Suplementy na stok

Zima sprzyja wyjazdom na różnego rodzaju stoki narciarskie. Przed wyjazdem większość osób sprawdza lub kupuje sprzęt, ale niestety wciąż duża część ludzi zapomina, że przygotowanie sprzętu to jedno, ale równie ważne, a może nawet ważniejsze jest przygotowanie organizmu do zimowego szaleństwa. Sporty zimowe to duży wysiłek dla organizmu. Jazda na nartach czy snowboardzie to sport wymagający i angażujący całe ciało, dlatego przed wyjazdem na stok trzeba się dobrze przygotować. 

Trening narciarza

Muscle-Zone Sklep

Ten punkt powinien być szczególnie istotny dla osób, które na codzień prowadzą siedzący tryb życia. Przed wyjazdem na stok warto poprawić wydolność mięśniową oraz wzmocnić nogi. Profesjonaliści polecają, żeby około miesiąc przed wyjazdem na narty czy snowboard rozpocząć ćwiczenia wzmacniające takie jak przysiady, wykroki, obszerne wymachy nóg czy krążenie bioder. Wydolność natomiast można poprawić poprzez bieganie – warto to robić przynajmniej dwa razy w tygodniu i najlepiej na świeżym powietrzu. Trening jednak to nie wszystko, warto również pomyśleć o dodatkowej suplementacji.

Suplementy dla narciarzy

Dodatkową suplementacją warto się wspomagać nie tylko podczas samego pobytu na stoku, ale już w trakcie przygotowań do wyjazdu. Odpowiednio dobrane suplementy ochronią organizm nie tylko przed przeziębieniem ale również przed kontuzjami czy bólami mięśni. A jakie suplementy warto stosować?

BCAA

BCAA to produkt, który składa się z trzech aminokwasów – leucyny, izoleucyny oraz waliny. BCAA przyśpiesza regenerację mięśni, a także zapobiega tak zwanemu ich „spalaniu”. Suplement ten jest również pomocny w szybszym budowaniu mięśni oraz zmniejsza odczuwanie mikrouszkodzeń, czyli popularnych „zakwasów”. 

Preparaty na stawy

Podczas szusowania na stoku nie wolno zapominać o stawach. Jazda na nartach jest bowiem bardzo obciążająca dla kolan. Dlatego już przed wyjazdem warto profilaktycznie wzmocnić chrząstki stawowe. Najlepiej robić to za pomocą suplementów, które w swoim składzie zawierają kolagen, siarczan chondroityny, siarczan glukozaminy, kwas hialuronowy, wapń i magnez oraz witaminę C. Szczególnie istotnym składnikiem jest kolagen, który jest jednym z głównych budulców kości, stawów i chrząstek. To właśnie kolagen odpowiada za produkcję odpowiedniej ilości mazi stawowej, która reguluje elastyczność chrząstek. To właśnie te czynniki zapewniają kończynom bezbolesny i pełny zakres ruchów. Warto pamiętać, że niedoborowi kolagenu sprzyja właśnie wzmożona aktywność fizyczna, dlatego przed wyjazdem na stok koniecznie trzeba się w ten suplement zaopatrzyć. 

Kreatyna

Kreatyna to produkt dzięki któremu w komórkach mięśniowych tworzy się ATP czyli energia. Kreatyna jest uwalniana w tak zwanych „zrywach aktywności”. Pozwala ona dłuższą pracę mięśni oraz zwiększenie wytrzymałość organizmu w czasie aktywności fizycznej. Dodatkowo kreatyna wspomaga proces regeneracji, więc pozwoli na dłuższe i bardziej intensywne szusowanie na stoku. Jednak, żeby odczuć jej działanie na stoku należy zacząć stosować ją kilka tygodni przed wyjazdem. Nie powinno to jednak budzić obaw, ponieważ kreatyna to jeden z najlepiej przebadanych suplementów, które można znaleźć na rynku. 

Witaminy

Witaminy to suplementy, które warto przyjmować przez cały rok, a nie tylko w trakcie zimowych wyjazdów. Ludzki organizm pozbywa się bowiem witamin i minerałów przez cały czas. Najzdrowsze witaminy to oczywiście te, które są naturalnie zawarte w żywności, jednak nawet osoby, które dosyć mocno dbają o zbilansowaną dietę mogą mieć problemy z dostarczeniem do organizmu wszystkich niezbędnych witamin i składników mineralnych, ponieważ organizm nie zawsze radzi sobie z ich przyswajaniem. W okresie zimowym niezwykle ważna jest suplementacja witaminy D, której na niedobór cierpi większość Polaków. Przed wyjazdem na stok nie zaszkodzi również suplementacja witaminy C i K. Witamina C bierze bowiem udział w procesie wytwarzania kolagenu, a ten jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania stawów. Ponadto witamina C wspomaga odporność, a przecież nikt nie chce choroby w czasie zimowego wyjazdu. Witamina K natomiast ma właściwości przeciwbólowe i antyzapalne, co może okazać się zbawienne podczas wyjazdu na stok narciarski.