznych, na przykład arsenu lub rtęci; stosowanie leków immunosupresyjnych i cytostatyków; zaburzenia gospodarki hormonalnej, występowanie chorób układowych i zakaźnych; czynniki stresogenne; choroby skóry głowy, takie jak twardzina ograniczona, liszaj płaski czy toczeń rumieniowaty. 

Jak zwalczyć łysienie?

W walce z łysieniem istotne jest zarówno leczenie, jak i zapobieganie. Często można przewidzieć ten proces, chociażby obserwując swoich krewnych, gdyż łysienie nierzadko jest dziedziczne. Można oczywiście stosować różnego rodzaju kosmetyki, w tym szampony, maski, wcierki czy ampułki, jednakże najskuteczniejsza jest walka od wewnątrz. W związku z tym pierwszym aspektem, który powinniśmy uwzględnić podczas eliminacji wypadania włosów jest dieta. Musi być ona bogata we wszystkie składniki odżywcze i nie powinna zawierać żywności wysoko przetworzonej. Poza tym niezwykle ważnym elementem są również suplementy diety. Ich stosowanie pozwoli nie tylko ograniczyć łysienie, ale także wpłynie korzystnie na ogólny stan włosów, wygładzi ich strukturę i wzmocni je. Poniżej zaprezentujemy Ci, jakie preparaty warto stosować, by zmniejszyć wypadanie włosów i poprawić ich kondycję. 

Jakie suplementy stosować?

Tym, co powinno stanowić podstawę pielęgnacji naszych włosów są witaminy i minerały. To one odpowiedzialne są za funkcjonowanie naszego organizmu, a także za wygląd ciała. Włosy potrzebują tych składników odżywczych do wzrostu i siły cebulek włosowych. Pierwszą z witamin, które polecane są osobom walczącym z łysieniem jest witamina A. Odpowiada ona za regulowanie wydzielania serum, które nawilża skórę głowy. Bez tej witaminy skóra będzie stawać się sucha i łuszcząca, co z kolei może powodować problemy z łupieżem i osłabienie nasady włosa. 

Warto również sięgać po witaminy z grupy B. Korzystnie wpływają one na stan włosów, skóry oraz paznokci, wzmacniając je i czyniąc twardszymi oraz bardziej odpornymi na zniszczenia mechaniczne. Witaminy z grupy B wzmagają ponadto wzrost włosów już istniejących oraz pojawianie się nowych, dzięki czemu stają się one gęstsze. Poza tym polecana jest również witamina H, znana bardziej pod nazwą „biotyna”. Zawarta jest ona w wielu suplementach na włosy, ponieważ hamuje ich wypadanie poprzez wzmocnienie cebulek włosowych.

Innym przykładem substancji korzystnie wpływających na walkę z łysieniem są witamina C oraz tak zwana witamina młodości – E. Usprawniają one krążenie, dlatego skóra głowy staje się znacznie lepiej ukrwiona oraz odżywiona, a to z kolei wpływa na stan włosów, które stają się bardziej błyszczące, rzadziej wypadają oraz o wiele szybciej rosną. 

Spośród minerałów powinniśmy przyjmować miedź, chrom, żelazo, wapń, magnez i cynk, jeżeli zależy nam na ograniczeniu wypadania włosów. Pierwsze trzy składniki nie tylko zapobiegają łysieniu i wzmacniają włosy, ale także korzystnie wpływają na ich kolor i połysk. Z kolei wapń i magnez przyspieszają przede wszystkim porost, nie pozwalając na przerzedzanie się włosów. Cynk natomiast zapobiega wysuszaniu włosów oraz wzmacnia je od środka.

Wiekową tradycją w kwestii dbania o gęstość fryzury cieszą się również suplementy ziołowe. Są one przede wszystkim naturalnym źródłem antyoksydantów, które eliminują wolne rodniki i zapobiegają tym samym starzeniu, w tym także starzeniu się włosa, które w efekcie powoduje jego wypadnięcie. Jednym z przykładów jest skrzyp polny, który zawiera mnóstwo krzemu, potasu oraz innych składników. Skrzyp posiada właściwości regeneracyjne i antybakteryjne. Jego poziom spada wraz z wiekiem, co jest powodem, dla którego włosów jest coraz mniej. Wspomniany krzem można zresztą spożywać w formie osobnego preparatu. Podobne działanie posiada także pokrzywa, która dzięki obecności witamin i minerałów dodatkowo wzmaga porost.

Spośród suplementów diety przeciw łysieniu warto stosować także koenzym Q10. Jest on przeciwutleniaczem, dlatego chroni komórki przez niszczeniem. Dodatkowo koenzym Q10 wspiera układ krążenia, więc powoduje lepsze odżywienie skóry głowy i tym samym szybszy wzrost włosa.

Istnieją także preparaty, które zapobiegają łysieniu androgenowemu u mężczyzn, takie jak chociażby te z zawartością ekstraktu z owoców palmy sabalowej. Suplement ten reguluje stężenie DHT, czyli hormonu odpowiedzialnego za tego typu łysienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *