Witaminy na cerę

Witaminy są bardzo ważne nie tylko dla naszego samopoczucia i poprawy zdrowia. Niezbędne okazują się do prawidłowego funkcjonowania różnych organów, a także utrzymania dobrej kondycji skóry. Jest ona naszym największym elementem zewnętrznym, który  chroni nas przed niesprzyjającymi warunkami zewnętrznymi. Niestety stosowanie produktów kosmetycznych nie zawsze jest wystarczające, aby odpowiednio zadbać o skórę. W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o suplementację podstawowych składników odpowiadających za utrzymanie jej dobrego stanu.

Witamina A

Witamina A nazywana jest również retinolem albo popularnie witaminą młodości. Jest używana w wielu maskach, a także serum do skóry. Dodatkowo można przyjmować ją doustnie. Podobnie jak witamina E działa niszcząco na wolne rodniki. Pozwala ona na lepszą kondycję skóry oraz ją wzmacnia. Zmniejsza ilość powstających plam i przebarwień, które pojawiają się pod wpływem promieniowania UV. Zmniejsza także zmiany trądzikowe i stymuluje produkcję kolagenu, który jest naturalnym budulcem w naszej skórze. Z czasem jest go coraz mniej, dlatego suplementacja witaminy A powyżej 30 roku życia jest bardzo wskazana. Rozjaśnia skórę oraz zwiększa odporność jej warstwy rogowej, przez co skóra znacznie wolniej traci cenną wodę. 

Muscle-Zone Sklep

Witamina E

Podobnie jak witamina A, działa przeciwutleniająco. Zmniejsza tzw. starcze plamy na dłoniach oraz skórze. Jest szczególnie polecana w trakcie lata, kiedy jesteśmy bardziej narażeni na promieniowanie słoneczne. Chroni kwasy tłuszczowe, z których składa się skóra, a także niweluje stany zapalne w skórze, co sprawia, że może pomóc pozbyć się nam uporczywego trądziku. Zwiększa ochronę przeciwsłoneczną co bardziej uodparnia skórę na zgubne działanie promieni UV. 

Witaminy z grupy B

Są to witaminy, których organizm potrzebuje najbardziej. Szczególnie ważną witaminą z grupy B jest biotyna, która utrzymuje w dobrej kondycji zarówno skórę, jak również paznokcie. Równie istotna jest witamina B5, która odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie komórek skóry. Sprawia, że naskórek jest znacznie miększy, a także zmniejsza się napięcie skóry. Skóra dzięki tej witaminie znacznie szybciej się regeneruje, zwłaszcza w przypadku uszkodzeń mechanicznych. Przyczyniają się one do znacznie szybszej odbudowy skóry, a także pozwalają na skuteczną ochronę przed promieniowaniem UV.

Witaminy z grupy B, które są szczególnie ważne dla naszej skóry, to m.in. witamina B3, zwana również niacyną. Odpowiada ona za przemiany komórkowe, dzięki czemu skóra chroniona jest przed powstawaniem zmian skórnych. Witamina B6 z kolei bierze czynny udział w produkcji hemoglobiny, co znacznie przyspiesza i ułatwia dostarczanie tlenu do komórek, w tym również komórek skóry. Przez niedotlenienie np. przy częstym paleniu papierosów, czy niedoborze hemoglobiny, skóra staje się szara oraz matowa. Suplementacja witaminy B6 pozwoli nam na odwrócenie tego procesu i lepsze dotlenienie skóry. Witamina B12 również wspomaga produkcję czerwonych krwinek. Wpływa również na prawidłowy metabolizm tłuszczów, węglowodanów oraz białek. Ma to niebagatelny wpływ na skórę. Przy suplementacji witaminą B12 trzeba niestety uważać na dawki, ponieważ jej nadmiar może pogłębić stany zapalne, które już mamy w skórze. Można znaleźć ją w takich produktach, jak jajka, łosoś, tuńczyk oraz sardynki.

Witamina C

Inaczej nazywana kwasem askorbinowym częściej jest przez nas przyjmowana w okresie jesienno-zimowym, jednak dla dobra naszej skóry warto włączyć ją jako suplement przez cały rok. Pozwala ona zmniejszyć działanie wolnych rodników na skórę. Sprawia, że jest ona gładsza oraz odświeżona. Jest szczególnie ważna dla osób, które cierpią z powodu pękających naczynek. Witamina C skutecznie wzmacnia naczynia krwionośne i sprawia, że są one bardziej elastyczne. Działa na skórę wybielająco oraz zmniejsza ilość zmarszczek, przez działanie na kolagen, który znacznie szybciej się syntezuje. Zmniejsza również wpływ wolnych rodników na naszą skórę, przez co później się ona starzeje. Zarówno w kosmetykach, jak również w suplementach działa ona przeciwzapalnie, co znacznie poprawia wygląd skóry. Niweluje również trądzik oraz sprawia, że skóra staje się znacznie gładsza i jędrniejsza.