Suplementy na stawy

Stawy, czyli po prostu chrząstki stawowe to bardzo istotny element naszego szkieletu, bez którego nie jest możliwe poruszanie się. Dzięki nim jesteśmy w stanie wykonywać zgięcia i obroty w zasadzie wszystkimi członkami naszego ciała. Chrząstki są słabo zmineralizowane, ponadto nie mają naczyń krwionośnych ani limfatycznych, co oczywiście ma wpływ na ich odżywienie. W związku z tym wszystkim konieczne jest spożywanie produktów, które dostarczą chrząstkom stawowym wszelkich niezbędnych do działania składników. Niestety, zazwyczaj zupełnie pomijamy profilaktykę w tej kwestii, a o dbałości o stawy przypominamy sobie dopiero wówczas, gdy dochodzi do pierwszych problemów w postaci zwyrodnień czy niedoboru mazi. Samo leczenie nie przyniesie jednak wystarczających skutków, gdyż niektóre procesy bardzo trudno jest odwrócić. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest troska o stawy już w młodym wieku, bo w ten sposób możemy zapobiec naprawdę bolesnym przypadłościom. Nie ma sensu czekać na pierwsze dźwięki „strzelania” kolanami czy utrudnienia w zginaniu. Jak więc zadbać o swoje stawy, by przez długie lata cieszyć się zdrowiem? Pomogą nam w tym odpowiednio dobrane suplementy diety. 

Suplementy na stawy – które polecamy?

Na początku warto wymienić suplementy z kolagenem. Jest to substancja doskonale wszystkim znana, aczkolwiek zwykle kojarzy się z kremami i innymi preparatami kosmetycznymi. Co prawda, kolagen doskonale wpływa na jędrność i młodość skóry, jednak nie są to jego jedyne zalety. Stosowany jest on także w lekach i suplementach na zdrowe stawy, gdyż pozwala na utrzymanie odpowiedniej ilości mazi stawowej, dzięki czemu nie występują tarcia podczas ruchów. Kolagen typu II, czyli dokładnie ten, który znajduje się w chrząstce jest odpowiedzialny za ruchomość stawów oraz ich elastyczność, dlatego zapobiega złamaniom przy gwałtownych ruchach. 

Muscle-Zone Sklep

Dużą popularnością cieszą się również suplementy z chondroityną i glukozaminą. Są one obecne w skorupach i łuskach zwierząt morskich, odpowiadając za ich wytrzymałość. Wszystkie te składniki powodują, że chrząstki stawowe są mniej podatne na zniszczenia, a przy tym są bardziej elastyczne, co zwiększa ruchomość kończyn. Ponadto przyjmowanie takich preparatów zwiększa syntezę kolagenu oraz wytwarzanie mazi stawowej. Stosuje się je często w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów, gdyż wspomagają regenerację i zapobiegają silnym bólom. 

W kontekście kondycji stawów ważna jest także L-lizyna. Substancja ta uczestniczy w produkcji białek ustrojowych, co z kolei pozwala na utrzymanie odpowiednich ilości elastyny oraz kolagenu. Na podobnej zasadzie działa L-prolina. Wspiera ona syntezę kolagenu odpowiedzialnego za stan większości tkanek naszego organizmu. 

Nie bez znaczenia dla funkcjonowania narządu ruchu jest również dobrze wszystkim znany tran. Zazwyczaj suplementuje się go w celu poprawy odporności czy łagodzenia stanów zapalnych żołądka, niemniej jednak doskonale sprawdza się on też w profilaktyce chorób stawów. Tran posiada właściwości nawilżające oraz przeciwulteniające, stąd też poprawia jakość mazi stawowej oraz zapobiega szkodliwości wolnych rodników, które są przyczyną między innymi reumatoidalnego zapalenia stawów. Tran zawiera w sobie cenne kwasy omega-3 i szereg witamin, w tym witaminę D, A i E. W związku z tym do zalecanych dla prawidłowego działania stawów suplementów zaliczyć można też kompleksy witamin i minerałów, to właśnie ich obecność w tranie wyzwala jego właściwości. 

Dobrym rozwiązaniem będzie także sięgnięcie po preparaty z borem. Nie tylko doskonale wpływa on na siłę i wytrzymałość kości, ale też zapobiega stanom zapalnym, które często obejmują właśnie stawy. Dużą skuteczność wykazują również suplementy na bazie rośliny o nazwie boswellia serrata, gdyż działają one przeciwzapalnie i przeciwartretycznie, łagodząc przy tym bóle stawów.

W celu poprawy stanu swoich stawów warto nie tylko stosować różnego rodzaju suplementy diety, ale także pamiętać o należytej ilości ruchu. Zbyt intensywny sport może obciążyć stawy, aczkolwiek optymalna dawka ćwiczeń może bardzo korzystnie wpłynąć na ruchomość stawów i zapobiec ich niszczeniu.