Suplementy na trawienie

Suplementy na lepsze trawienie są stosowane przez osoby aktywne fizycznie, chcące poprawić swój metabolizm i poprawić swoją sylwetkę, a także przez tych którzy mają problem z prawidłowym przyswajaniem pożywienia. Nieprawidłowe trawienie objawia się na wiele sposobów, na przykład jako złe samopoczucie, odbijanie, wzdęcia czy bóle brzucha. Warto sięgnąć po suplementy, aby uregulować swój układ pokarmowy.

Jak działają suplementy na trawienie?

Prawidłowy rozwój, wzrost oraz funkcjonowanie organizmu zależy od dostarczania do niego niezbędnych minerałów i witamin. Często pokarm jest poddawany obróbce mechanicznej lub chemicznej, aby łatwiej było dostarczyć do organizmu istotnych pierwiastków i aby lepiej smakował. Jednak może być on trudny do strawienia przez nasz układ pokarmowy. Z tego powodu warto sięgnąć po suplementy na poprawę trawienia.

Muscle-Zone Sklep

Czym jest trawienie? To bardzo złożony proces podczas którego wielocząsteczkowe związki są poddawane enzymatycznej hydrolizie, w celu rozłożenia ich do związków prostych. Dzięki temu procesowi nasz organizm jest w stanie wchłonąć przerobiony pokarm bogaty w witaminy i minerały, aminokwasy, glicerol czy cukry proste do komórek, aby zapewnić ich prawidłowe funkcjonowanie. W procesie trawienia niezbędne są enzymy trawienne. Przy udziale cząsteczki wody katalizują rozkład złożonych składników zawartych w pożywieniu na proste związki organiczne.

Warto wspomnieć, że głównymi enzymami trawiennymi są amylaza, lipaza, laktaza, proteaza czy celulaza. Właśnie takie enzymy powinny znaleźć się w dobrych suplementach diety na trawienie, aby proces trawienia przebiegał prawidłowo. 

Jakie enzymy są zawarte w suplementach na trawienie? 

Podstawowym składnikiem suplementów na trawienie powinny być enzymy trawienne, gdyż są one odpowiedzialne za stymulowanie procesu trawienia. Suplementacja odpowiednich mieszanek zawierających enzymy trawienne może zdecydowanie poprawić trawienie, zmniejszyć dolegliwości żołądkowe (takie jak wzdęcia, gazy) oraz poprawić przyswajalność składników odżywczych. 

Amylaza

Ten enzym trawienny jest odpowiedzialny za rozkład wiązań glikozydowych w cząsteczkach węglowodanów.

Lipaza 

Enzym trawienny, który odpowiada za rozkład tłuszczy na pojedyncze kwasy tłuszczowe. Ułatwia on również wchłanianie niezbędnych substancji odżywczych rozpuszczalnych w tłuszczach (np. kwasy tłuszczowe omega 3).

Papaina 

 To enzym proteolityczny, który składa się z 212 reszt aminokwasowych. Poprzez przerywanie wiązań pomiędzy aminokwasami rozkłada białka. Pracuje lekko w żołądkowym, kwaśnym otoczeniu. Papaina ma działanie przeciwpasożytnicze, ponieważ jest w stanie strawić części ciała pasożytów w organizmie. Ten enzym może rozkładać strukturę białkową komórek bakterii i grzybów, przyczyniając się do ich eliminacji

Celulaza i hemicelulaza

Te dwa enzymy trawienne są w stanie przetrawić celulozę. Organizm ludzki nie wytwarza tych enzymów samoistnie, więc muszą być one dostarczone z zewnątrz z pożywienia czy innych źródeł jak suplementy. Celulaza i hemicelulaza przetwarzają błonnik zawarty w włóknach roślinnych. Z powodu tego, że błonnik jest istotną częścią warzyw bardzo ważne jest dostarczyć do organizmu enzymów, które będą w stanie go strawić. 

Laktaza

Laktaza rozkłada cukier mleczny czy laktozę na glukozę i galaktozę. Jest to bardzo istotny enzym, gdyż nietolerancja na laktozę jest najczęściej spotykaną dolegliwością pokarmową u dorosłych z powodu niedoboru laktazy w organizmie.

Fitaza

Fitaza jest odpowiedzialna za neutralizowanie kwasu fitynowego, obecnego między innymi w dużych ilościach w zbożach. Kwas futynowy to substancja antyodżywcza szkodliwa dla naszego organizmu. Blokuje przyswajanie witamin i minerałów, a także hamuje działanie innych enzymów trawiennych np. pepsyny czy amylazy. 

Ksylanaza

Jest odpowiedzialna za rozkładanie ksylany i arabiniany – dwóch szkodliwych dla organizmu substancji, które tworzą roztwory cechujące się dużą lepkością. Przyczyniają się one do zmniejszenia przyswajalności substancji odżywczych z pożywienia 

Dipeptydylo-peptydaza IV (DPP IV) 

To niezwykle ważny dla procesu trawienia enzym, który rozbija gluten i kazeinę na mniejsze i łatwiejsze do przyswojenia cząsteczki. Te dwie substancje są najczęstszą przyczyną dolegliwości trawiennych 

Co jeszcze jest zawarte w suplementach na trawienie? 

Warto sięgnąć po suplementy diety, które mają w swoim składzie ekstrakt z pieprzu. Główną substancją czynną zawartą w pieprzu jest piperyna – alkaloid, który wykazuje na organizm wiele pozytywnych działań. Warto zauważyć, że piperyna wchodzi w interakcje z enzymami trawiennymi, dzięki czemu wpływa na przyswajalność składników odżywczych zawartych w pożywieniu. Wpływa także na proces prawidłowego trawienia i nasilenie procesów termogenicznych oraz nasilać neurotransmisję serotoniny i dopaminy. 

Składnikiem używanym do preparatów, jakimi są suplementy na trawienie, jest ostropest, który jest jednym z najpopularniejszych środków wpomagającym pracę wątroby, odpowiedzialną za detoksyfikację organizmu. Sprawdza się zarówno w działaniu profilaktycznym, jak i w czasie regeneracji uszkodzeń wątroby. 

Ostropest jest jednym z podstawowych, najpopularniejszych środków wspomagających wątrobę – nasz organ odpowiadający za detoksyfikację. Zawiera sylimarynę, główny składnik czynny, który jest kompleksem flawonolignanów – sylibiny, izosylibiny, sylikrystyny i sylidianiny.Ta roślina świetnie sprawdza się zarówno w zastosowaniu profilaktycznym, jak i w ramach wsparcia regeneracji w czasie występujących już uszkodzeń. Dodatkowo sylibinina zawarta w ostropeście ma działanie przeciwutleniające poprzez podnoszenie aktywności enzymów eliminujących wolne rodniki tlenowe.