Testosteron – fakty i mity

Dla mężczyzn jednym z ważniejszych hormonów jest testosteron. W niewielkich ilościach występuje on również w organizmie kobiety i ze względu na to, jest on nazywany hormonem płciowym. Na temat działania tego hormonu mówi się wiele. Jest mnóstwo mężczyzn, których zdaniem wysoki poziom testosteronu jest niezbędny do rozbudowania masy mięśniowej. Zdaniem innych przy niskim poziome tego hormonu zaczynają pojawiać się zaburzenia z erekcją.

Jest jednak wiele osób, które uważają, że testosteron nie ma aż tak dużego znaczenia dla funkcjonowania organizmu i nie wpływa na aż tak wiele aspektów w życiu mężczyzny. Jaka jest prawda? Tego dowiemy się dzisiaj.

Muscle-Zone Sklep

Testosteron ma wpływ ma masę mięśniową

Jest to prawda, ponieważ testosteron wpływa na zwiększenie masy ciała, a także zwiększa naszą wytrzymałość i siłę. Jeśli w organizmie mężczyzny znajduje się wysokie stężenie tego hormonu, to łatwiej jest mu rozbudować masę mięśniową. Ten hormon płciowy ma również wpływ na syntezę białek, a także przyczynia się on do redukowania tkanki tłuszczowej. Wydaje się więc, że jest to hormon niezbędny dla każdego mężczyzny, a szczególnie dla panów, którym zależy na rozbudowaniu masy mięśniowej, Jednak nie zaleca stosowania się dopingu, ponieważ za wysokie stężenie testosteronu we krwi może doprowadzić do uszkodzenia wątroby, a także pojawianie się problemów zdrowotnych w obszarze układu krążenia.

Testosteron ma wpływ na sprawność seksualną

Wysoki poziom testosteronu we krwi zmniejsza ryzyko występowania zaburzeń erekcji. Okazuje się, że sztuczne podnoszenie poziomu tego hormonu płciowego u mężczyzn zapobiega zaburzeniom erekcji, a także sprawia, że popęd seksualny się zwiększa. Jednak warto pamiętać, że jeśli stosowało się preparaty, które sztucznie podnoszą poziom testosteronu, to po ich odstawieniu bardzo często dochodzi do zaburzeń erekcji, a u wielu panów pojawił się problem z płodnością. Jeśli więc pojawiają się u ciebie podejrzenia, że w organizmie za niskie jest stężenie hormonu płciowego, to najlepiej udać się do specjalisty i na odpowiednie badania hormonalne.

Testosteron powoduje agresje i wzmaga głupotę

Wiele osób, jest zdania, że podniesiony poziom testosteronu może mieć wpływ na zachowanie, a szczególnie może on sprawiać, że stajemy się bardziej agresywni. Takie wnioski wysunęło wiele osób po zobaczeniu wyników badań, które rzekomo potwierdzają tę tezę. Jednak zadaniem naukowców hormon płciowy nie ma żadnego wpływu na nasze zachowanie. Warto również wiedzieć, że testosteron odpowiada za naszą sprawność umysłową. Wykryto, że osoby, które mają wyższa poziom testosteronu, są inteligentniejsze i mają lepszą sprawność intelektualną. To więc zaprzecza tezie, że testosteron ogłupia. Ten stereotyp widoczny jest w filmach i popularny w społeczeństwie.