Suplementy na zmarszczki

Gładka i jędrna skóra przez długi czas to marzenie większości z nas. To, jak będzie ona wyglądała zależy między innymi od genów, aczkolwiek istnieje wiele czynników, które mogą znacząco wpłynąć na opóźnienie procesu starzenia. Nie chodzi tu tylko o pielęgnację zewnętrzną, ale także – a nawet przede wszystkim – wewnętrzną, czyli o odpowiednią dietę. Skóra potrzebuje należytej ilości składników odżywczych, które czasem trudno jest uzyskać z samego pożywienia, dlatego też konieczne bywa włączenie do swojej diety suplementacji. Jakie preparaty warto stosować, by cieszyć się skórą bez zmarszczek?

Najlepsze suplementy na zmarszczki

Pierwszym suplementem, który z pewnością zadba o to, by nasza skóra jak najdłużej była gładka jest PABA, czyli kwas para-aminobeznoesowy. Jest to tak zwana witamina B10 i stanowi metabolit kwasu foliowego. PABA wraz w kwasem pantotenowym i kwasem foliowym chroni pigmentację włosów, skóry i zębów. Zabezpiecza on przed promieniowaniem UV, które powoduje niszczenie komórek przez wolne rodniki. Witamina B10 jest więc protektorem przed pojawianiem się pierwszych oznak starzenia. Dodatkowo spowalnia siwienie włosów, a nawet może cofnąć ten proces, przywracając włosom zbliżoną do naturalnej barwę.

Muscle-Zone Sklep

Kolejnym godnym polecenia preparatem z tej kategorii jest beta-karoten, zwany inaczej prowitaminą A, gdyż w wątrobie przekształcany jest właśnie w witaminę A – retinol. Beta-karoten ma przede wszystkim korzystne działanie na stan skóry, ponieważ poprawia jej koloryt i chroni przed wolnymi rodnikami oraz skutkami stresu oksydacyjnego. Stąd też, podobnie jak PABA, spowalnia starzenie się skóry. 

Niezbędnym składnikiem diety w tym przypadku jest oczywiście także kolagen. Suplementy z jego zawartością doskonale chronią przed powstawaniem zmarszczek. Kolagen jest białkiem strukturalnym, które odpowiada między innymi za utrzymanie sprężystości skóry. Ma on za zadanie chronić przed utratą wilgoci, a – jak powszechnie wiadomo – sucha skóra jest bardziej podatna na powstawanie zmarszczek. Suplementacja kolagenu jest szczególnie ważna już po 30. roku życia, kiedy jego produkcja w organizmie spada.  

Warto również sięgnąć po L-lizynę. Jest to aminokwas, który bierze udział w syntezie kolagenu, dlatego to właśnie za jego pośrednictwem skóra samodzielnie może utrzymywać swoją jędrność, a na jej powierzchni nie będą powstawać bruzdy. 

Co jeszcze sprawdzi się w prewencji przed powstawaniem zmarszczek? Na przykład suplement z korzeniem pochrzynu dzikiego. Zawarta w nim diosgenina, czyli DHEA to substancja z rodzaju fitosteroidów. Jest ona prekursorem hormonów płciowych, dlatego jest tak ważna dla stanu skóry, gdyż niewłaściwy poziom hormonów skutkuje między innymi szybszym starzeniem się i złą gospodarką wodną, odpowiedzialną nierzadko za zmarszczki i bruzdy. DHEA nazywana jest hormonem młodości, którego stężenie w organizmie spada gwałtowanie po 30. roku życia. Przyjmowanie suplementu z udziałem tej substancji pozwala na spowolnienie procesu starzenia, w związku z czym poprawia się elastyczność skóry oraz jej nawilżenie, a dodatkowo stymulowana jest produkcja nowych komórek. Co ciekawe, regularne spożywanie suplementów z korzeniem pochrzynu dzikiego (Wild Yam Root) sprawia, że skóra staje się grubsza, a to zmniejsza ryzyko jej intensywnego marszczenia się. 

Poza wszystkimi wymienionymi preparatami w celu opóźnienia procesu starzenia się skóry dobrym rozwiązaniem będą oczywiście witaminy i minerały o działaniu antyoksydacyjnym. Mają one właściwości chroniące komórki przed wolnymi rodnikami oraz przed stresem oksydacyjnym. Do związków takich zaliczamy przede wszystkim witaminę A, C i E. Szczególnie ta ostatnia nazywana jest „witaminą młodości”. Jeszcze silniejszym przeciwutleniaczem jest astaksantyna, czyli substancja z grupy ksantofili, pochodząca z alg morskich. Niweluje ona przebarwienia skórne i zapobiega zmarszczkom, a nawet spłyca je. 

Stosowanie odpowiednich suplementów diety jest bardzo ważne, ponieważ nie tylo zapewni nam młody wygląd, ale także „młode” wnętrze, co oznacza, że przez długie lata będziemy mogli cieszyć się świetnym zdrowiem.