Suplementy.net.pl

Najważniejszym skutkiem suplementacji jest ochrona organizmu przed schorzeniami spowodowanymi niedoborem witaminy i składników mineralnych.

Dla sportowców

Suplementy na masę i rzeźbę

Suplementy na masę i rzeźbę

Treningi to doskonały sposób na poprawę jakości życia, a przede wszystkim jedyna droga do tego, by dorobić się wymarzonej sylwetki. Jeżeli naszym celem jest rozbudowa i uwidocznienie mięśni to musimy pamiętać, że najważniejsza jest w tym przypadku cierpliwość. Ponadto nie można zapominać o odpowiednio dobranej diecie, która przyspieszy pojawianie się efektów ciężkiej pracy i ułatwi dążenie do celu. Poza należytą skomponowanymi posiłkami niezwykle istotne jest także stosowanie suplementów diety, które pozwolą uzyskać jeszcze lepsze rezultaty, a przy tym zapewnią naszemu organizmowi wszystkie cenne składniki. Istnieją suplementy, które należy stosować w okresie budowania masy mięśniowej oraz takie, które włącza się do diety podczas robienia tak zwanej rzeźby, czyli wtedy, gdy chcemy uwidocznić mięśnie.

Co na masę?

W okresie zwiększania masy mięśniowej należy przede wszystkim postawić na te składniki, które stanowią wsparcie dla regeneracji mięśni. Wśród tego typu suplementów znajdziemy przede wszystkim kreatynę czyli najlepszy możliwy obecnie do stosowania suplement. Jest to naturalna substancja, która na co dzień znajduje się w komórkach mięśniowych, natomiast stosowanie jej w formie suplementu diety stymuluje rozrastanie się masy mięśniowej poprzez zwiększanie objętości komórek mięśni. Ponadto kreatyna korzystnie wpływa na regenerację po treningu, a także zwiększa intensywność pracy mięśniowej. Przyjmowanie suplementów z kreatyną podwyższa poziom ATP, która stanowi źródło energii. Wszystko to sprawia, że treningi są bardziej efektywne, a my sami jesteśmy w stanie wykonać większą liczbę powtórzeń.

Kolejnym suplementem na masę jest odżywka z beta-alaniną. Jej przyjmowanie jest bardzo ważne przy intensywnych treningach, ponieważ wówczas organizm zmienia swoje pH przez zwiększenie zapotrzebowania na wodór. Wtedy też w ciele podwyższa się stężenie kwasu mlekowego, który jest powodem tak zwanych zakwasów oraz przemęczenia i zmniejszenia wydajności mięśni. Beta-alanina sprawia, że poziom wodoru zostaje wyrównany, co przekłada się na lepszą jakość i bezpieczeństwo treningu. Przyczynia się to do większej wytrzymałości oraz wzmaga przyrost masy mięśniowej.

Równie  istotne podczas budowania masy mięśniowej jest przyjmowanie białka serwatkowego. Białko stanowi budulec mięśni, dlatego jest ono niezbędne, jeżeli zależy nam na ich rozroście. Suplementy z białkiem serwatkowym są łatwo przyswajalne, korzystnie wpływają na regenerację mięśni, mają wysoką zawartość aminokwasów oraz poprawiają metabolizm. Polecane są rónież suplementy z BCAA, które działają na podobnej zasadzie jak białko serwatkowe. Są to aminokwasy, a składniki suplementu są kierowane bezpośrednie do mięśni, dlatego regeneracja staje się szybsza. Ponadto BCAA wpływa pozytywnie na samopoczucie, ponieważ zmniejsza uczucie zmęczenia i bóle mięśniowe.

Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie na masę boosterów testosteronu. Zwiększają one poziom tego hormonu w organizmie, przez co stymulują one rozrost masy mięśniowej i zwiększają siłę oraz libido. Boostery pozwalają na zwiększenie beztłuszczowej masy mięśniowej.

Jakie suplementy na rzeźbę?

Z kolei w celu zrobienia „rzeźby” skupiamy się na uwidacznianiu wcześniej uzyskanej masy mięśniowej. Najważniejszy jest tu oczywiście trening oraz zbilansowana dieta z dokładnym określeniem koniecznej do spożycia ilości białek, węglowodanów i tłuszczów. Z suplementów diety stosuje się tu przede wszystkim białko. W okresie redukcji powinny one stanowić około 25% całego zapotrzebowania na składniki odżywcze. Najlepszym sposobem, na dostarczenie sobie odpowiedniej ilości tego składnika jest stosowanie izolatu białka serwatkowego oraz białka kazeinowego.

Poza suplementami białkowymi warto sięgnąć także po spalacze tłuszczu. Działają one pobudzająco i mają właściwości termogeniczne, w związku z czym podkręcają metabolizm. Zwiększają wydatek energetyczny organizmu, dlatego łatwiej jest spalić tkankę tłuszczową. Stosowanie L-karnityny pozwoli natomiast na wykorzystanie tkanki tłuszczowej jako swego rodzaju paliwa dla pracy mięśni.

W okresie redukcji nie można zapominać też o aminokwasach BCAA i L-Glutaminie. Chronią one mięśnie przed katabolizmem, czyli przed spaleniem ich w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego. Aminokwasy te nie są wytwarzane w organizmie, dlatego należy je dostarczyć wraz w pożywieniem, w tym właśnie w formie suplementów diety. Niedobór tych składników może prowadzić do spadku masy mięśniowej, czego oczywiście nie chce żaden sportowiec.  Dodatkowo można stosować glutaminę, która również działać antykatabolicznie. Przyspiesza ona wzrost mięśni i ich regenerację.

Czymś, o czym bardzo często zapomina się podczas rzeźbienia sylwetki są zdrowe tłuszcze. Należy dbać  o to, by dostarczać sobie odpowiednią ich ilość. Biorą one udział w tworzeniu hormonów, które zapobiegają podwyższaniu poziomu cholesterolu oraz chronią stawy przed uszkodzeniem, co jest niezwykle ważne w czasie uprawiania sportu.

Zastosowanie odpowiedniego połączenia treningu  i zbilansowanej diety z suplementami pozwoli znacznie szybciej osiągać sukcesy sportowe. Ułatwi to tworzenie „masy” oraz „rzeźby”, a przy tym korzystnie wpłynie na stan organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *