Witamina E – dlaczego warto stosować?

 

Witamina E już od wieków jest wykorzystywana jako składnik odżywczy w medycynie. Przez wielu specjalistów jest ona uznawana za witaminę płodności. Jest tak, ponieważ nie może jej zabraknąć w naszym organizmie, jeśli chcemy być płodni. Jest ona również wykorzystywana w kosmetyce, a w tej dziedzinie specjaliści mają zwyczaj nazywać ją witaminą młodości. Jakie jeszcze działanie ma ta witamina, czemu warto po nią sięgać?

Muscle-Zone Sklep

Witamina E – jakie ma działanie na organizm człowieka?

Jest ona jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy. Witamina E ma więc zdolność do ochrony wszystkich komórek w organizmie człowieka przed stresem oksydacyjnym. Zwalcza ona wolne rodniki, więc chroni komórki przed uszkodzeniem, które mogą zostać spowodowane działaniem wolnych rodników. Jest to witamina, której nie może zabraknąć w organizmie mężczyzny, ponieważ wpływa ona na funkcjonowanie i wydajność mięśni. Powinna się więc ona znaleźć w diecie sportowca i osób aktywnych fizycznie. Jednak to nie wszystko, witamina E wpływa na jakość nasienia u mężczyzny, dzięki czemu wspiera zapłodnienie. Jest ona ważna dla kobiet w ciąży, ponieważ sprawia, że ciąża ma przebieg prawidłowy. Niedobór witaminy E u kobiet w ciąży jest bardzo niebezpieczny, dlatego ważne jest uzupełnianie codziennej diety w produkty bogate w ten składnik odżywczy. A jeśli dieta nie będzie jej wystarczającym źródłem, warto sięgnąć po suplementy diety.

Niedobór witaminy E – jakie są objawy?

Mimo tego, że nie wiele osób cierpi na niedobór witaminy E, to warto wiedzieć, jakie są objawy jej niedoboru. Jest to witamina łatwo przyswajalna, więc niedobór najczęściej pojawia się u osób z zaburzeniami przyswajania tłuszczu przez układ pokarmowy. Może on również wystąpić u kobiet w ciąży, ponieważ w ich stanie zwiększa się zapotrzebowanie na ten składnik odżywczy. Przy niedoborze witaminy E pojawiać się może uczucie chronicznego zmęczenia. Istnieje również ryzyko rozwoju anemii. Ze względu na to, że ma ona wpływ na wygląd i kondycję skóry, to pierwsze objawy jej niedoboru mogą być widoczne na twarzy, gdzie cera stanie się zrogowaciała i pojawiać się zaczną oznaki starzenia.

Nadmiar witaminy E – jakie są objawy

Do nadmiaru witaminy E we krwi nie dochodzi często. Nie może do tego dojść, jeśli jedynym źródłem tego składnika odżywczego jest nasza codzienna dieta. Jednak jeśli przyjmujemy dodatkowe suplementy diety z tym składnikiem, to może dojść do jego przedawkowania. Należy więc zachować ostrożność. Przedawkowanie witaminy E nie jest groźne dla zdrowia, ale może prowadzić do występowania nieprzyjemnych skutków ubocznych takich, jak:

 

  • Częste i długotrwałe bóle głowy,
  • Osłabienie i bóle mięśni,
  • Uczucie ciągłego zmęczenia,
  • Zaburzenia pracy układu trawiennego, a szczególnie zaburzenia jelitowe,
  • Zaburzenia widzenia.