Suplementy na trzustkę

Trzustka jest jednym z organów układu pokarmowego, który pełni bardzo ważne funkcje. Waży ona około 100 gramów, a jej głównym zdaniem jest wydzielanie hormonów, które regulują poziom glukozy we krwi. Poza tym trzustka produkuje także sok trzustkowy. Jest to niezbędne do procesu trawienia, dlatego musimy dbać o ten organ, by cieszyć się zdrowiem. Zdarza się jednak, że trzustka staje się mniej sprawna. Wówczas upośledzone zostaje wytwarzanie insuliny, co skutkować może chociażby insulinoopornością, a w konsekwencji także cukrzycą. W takiej sytuacji trzustka przestaje należycie obniżać poziom glukozy, a to może nieść ze sobą wysoce niebezpieczne skutki zdrowotne, takie jak choroba niedokrwienna serca, uszkodzenie nerek i mózgu czy do zespołu stopy cukrzycowej. Ponadto jedną z chorób trzustki jest jej stan zapalny, który powoduje, że enzymy przez nią wydzielane źle spełniają swoją funkcję i zamiast trawienia pokarmów, trawią one trzustkę. Jest to stan zagrażający życiu. W celu uniknięcia problemów z trzustką należy przede wszystkim stosować zbilansowaną, lekkostrawną dietę i prowadzić zdrowy tryb życia. Dodatkowo warto wprowadzić do swojego jadłospisu suplementy diety, które wesprą pracę organu.

Jakie suplementy na trzustkę najlepsze?

Suplementy  wspierające funkcjonowanie trzustki mają przede wszystkim łagodzić stany zapalne i zapobiegać im. Poza tym ich stosowanie ma na celu także regulację wydzielania hormonów. Preparaty te wspomagają trawienie poprzez wpływanie na wytwarzanie i prawidłową pracę enzymów. 

Muscle-Zone Sklep

Wśród suplementów na trzustkę wymienić można między innymi witaminy  rozpuszczalne w tłuszczach, czyli A, D, E oraz K. Są one ważne, ponieważ problemy z trzustką wywołują niedobory tych witamin, co z kolei skutkuje zaburzeniem wielu funkcji organizmu. Objawiać się to może chociażby biegunkami tłuszczowymi. Przyjmowanie witamin A, D, E i K znacząco wpłynie na stan zdrowia i zredukuje uciążliwe objawy chorób trzustki. 

Dobrym rozwiązaniem jest także suplementacja witamin z grupy B. To – podobnie jak w przypadku witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – pomoże wyeliminować niedobory, które pojawiają się w wyniku upośledzonego metabolizmu witamin z grupy B w organizmie. Poza tym w przypadku schorzeń trzustki pogarsza się również wchłanianie wapnia, żelaza czy potasu, dlatego warto zastanowić się też nad ich suplementacją. 

Tym, co z pewnością wspomoże nas w walce z problemami z trzustką jest przyjmowanie preparatów zawierających antyoksydanty. Ich stosowanie łagodzi i zmniejsza częstotliwość bólów brzucha, co spowodowane jest redukcją stresu oksydacyjnego. Warto więc przyjmować beta-karoten, kwas askorbinowy, tokoferol, metioninę czy selen.

Warto sięgnąć także po odpowiednie preparaty ziołowe. W suplementach tego typu, które korzystnie wpływają na trzustkę znajdziemy między innymi karczoch, ziele dziurawca, liść mięty pieprzowej, kwiat nagietka, liść borówki czernicy i wiele innych. Oczywiście należy tu pamiętać, że niektóre leki wchodzą w reakcję z ziołami, dlatego osoby biorące różnego rodzaju farmaceutyki powinny skonsultować to z lekarzem.