Zielona herbata – działanie i właściwości

Od wieków zielona herbata jest doceniana za swoje właściwości prozdrowotne. Obecnie zdobywa ona na popularności dzięki jej działaniu odchudzającym oraz oczyszczającym. Jednak ma ona wiele innych właściwości, o których większość z nas zapomniała lub nie ma pojęcia. Dziś przekonamy się jakie działanie ma zielona herbata i dlaczego warto ją pić.

Zielona herbata – czy naprawdę wspomaga odchudzanie?

Większość osób docenia zieloną herbatę właśnie za to, że ma ona działanie odchudzające. A czy naprawdę ma ona takie działanie? Tak zielona herbata wspomaga odchudzanie, a to dzięki temu, że w jej liściach zawarte są katechiny. Te substancje w licznych odmianach znajdują się w zielonej herbacie, a mają on wpływ na redukowanie tkanki tłuszczowej. Ich zadaniem jest również hamowanie wchłaniania i odkładania się tłuszczy, które trafiają do układu pokarmowego wraz z pożywieniem. Katechiny zmuszają organizm do wykorzystywania tłuszczy przez organizm do wytwarzania energii. Wiele badań potwierdza, że te składniki zwiększają aktywność enzymów dzięki czemu mają wpływ na trawienie. To sprawia, że metabolizm wątrobowy, termogeneza oraz utlenianie tłuszczów zachodzą szybciej. Wiele osób decyduje się na picie zielonej herbaty przed snem na odchudzanie. Jest to dobre rozwiązanie jednak warto pamiętać, by wybrać herbatę z drugiego parzenia, ponieważ będzie miała ona działanie relaksujące i wyciszające. Ta z pierwszego parzenia pobudza, więc może utrudniać zaśnięcie.

Muscle-Zone Sklep

Zielona herbata na dłuższe życie

Przez Japończyków zielona herbata jest uznawana za produkt, który przedłuża życie. Zlecają oni wypicie od czterech do dziesięciu szklanek zielonej herbaty. Uważają oni, że taki zabieg wydłuża życie średnio o trzy lata. Natomiast Holendrzy uważają, że wypicie co najmniej czterech filiżanek tego napoju zmniejsza ryzyko zachorowania na miażdżycę. Ze względu na to specjaliści i naukowcy zalecają wypicie przynajmniej jednej filiżanki zielonej herbaty dziennie.  Wiele wyników badań wykazuje, że je to napój, który ma chronić mózg przed różnego rodzaju zapaleniami i infekcjami oraz zmniejsza ryzyko występowania demencji. Wykryto również obecność polifenoli w zielonej herbacie, które wiążą się ze składnikami toksycznymi, których obecność w organizmie ma związek z rozwojem choroby Alzheimera.  Polifenole razem z tymi toksynami zaczynają się rozkładać i przekształcają się w nieszkodliwe mieszanki związków.

Zielona herbata, a rak

Ostatnie badania wykazały, że zielona herbata ma właściwości antynowotworowe. Jest to możliwe dzięki temu, że w liściach zielonej herbaty znajdują się przeciwutleniacze, których zadaniem jest ochrona DNA. Najbardziej widoczne jest to na przykładzie raka skóry, który jest wywołany przez promienie UV. Badania wykazały, że picie zielonej herbaty regularnie zmniejsza ryzyko występowania tego nowotworu, a podejrzewa się, że może zapobiegać występowaniu poparzenia skóry. Warto więc wypić przynajmniej jedną filiżankę tego napoju dla zdrowia.