Suplementy zamiast BCAA

BCAA, czyli branched chained amino acids jest połączeniem trzech rozgałęzionych aminokwasów: waliny, leucyny i izoleucyny. Są one aminokwasami egzogennymi, tak więc nasz organizm nie potrafi ich wytworzyć samodzielnie, toteż musimy dostarczać je wraz z pokarmem.

Czym charakteryzują się aminokwasy BCAA? 

Leucyna blokuje działanie kortyzolu, będącego hormonem odpowiedzialnym nie tylko za stres, ale także za procesy kataboliczne, powodujące rozpadanie tkanki mięśniowej. Aminokwas ten zwiększa również produkcję białek w mięśniach. Z kolei walina – podobnie jak poprzedniczka – chroni mięśnie przed zniszczeniem, a ponadto reguluje stężenie hormonu wzrostu w organizmie i poprawia procesy pozyskiwania energii w obrębie mięśni. Izoleucyna również działa antykatabolicznie. Dodatkowo reguluje poziom cukru we krwi, zapobiegając napadom głodu. Do efektów stosowania BCAA można zaliczyć więc: hamowanie katabolizmu i przyspieszanie anabolizmu (czyli budowania masy mięśniowej), poprawę wytrzymałości mięśni, redukcję tkanki tłuszczowej i wyrzeźbienie ciała, a także stymulowanie układu nerwowego. Jest to bardzo skuteczny preparat, niemniej jednak wiele osób zastanawia się, czy istnieją inne suplementy, które działają w podobny sposób i które można wykorzystać jako alternatywę. Z pewnością można wymienić tu kilka preparatów mogących w pewien sposób zastąpić nam aminokwasy BCAA. 

Muscle-Zone Sklep

BCAA – zamienniki

Białko zamiast BCAA

Jednym z tego typu suplementów są odżywki białkowe. Nie od dziś wiadomo, ze poziom białka w diecie jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu nie tylko u osób trenujących, ale także u tych, którym sport jest obcy. Białko jest bardzo istotne, gdyż umożliwia wzrastanie i rozwój tkanek, syntezowanie hormonów i tworzenie wielu cząsteczek biologicznych. Sportowcy powinni szczególnie zwrócić uwagę na jego podaż w ciągu dnia, gdyż to właśnie białko warunkuje rozbudowę mięśni i ich regenerację po treningu. Zaleca się, aby spożywać od 2 do 4 gramów białka na każdy kilogram masy ciała. Dostępnych jest wiele rodzajów odżywek białkowych, dostosowanych do preferencji każdego sportowca, toteż wybór jest szeroki i każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. 

MCT jako zamiennik BCAA

Do drugiej grupy preparatów, które można stosować zamiast BCAA są oleje MCT. Czym one tak właściwie są? Warto tu zacząć od wskazania podziału tłuszczów na jednonienascyone i wielonienasycone, a także na nasycone. Te ostatnie dzielą się na długołańcuchowe i średniołańcuchowe, czyli inaczej MCT – Medium Chain Triglicerydes. Jakie właściwości posiadają MCT? Przede wszystkim wydłużają przebywanie pokarmu w obrębie przewodu pokarmowego, dlatego wpływają na uczucie sytości i lepsze wchłanianie składników odżywczych, w tym witamin i minerałów. W ten sposób tłuszcze te zapobiegają ciągłemu podjadaniu, eliminując ryzyko zwiększenia tkanki tłuszczowej, a dodatkowo pozwalają na większe wykorzystanie istotnych substancji, które często odpowiadają za rozrost masy mięśniowej i wytrzymałość organizmu. 

ZMA zamiast suplementów BCAA

Warto wspomnieć również o ZMA. Jest to połączenie chylatów cynku i magnezu z witaminą B6. Związki te stanowią barierę przed niepożądanymi skutkami przeciążeń, związanymi chociażby z brakiem łaknienia, urazami czy zbyt intensywnym wysiłkiem fizycznym. Na czym polega działanie ZMA? Testosteron jest wytwarzany przy udziale cynku, który jest do tego procesu niezbędny, podobnie zresztą jak magnez. Witamina B6 stanowi tu wspomagacz wchłaniania obu pierwiastków. Wszystko to jest bardzo istotne, gdyż obniżony poziom testosteronu powoduje wzmożone wydzielanie kortyzolu, czyli hormonu odpowiedzialnego za katabolizm mięśni. Ponadto ZMA redukuje również skurcze mięśni, zwiększa wytrzymałość i energię, a także wspiera koncentrację. 

DAA a aminokwasy BCAA 

Równie dobrym pomysłem jest stosowanie DAA, czyli kwasu D-asparaginowego. Podobnie jak ZMA jest to booster testosteronu. Dzięki jego suplementacji można skutecznie zwiększyć siłę mięśni i wytrzymałość, a także zapobiegać rozpadowi włókien mięśniowych. Ponadto DAA korzystnie wpływa także na męskie libido i na jakość nasienia, łączy więc w sobie wiele właściwości.