Suplementy na wzrok

Suplementy na wzrok są ważnym elementem dbałości o nasze zdrowie. Bardzo ważne, by stosowały je osoby, które mają jasną tęczówkę oczu oraz osoby, które są narażone na światło słoneczne. Suplementy te mają unikalny skład, który dzięki dobraniu odpowiednich proporcji różnych składników odżywczych oraz witamin sprawiają, że przy dłuższym stosowaniu zauważymy różnicę w widzeniu. 

Jaki skład mają suplementy na wzrok?

Bardzo ważnymi składnikami suplementów na wzrok są witaminy: A, C, E oraz te z grupy B, które wpływają również na układ nerwowy, który jest połączony bezpośrednio z gałką oczną. Bardzo ważna w składzie suplementu na wzrok jest luteina, która działa ochronnie na wzrok oraz karotenoidy. 

Muscle-Zone Sklep

Sprawdźmy, jak poszczególne składniki suplementów na wzrok działają i czemu są takie ważne przy suplementacji.

Witamina A

Witamina A pojawia się w wielu suplementach na wzrok. Wpływa ona na prawidłowe funkcjonowanie pręcików oraz czopków, czy tzw. fotoreceptorów, umieszczonych w siatkówce oka. Jej niedobór może przyczynić się do kurzej ślepoty, czyli problemów z widzenie po zmroku. Przez zbyt małą ilość tej witaminy dochodzi do zwyrodnienia siatkówki co również wpływa na nasze gorsze widzenie. Aby temu zapobiegać, należy suplementować witaminę A. Ma ona przede wszystkim działanie antyoksydacyjne – zwalcza wolne rodniki, które mogą uszkadzać nasz wzrok. Przez nie również umierają komórki tworzące tkankę gałki ocznej.

Witamina E

Ta witamina również działa antyoksydacyjnie, dzięki czemu nie doprowadza do degradacji tkanki w gałce ocznej. Zmniejsza ona również negatywne działanie promieni UV na siatkówkę sprawiając, że jest ona dodatkowo chroniona. Pozwala ona także na zmniejszenie działania wolnych rodników na oczy. 

Luteina

Luteina wraz z zeaksantyną tworzą plamkę żółtą w oku. Dzięki obecności plamki żółtej w siatkówce jesteśmy w stanie widzieć i odróżniać barwy. Zarówno Luteina, jak również zeaksantyna, są karotenoidami, które wpływają pozytywnie na nasz wzrok. Mają podobnie jak witaminy A i E działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu zwalczają wolne rodniki, działające destrukcyjnie na komórki, z których zbudowana jest siatkówka oka. Dodatkowo luteina oraz zeaksantyna pochłaniają niebieską wiązkę światła UV oraz zmniejszają jej destrukcyjne działanie na siatkówkę. Jest to ważny składnik suplementów na wzrok, zwłaszcza dla osób starszych, które z wiekiem mają coraz gorszy wzrok. Oba te składniki suplementów można znaleźć np. w marchwi. Jeśli nasza dieta nie jest bogata w warzywa i owoce, możemy dodatkowo stosować luteinę i zeaksantynę w formie suplementu diety. Dzienna dawka oby tych karotenoidów powinna wynosić od 6 do 10 mg. 

Dzięki luteinie na oczy możemy uchronić naszą plamkę żółtą przed degradacją. Dodatkowo ma ona działanie ochronne na wzrok. Jest bardzo przydatna dla osób starszych. Powinna być ona suplementowana również przez osoby, które palą papierosy, kobiety po okresie menopauzy oraz tych, u których może wystąpić duże ryzyko wystąpienia AMD. 

Zbyt duża ilość luteiny może jednak sprawić, że zaczniemy mieć Carotenaemię, która objawia  się m.in. brązowieniem skóry, a także problemami ze wzrokiem. Należy stosować się do zaleceń lekarza, jeśli chcemy dodatkowo stosować luteinę jako suplement diety. 

Witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B również działają pozytywnie na wzrok. Podobnie jak witamina A działają ochronnie na układ nerwowy. Dodatkowo działają ochronnie na siatkówkę oka. Sprawiają, że ostrzej widzimy i nie mamy problemów z widzeniem kolorów. Nasze oczy również mniej się męczą, nawet przy długotrwałej pracy przy komputerze. Są polecane, zwłaszcza osobom starszym.

Ekstrakt z borówki czernicy

Bardzo dobrze na wzrok działa również rodzaj borówki – borówka czernica. Sprawia ona, że nasze widzenie jest bardziej klarowne. Działa ona pozytywnie na nasz wzrok, a także ochronnie na siatkówkę oka. Jest przydatna w suplementach diety, ponieważ wspomaga przepływ krwi do gałki ocznej, dzięki czemu jest ona lepiej odżywiona. Chroni oczy przed wolnym rodnikami. Warto stosować suplementy na wzrok z naturalnym ekstraktem z borówki.