Dla sportowców

Suplementy na żołądek

Podrażniony żołądek jest częstym objawem niedokrwienia u sportowców i osób bardzo aktywnych ruchowo, jednak może być także skutkiem nieodpowiedniej diety czy często stosowanych używek. Jest bardzo delikatnym narządem i każda nagła zmiana diety może doprowadzić do jego podrażnienia, a w konsekwencji do bólu i niestrawności.

Dlaczego żołądek jest podrażniony?

  • stresujemy się, przez co żołądek wydziela za dużą ilość kwasu solnego podrażniającego jego ścianki
  • jemy niezdrowe i ciężkostrawne pokarmy
  • pijemy zbyt duże ilość alkoholu
  • pijemy za dużo kawy
  • jemy zbyt małą ilość błonnika
  • nie stosujemy probiotyków w trakcie antybiotykoterapii

Podrażnienia żołądka występują bardzo często i wiąże się to z różnymi przyczynami. Przede wszystkim podrażnienia takie mogą wystąpić wtedy, kiedy zażywamy leki, które mogą silnie oddziaływać na ściany żołądka. Są to leki przeciwbólowe lub przeciwzapalne. Do problemów z żołądkiem dochodzi także wtedy, kiedy jemy tłuste i ciężkostrawne pokarmy. Sprawiają, że żołądek musi je o wiele dłużej trawić, przez co jest on zbyt obciążony i dochodzi do niestrawności i bólu. Stres również źle wpływa na nasz układ pokarmowy.

Muscle-Zone Sklep

Jakie suplementy stosować?

Ostropest plamisty

Jest to suplement diety, który pomaga w leczeniu nadwrażliwości żołądka. Ostropest jest rośliną, która ma silne działanie odtruwające. Pomaga pozbyć się zbyt dużej ilości substancji toksycznych z naszego organizmu. Regeneruje także błony śluzowe żołądka i jelit. Pomaga zwalczać niestrawność i sprawia, że zmniejsza się ilość złego cholesterolu. Ostropest jest pomocny także w walce z cukrzycą, ponieważ skutecznie obniża poziom glukozy we krwi. Stymuluje także wydzielanie się soku żołądkowego, który ułatwia nam trawienie, nawet ciężkostrawnych i tłustych potraw. Jest polecany także jako pomoc w regeneracji wątroby, a wszystko dzięki zawartości sylimarolu, który jest związkiem zaliczanym do flawonoidów.

 

Nasiona chia

Te znane już Aztekom nasiona są idealnym suplementem dla osób, które mają problemy  z trawieniem. Zawierają bardzo dużo błonnika, porównywalnie z lnem. Błonnik działa osłonowo na nasz żołądek, dzięki czemu nie jest on podrażniony przez leki, czy niewłaściwą dietę. Działa na niego osłonowo i pomaga w zwalczaniu niestrawności oraz bólów żołądka. Zwiększa produkcję kwasu solnego, a dzięki temu szybciej trawimy pokarmy. Suplement z nasionami chia zawiera ogromną ilość białka. Chia mają zdolność przyjmowania wody, dzięki czemu pęcznieją i działają podobnie jak len – zwiększając swoją objętość rozpychają żołądek, dając szybciej uczucie sytości.

Na pewno pomoże nam również zmiana diety na bardziej lekkostrawną. Powinniśmy jeść więcej błonnika. warzyw i owoców oraz unikać smażonych potraw. Z pomocą przyjdzie również duża ilość wody i ciepłe posiłki, które pozytywnie wpłyną na pracę żołądka.