Suplementy.net.pl

Najważniejszym skutkiem suplementacji jest ochrona organizmu przed schorzeniami spowodowanymi niedoborem witaminy i składników mineralnych.

Dla grup społecznychDla sportowcówJako dodatkiNa dolegliwości

Suplementy na zbicie kortyzolu

Suplementy na zbicie kortyzolu

Wzrost poziomu kortyzolu najczęściej jest związany z częstym przebywaniem w środowisku stresogennym. Wymagająca praca, napięta sytuacja w domu czy stresująca droga w zakorkowanym mieście, to rzeczy które bardzo często sprawiają że jesteśmy zestresowani, za czym idzie wzrost poziomu kortyzolu.

Podwyższony poziom powoduje problem z funkcjami psychoaktywnymi, zaburzenia faz snu czy ogólne rozdrażnienie.
Brak odpowiedniej regeneracji (snu) negatywnie wpływa na czynniki regeneracyjne mięśni oraz ogółu organizmu. Przewlekle podwyższony poziom nasila rozpad tkanki mięśniowej i utrudnia pozbywanie się zapasów tłuszczu, co prowadzi do nieestetycznej sylwetki.

Najpopularniejszym związkiem stosowanym do zbicia kortyzolu jest witamina C. Jednak mimo wysokich dawek (1-2 g dziennie) wykazuje dość słaby wpływ na redukcje kortyzolu. Nie mówimy że nie działa – bo działa – aczkolwiek są suplementy, które działają lepiej. Jeśli przychodzi nam już używanie w tym celu witaminy C to najlepiej wybrać produkt C-1000 firmy Now Foods oraz dodać do niego witaminy z grupy b, pod nazwą B-100. Witamina b6 wpływa pozytywnie na redukcje i blokadę wzrostu kortyzolu, dlatego z witaminą C działają synergistycznie.

Następnym wartym odnotowania suplementem jest Orange OxiMega Fish OilZawartość EPA wynosi 800 mg w porcji, a DHA 400 mg. Są to główne kwasy tłuszczowe redukujące poziom kortyzolu. Wykazują działanie już w sumarycznej ilości 600 mg, a w preparacie OxiMega Fish Oil jest ich dwukrotnie więcej!
Dodatkowo kwasy tłuszczowe są odpowiedzialne za odpowiednią pracę neuronów. Badania epidemiologiczne oraz doświadczenia na zwierzętach wykazują, że dodatek do diety kwasów omega-3 skutecznie hamuje powstawanie w organizmie związków rakotwórczych. Kwasy omega-3 wykazują szczególne zastosowanie w hamowaniu rozwoju raka sutka, prostaty i jelita grubego – najbardziej rozpowszechnionych schorzeń nowotworowych obecnego stulecia.

Jednym z najlepszych preparatów do obniżania poziomu kortyzolu jest fosfatydyloseryna. Seryna fosfatydowa, jako jedna z nielicznych substancji, posiada zdolność do obniżania poziomu kortyzolu nawet o 30%. Wykazano, że znaczącą ochrania układ nerwowy przed skutkami ostrego i przewlekłego stresu. Dodatkowo wspiera funkcjonowanie układu nerwowego i mózgu, zapobiega chorobom neurodegeneracyjnym oraz zwiększa zdolności intelektualne. Godnym polecenia jest produkowany przez znaną firmę Swanson, produkt Phosphatidylserine,
w ilości od 300 mg.

DHEA jest hormonem wydzielanym przez nadnercza podobnie jak kortyzol. Jednak pierwszy jest anaboliczny, a drugi o którym mowa w tym artykule, jest katabolicznym. Stres powoduje nadmierne wydzielanie kortyzolu, przez co zostaje zachwiana homeostaza między tymi hormonami. DHEA powoduje wzrost samopoczucia, pewności siebie oraz chroni przed powstaniem zespołu metabolicznego. Idealnym preparatem do wyrównywania ilości tych dwóch hormonów w organizmie jest DHEA firmy Natrol. 

Ostatnim z przedstawionych dzisiaj oraz najbardziej polecanym suplementem hamującym wydzielanie kortyzolu jest ashwagandha (witania ospała).
Witania ospała powszechnie ceniona jest przede wszystkim za działanie poprawiające nastrój, przeciwstresowe, przeciwlękowe, przeciwdepresyjne, poprawiające adaptację do środowiska, zwiększające pewność siebie, ekstrawersje i otwartość na nowe doświadczenia.
Swoje właściwości zawdzięcza zdolności do uwrażliwiania receptorów serotoninowych (5-HT), przez co ta sama ilość serotoniny poprzez wiązanie się ze swoistym receptorem działa silniej i wydajniej, tj. zwiększa częstotliwość impulsów nerwowych na szlakach serotoninergicznych. Już 500 mg ekstraktu ashwagandhy obniża poziom kortyzolu o kilkanaście procent! Jednak dawką przynoszącą największe korzyści w walce z kortyzolem jest nie mniej niż 1500 mg. W tym przypadku polecamy Ashwagandha KSM-66 Premium.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *