Suplementy.net.pl

Najważniejszym skutkiem suplementacji jest ochrona organizmu przed schorzeniami spowodowanymi niedoborem witaminy i składników mineralnych.

Dla grup społecznych

Suplementy do Diety Dukana

Dieta Dukana jest jedną z najpopularniejszych metod odchudzania na całym świecie. Stworzona została przez doktora Pierre’a Dukana już wiele lat temu. Składa się ona z czterech następujących po sobie części. Dwie pierwsze powodują utratę masy ciała, z kolei dwie ostatnie pozwalają utrzymać pożądaną wagę. Pierwsza faza to tak zwana faza ataku, czyli uderzeniowa, gdy traci się najwięcej kilogramów. Może ona trwać od jednego do dziesięciu dni, w zależności od naszych potrzeb i możliwości.

Podczas tego etapu należy zjadać jedynie produkty proteinowe, unikamy natomiast wszystkich pozostałych pokarmów, nawet warzyw. Druga faza – naprzemienna – trwa do czasu, aż osiągniemy wymarzoną wagę. Tutaj w jeden dzień należy jeść same proteiny, w kolejny zaś proteiny i warzywa. Trzeci etap to utrwalenie wagi, który powinien trwać 10 dni na każdy kilogram zrzucony podczas diety. Posiłki wówczas wyglądają podobnie, ale dodatkowo dołącza się porcję owoców i 2 kromki chleba pełnoziarnistego dziennie oraz dwa razy w ciągu tygodnia produkty skrobiowe. Na końcu przystępujemy do fazy stabilizacyjnej, która zakłada, iż diecie poświęcimy jeden dzień w tygodniu do końca życia. Można wtedy jadać normalnie poza dniem wyznaczonym na spożywanie produktów proteinowych. 

Stosowanie diety Dukana przynosi zazwyczaj spektakularne efekty w postaci nawet kilkunastu straconych kilogramów, aczkolwiek należy pamiętać, iż jest to monotonny sposób odżywiania i stąd może dochodzić do różnego rodzaju niedoborów. Ponadto warto dołączyć do swojego codziennego jadłospisu także produkty stymulujące spalanie tkanki tłuszczowej, by przyspieszyć proces odchudzania.

Jakie suplementy stosować?

Niezwykle istotna podczas diety Dukana jest suplementacja witamin i minerałów. Podczas tak restrykcyjnych zasad żywienia mogą wystąpić niedobory, które objawiają się zazwyczaj zmęczeniem, pogorszeniem stanu cery, włosów i paznokci oraz złym samopoczuciem i innymi symptomami. Konieczne jest więc stosowanie całych kompleksów witamin, które uzupełnią wszelkie braki i tym samym pozwolą na bezpieczne przeprowadzenie diety.

Kolejnym polecanym suplementem diety w przypadku tego typu diety jest coraz bardziej popularna L-karnityna. Jest to ważny składnik codziennych posiłków i występuje w pokarmach takich jak mięso, drożdże czy produkty mleczne. Organizm może również syntetyzować tę substancję samodzielnie, do czego potrzebuje  metioniny, witaminy B6, witaminy C, niacyny i żelaza. W związku z tym istotne jest również sięgnięcie po preparaty zawierające te związki. L-karnityna odpowiada na transportowanie kwasów tłuszczowych do mitochondriów i tym samym na przetwarzanie ich w energię. Ponadto związek ten działa regulująco na aktywność hormonów tarczycy czy na testosteron. Suplementy z dodatkiem L-karnityny odpowiadają przede wszystkim za spalanie tkanki tłuszczowej, a ich spożywanie jest wskazane szczególnie przed treningiem. W ten sposób zwiększymy efektywność diety Dukana poprzez przyspieszenie procesu odchudzania. Poza tym warto pamiętać, iż osoby będące na tej diecie są narażone na niedobór L-karnityny, więc jej suplementacja jest wręcz wskazana. 

Bardzo powszechną, aczkolwiek często niedocenianą substancją, która wspomaga diety odchudzające jest kofeina. Na co dzień spotykamy ją po prostu w kawie, ale warto zwrócić również uwagę na suplementy z jej udziałem. Przy diecie Dukana zależy nam na jak największej utracie wagi, dlatego też kofeina będzie doskonałym stymulantem. Nie tylko działa ona pobudzająco na układ nerwowy, ale także zwiększa poziom wolnych kwasów tłuszczowych we krwi. To z kolei prowadzi do wykorzystywania tkanki tłuszczowej jako paliwa. Co ciekawe, kofeina wpływa także korzystnie na poziom utlenienia tłuszczów w czasie wykonywania treningów aerobowych. Tak więc stosowanie z dobrodziejstw tej substancji wpłynie efekty diety Dukana jak najbardziej pozytywnie.

Tym, o czym nie wolno zapominać, gdy stosujemy dietę Dukana jest także uzupełnianie swoich posiłków w kwasy omega-3. Bardzo często brakuje ich podczas tak rygorystycznego odżywiania. Na stosowanie tych kwasów możemy pozwolić sobie szczególnie w trzeciej i czwartej fazie diety, kiedy to spożywane produkty mogą być bardziej urozmaicone. Kwasy omega-3 są niezwykle istotne, gdyż stanowią budulec komórek. Ponadto wspomagają one funkcjonowanie układu nerwowego poprzez poprawę pamięci i koncentracji oraz chronią siatkówkę oka przed chorobami. Substancje te w dużej mierze warunkują też zdrowie naszego układu sercowo-naczyniowego, gdyż zapobiegają odkładaniu się złego cholesterolu i tym samym powstawaniu miażdżycy.

Odpowiednie podejście do diety Dukana gwarantuje doskonałe efekty w postaci utraty zbędnych kilogramów. Przy tym stosowanie suplementów diety, które uzupełniają wszelkie niedobory sprawia, że eliminujemy ryzyko powikłań, a naszemu organizmowi niczego nie brakuje. Warto więc sięgać po tego typu preparaty, gdyż same posiłki, szczególnie przy tak ubogiej diecie to zdecydowanie za mało. Poza tym warto pamiętać, aby sięgać przede wszystkim po naturalne preparaty, które są bezpieczne, a zarazem skuteczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *