Suplementy w ciąży

Ciąża to bardzo szczególny czas dla organizmu kobiety. Większość lekarzy zaleca w tym okresie stosowanie suplementów diety. Mają one za zadanie dostarczenie do organizmu wszystkich wymaganych składników odżywczych, które mają pomóc w prawidłowym rozwoju ciąży. Suplementy dobrze przyjmować nie tylko w trakcie ciąży ale również przed zajściem i czasie karmienia piersią. Nie wolno zapomnieć, że ciężarne kobiety powinny przyjmować tylko i wyłącznie suplementy dla kobiet w ciąży i w porozumieniu z lekarzem. 

Kiedy i jak stosować suplementy?

Muscle-Zone Sklep

Największa zaleta suplementów to fakt, że pozwalają one na dostarczenie do organizmu większych ilości kwasu foliowego. Najlepiej zacząć przyjmować go jeszcze przed ciążą, ponieważ kwas foliowy zmniejsza ryzyko wystąpienia cewy nerwowej. W Polsce jednak ponad połowa ciąż jest nieplanowana, dlatego lekarze zalecają przyjmowanie multiwitamin z kwasem foliowym wszystkim kobietom w wieku rozrodczym. Kobietom w ciąży zaleca się również przyjmowanie jednego preparatu multiwitaminowego zamiast kilku różnych suplementów. Łączenie suplementów może spowodować przedawkowanie witamin, co jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ witaminy, które nie rozpuszczają się tłuszczach magazynują się w organizmie. Jeśli ciało kobiety odstanie więcej witamin niż potrzebuje to odłoży je w wątrobie i tkance tłuszczowej, co toksycznie wpłynie zarówno na organizm matki jak i dziecka. 

Kwas foliowy

Kwas foliowy jest jedną z witamin z grupy B. Ludzki organizm nie potrafi go samodzielnie wytworzyć, dlatego trzeba go dostarczyć albo z pożywieniem albo w postaci suplementów diety. Kwas foliowy jest niezbędny do powstawania czerwonych krwinek oraz reguluje rozwój komórek nerwowych i wpływa na prawidłowe działanie przewodu pokarmowego i narządów płciowych. Jest on niezbędnym czynnikiem w okresie wzrostu i rozwoju, a synteza DNA jest bez niego nie możliwa co ma ogromne znaczenie na początku ciąży. Odpowiedni poziom kwasu foliowego wspomaga prawidłowy przebieg syntezy DNA, co determinuje prawidłowy rozwój płodu. W pierwszych tygodniach ciąży rola kwasu foliowego jest szczególnie związana z rozwojem układu nerwowego, zwłaszcza mózgu i rdzenia kręgowego. Naukowcy udowodnili, że rozpoczęcie suplementacji kwasu foliowego miesiąc przed ciążą obniża o 50-70% ryzyko wystąpienia u płodu wad wrodzonych takich jak bezmózgowie i rozszczep kręgosłupa. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca przyjmowanie kwasu foliowego do końca drugiego trymestru ciąży, ponieważ poprawia on wchłanianie żelaza i zmniejsza ryzyko nadciśnienia indukowanego ciążą.

Witaminy z grupy B

Według badań w  Polsce co trzecia kobieta w ciąży ma niedobór witaminy B6, a co druga niedobór witaminy B12. Witaminy B6 i B12 bardzo mocno przyczyniają się do prawidłowego cyklu folianów i obniżenia stężenia homocysteiny. Niedobór tych witamin powoduje ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej. W przypadku niedoboru witaminy B6 ryzyko wzrasta o 70%, a w przypadku witaminy B12 aż pięciokrotnie!

Cholina

Cholina wspomaga rozwój i funkcjonowanie układu nerwowego płodu. Według badań dzieci, których mamy przyjmowały w czasie ciąży odpowiednie ilości choliny, wykazywały lepszą pamięć wzrokową. Cholina reguluje również aktywność hormonalną poprzez redukcję produkcji kortyzolu, czyli hormonu stresu. Nadmierne stężenie kortyzolu w życiu płodowym może w dorosłym życiu zaowocować chorobami cywilizacyjnymi takimi jak cukrzyca typu II, nadciśnienie czy otyłość. 

Witamina D

Witamina D jest niezbędna do utrzymania w organizmie prawidłowej gospodarki wapniowo-fosforanowej oraz prawidłowego funkcjonowania wielu tkanek i narządów. Witamina D wpływa również na proces transkrypcji w ponad 200 genach. Niedobór witaminy D w czasie ciąży jest bardzo niebezpieczny, ponieważ zwiększa ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego, a w przypadku dziecka urodzonego z niedoborem witaminy D w późniejszym okresie życia może dojść do słabej mineralizacji kości, a także zwiększenia ryzyka rozwoju cukrzycy typu I, nowotworów i chorób autoimmunologicznych. Niestety niedobór tej witaminy jest w Polsce niemal powszechny – według niektórych badań występuje niemal u 100% kobiet w ciąży i noworodków.

Jod

Odpowiednia ilość jodu jest niezwykle ważna dla rozwoju życia płodowego dziecka, bo to właśnie od niego zależy prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Hormony tarczycy są przede wszystkim niezbędne do rozwoju mózgu i kości dziecka. Skrajny niedobór hormonów tarczycy może spowodować upośledzenie umysłowe płodu, wady układu kostnego jak i również przedwczesne odklejenie się łożyska czy poronienie. W czasie ciąży niezwykle ważne jest pierwsze 10 tygodni, ponieważ płód nie posiada wówczas jeszcze własnej tarczycy i jest uzależniony od dostaw hormonów z organizmu matki, a właśnie wtedy najbardziej intensywnie rozwijają się jego wszystkie narządy, w tym mózg.

Żelazo

Niedobór żelaza występuje u około 40% ciężarnych kobiet. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje suplementację żelaza u kobiet z anemią stwierdzoną przed zajściem w ciążę, a następnie od 9 tygodnia tygodnia aż do końca ciąży. Należy pamiętać, że żelazo jest mikroelementem koniecznym do transportu tlenu w organizmie, jego niedobór powoduje anemię i może być przyczyną wad rozwojowych u płodu. 

DHA

Suplementacja kwasu DHA jest w czasie ciąży niezbędna, ponieważ u Polaków występują bardzo duże niedobory kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3,  zwłaszcza najcenniejszego kwasu dokozaheksaenowego czyli DHA.Według badań spożycie DHA w ciąży ma korzystny wpływ na rozwój układu nerwowego i narządu wzroku dziecka. Kwas DHA jest również ważnym materiałem budulcowym komórek nerwowych, mózgu oraz siatkówki oka w życiu płodowym.