Suplementy na włosy

Obecnie obserwujemy na świecie wiele trendów, jednak niewątpliwie od jakiegoś czasu na piedestale znajduje się kult wyglądu. Każdy z nas bowiem marzy o pięknej, idealnie wyrzeźbionej, zdrowej i smukłej sylwetce. Okazuje się, że dla nas jest to swego rodzaju wyznacznik, który decyduje zarówno o poziomie własnej wartości, o poziomie samoakceptacji, chęci do rozwoju. Jednym z elementów naszego wyglądu są włosy, okazuje się, że to właśnie one stanowią jeden z kluczowych punktów, na których najbardziej nam zależy. Co zrobić, aby były one zdrowe, mocne i piękne?  Z pewnością, najważniejsze są w tym przypadku: odpowiednia dieta, suplementacja i aktywność. Jednak, zanim przejdziemy do konkretów, należy przyjrzeć się bliżej problemowi utraty włosów, ponieważ dotyczy on coraz większej liczby osób, w różnym wieku, na całym świecie.

Wypadanie włosów – przyczyny

Oczywiście, warto wiedzieć, co jeszcze sprzyja utracie włosów, wcale nie musi być to bowiem zły szampon, czy też nieodpowiednia odżywka. Determinantami mogą okazać się również: stres, anemia, niedoczynność lub nadczynność tarczycy, zaburzenia odżywiania (bulimia, anoreksja, ortoreksja),  a nawet stany takie jak ciąża, okres karmienia piersią, czy też menopauza. Niewątpliwie, dla zdrowych, mocnych i pięknych włosów, bez względu na dolegliwość jaka nas dotyczy, najlepszym lekarstwem i odżywieniem są suplementy diety. Bez nich nie osiągniemy efektów, o jakich marzymy. 

Muscle-Zone Sklep

Suplementacja na zdrowe włosy – co brać? 

 Nic nie działa tak, jak witaminy i minerały. Suplementy witaminowe przeznaczone dla włosów powinny zawierać między innymi witaminy z grupy B, czyli B1, B2, B5, B6 oraz B12, jak również witaminy z grupy antyoksydantów, czyli witaminę A, C i E. Szczególnie dużą uwagę należy zwrócić także na biotynę, potocznie nazywaną również witaminą H. Nie zapominajmy o najważniejszych pierwiastkach, takich jak wapń, cynk, żelazo, potas oraz żeń-szeń.

Składniki odżywcze, które również działają niezwykle korzystnie na strukturę oraz kondycję włosów, to metionina oraz L-cysteina. Są to znane i powszechnie stosowane aminokwasy siarkowe, które budują białka, wzmacniają wzrost włosa i jego siłę, a także hamują siwienie. Witamina E, to także bardzo silny przeciwutleniacz, który bardzo chroni komórki włosa przed bakteriami, wirusami oraz wolnymi rodnikami. Szczególnie silna jest w połączeniu z selenem, wówczas jej działanie pozostaje spotęgowane nawet trzykrotnie. 

Cynk z kolei, odpowiada za wzmocnienie i strukturyzację włosa, jego nasady oraz końców, jak również przyspiesza jego wzrost. Podobnie działa również żelazo, które dodatkowo odpowiada za lepsze ukrwienie cebulki włosa. Warto zaznaczyć, że niedobór żelaza może nieść za sobą bardzo negatywne konsekwencje, objawiające się np. nadmiernym wypadaniem włosów i ich utrudnionym odrostem.

Selen natomiast ochrania tak zwane mieszki włosowe i stanowi doskonały przeciwutleniacz. Dodatkowo wspiera on poziom funkcjonalności tarczycowej i jej pracę, hamuje wypadanie włosów i wspiera ich wzrost. Bardzo dużym wsparciem dla włosów pozostają też nienasycone kwasy tłuszczowe, które nie tylko dają efekt szybszego wzrostu i odżywienia włosów, ale również łagodzą wszelkie stany zapalne skóry głowy i nie tylko. Ponadto, dzięki swoim właściwościom, maksymalizują poziom nawilżenia naszych włosów.

Warto wiedzieć także, że bardzo częstą przyczyną niszczenia się i wypadania włosów są niedobory, zwłaszcza w przypadku witaminy D. Zapotrzebowanie na nią jest niemożliwe do zaspokojenia tylko i wyłącznie przy zdrowej diecie, konieczna jest odpowiednia suplementacja.