Suplementy na zwyrodnienia stawów

Dzięki temu, że żyjemy w świecie bardziej rozwiniętym niż jeszcze kilka, kilkadziesiąt lat temu – posiadamy dużo więcej różnorodnych możliwości, rozwiązań, dróg i jednocześnie obowiązków oraz obciążeń. To, że cały świat stoi przed nami otworem, to jedno. Z drugiej jednak strony warto powiedzieć sobie również o elementach, w których jesteśmy zagrożeni i w których to my sami musimy zadbać o to, aby nasz organizm i nasze ciało pozostawały w dobrej kondycji na długi czas. Na co dzień posiadamy mamy wiele różnych obowiązków, ról, oczekiwań, to wszystko odbija się na naszym zdrowiu, np. na stawach. Dzięki temu, że medycyna poczyniła znaczne postępy, a wraz z nią również biochemia i inne nauki pokrewne, obecnie jesteśmy świadkami coraz większego zainteresowania suplementacją w kontekście właśnie zwyrodnień stawów. Stanowią one ogromny problem nie tylko wśród osób starszych. Substancje takie jak kwas hialuronowy, witaminy i minerały, czy też kolagen – stanowią swoiste antidotum na wszelkiego rodzaju dolegliwości kostne, stawowe (zwłaszcza przy zmianach zwyrodnieniowych). 

Suplementy na zwyrodnienia – co polecamy?

Na wstępie zaznaczyliśmy podstawowe substancje, które służą stawom, ich dobrej kondycji, wytrzymałości, a także poprawnemu funkcjonowaniu. Zarówno kwas hialuronowy (HA), kolagen, jak i chondroityny, stanowią pomoc dla stawów, dla kondycji, struktury i kolorytu skóry, jak również przeciwdziałają procesom starzeniowym (redukując zniszczone komórki i budując nowe). Warto suplementować też preparaty zawierające glukozaminę, stosowaną od bardzo wielu lat, niezwykle korzystną i niezawodną w przypadku leczenia stawowych schorzeń.

Muscle-Zone Sklep

Sama etnologia powstania problemów ze stawami nie jest znana człowiekowi. Wynikać to może  z postępów ludzkości, z tempa w jakim żyjemy, zmieniamy się i eksploatujemy swój organizm. Żyjemy coraz dłużej, coraz intensywniej, nasze stawy wówczas ulegają naturalnemu zużyciu. Stawy cierpią także w wyniku doznanych urazów u osób młodych, w wyniku niewłaściwie wykonywanych ćwiczeń fizycznych o zbyt dużej intensywności, w wyniku długoletniego uprawiania sportu i braku odpowiedniej suplementacji.

Kwas hialuronowy, który w postaci doustnych suplementów potrafi zdziałać cuda, stanowi bardzo ciekawy element. Jego właściwości kojarzą nam się z długowiecznością, doskonałym stanem naszych stawów, skóry, włosów i paznokci, a także wzroku. Co ciekawe, kwas hialuronowy, w postaci suplementów diety, które wspomagają leczenie zwyrodnień stawowych znany jest już od połowy lat 80 ubiegłego wieku. Stosuje się go również w medycynie naturalnej, estetycznej. W stawach – obok kwasu hialuronowego – fundamentalną substancją odpowiadającą za dobrą budowę i strukturyzację chrząstki jest kolagen. Stanowi on najważniejszy składnik płynu maziowego, który determinuje jego fizyczne właściwości, szczególnie jeśli chodzi o lepkość oraz gęstość. Wiąże się to z tym, że płyn ten ma lepszą zdolność pokrywania torebek stawowych i nawilżania ich powierzchni. Roztwory pozyskiwane z HA posiadają bardzo dużą lepkość i są charakterystyczne dla działania wiskoelastycznego. Dzięki obecności HA możliwe jest amortyzowanie wstrząsów w przypadku oddziałujących na stawy sił, jak również występowanie w roli smaru, w przypadku naturalnego ruchu stawowego.

Nie ulega najmniejszej właściwości, że stawom niezbędne są również witaminy i minerały, mowa tu przede wszystkim o : witaminach z grupy B (zwłaszcza B6 i B12), witaminie D (która wspiera mocne kości i sprawne stawy), witaminie K, C i A, żelazie, magnezie, potasie.

Warto powiedzieć sobie również, że same suplementy choć są w stanie w znacznym stopniu odwrócić konsekwencje zmian zwyrodnieniowych w stawach lub im całkowicie zapobiec – nie są jedynym elementem, który musimy wprowadzić. Do zwyrodnień stawowych najczęściej dochodzi w momencie, kiedy nasze stawy obciążone są zbyt dużą masą ciała (nadwaga, otyłość), gdy nosimy złe (niewyprofilowane) obuwie, gdy trzymamy nogi w nienaturalnych pozycjach (np. do tyłu). Dlatego też, jeśli chcemy zmienić swoje życie, uniknąć zwyrodnień stawowych, które wiążą się z ogromnym bólem i dyskomfortem lub je zlikwidować – powinniśmy zadbać nie tylko o regularną i sumienną suplementację, ale również zdrową, świadomą dietę, jak również aktywność fizyczną. Ćwiczenia powinny być wykonywane przy użyciu odpowiedniej techniki.