Suplementy na zakwasy

Zakwasy (a raczej DOMSy) to problem, którego doświadczają niemal wszyscy ludzie uprawiający sport. W celu ograniczenia nieprzyjemnych dolegliwości można zastosować pewne ćwiczenia, jednak bardzo pomocne są także starannie dobrane suplementy diety.

Aminokwasy

W przypadku zakwasów skuteczne są między innymi aminokwasy rozgałęzione. BCAA zwiększają wytrzymałość oraz przyśpieszają przebieg procesów regeneracyjnych. Produktem z tej kategorii, który warto polecić, jest Reference EAA firmy Apollo’s Hegemony. To wieloskładnikowy preparat, zawierający między innymi leucynę, izoleucynę i walinę. Suplement zwiększa siłę i wytrzymałość mięśni, hamuje katabolizm oraz skutecznie wspomaga regenerację zarówno w trakcie treningu, jak i po jego zakończeniu.

Muscle-Zone Sklep
Apollo's Hegemony - ReferencEAA - rekomendowane aminokwasy
Apollo’s Hegemony – ReferencEAA – rekomendowane aminokwasy

HMB

Wzór strukturalny HMB
Wzór strukturalny HMB

Kolejna grupa suplementów ograniczających dolegliwości związane z zakwasami to HMB. Ich działanie polega przede wszystkim na zwiększaniu wytrzymałości, poprawie wydolności i wspomaganiu regeneracji. HMB ułatwia także budowę suchej masy mięśniowej. Wśród tego typu produktów znajduje się HMB firmy Olimp Nutrition. Jego silne anaboliczne i antykataboliczne działanie sprawia, że jest zalecany nawet w przypadku bardzo intensywnych treningów.

Glutamina

Wzór strukturalny glutaminy
Wzór strukturalny glutaminy

Ważną rolę odgrywa także glutamina. To aminokwas, który znacznie ogranicza czas potrzebny do regeneracji powysiłkowej, a jednocześnie zwiększa wytrzymałość i przeciwdziała katabolizmowi. Bardzo dobrym suplementem z tej kategorii jest na przykład Glutamine firmy MZ Store.

MZ Store Glutamine - rekomendowany suplement z glutaminą
MZ Store Glutamine – rekomendowany suplement z glutaminą

Dodatkowe suplementy

W przypadku zakwasów warto także dostarczyć organizmowi odpowiednie witaminy i składniki mineralne, a przede wszystkim magnez i potas.