Suplementy na przyrost masy

Coraz więcej osób na świecie nabiera świadomości własnego ciała. W związku z tym przybywa trenujących na siłowniach oraz w domowym zaciszu, którym zależy na wyrzeźbieniu sylwetki. Ponadto zachodzą także zmiany w sposobie odżywiania. Wszystko to wiąże się z przyjmowaniem suplementów diety, w tym między innymi preparatów na przyrost masy mięśniowej. Z tego artykułu dowiesz się, jakie suplementy warto stosować i jakie przyniosą one skutki. 

***

Muscle-Zone Sklep

Kreatyna

Pierwszym i najbardziej popularnym suplementem na zwiększenie masy mięśniowej jest kreatyna. Jest ona zupełnie naturalna substancją, która występuje w ludzkich komórkach mięśniowych, w szczególności w obrębie tkanki mięśni szkieletowych – tam właśnie znajduje się jej aż 95 % z całej ilości w organizmie. Co daje stosowanie kreatyny? Przede wszystkim stymuluje ona wzrost mięśni oraz wpływa na zwiększenie objętości komórek mięśniowych. W związku z tym pozwala na szybszą ich regenerację po wykonanym treningu. Dodatkowo kreatyna intensyfikuje syntezowanie glikogenu oraz pracę mięśni. 

Warto wiedzieć, iż podczas ćwiczeń fizycznych znacząco wzrasta zapotrzebowanie na energię z ATP. Już w pierwszych dziesięciu sekundach treningu organizm może wykorzystać zapasy ATP oraz fosfokreatyny, dlatego też przyjmowanie kreatyny w formie suplementu jest tak istotne. Zwiększenie w ten sposób poziomu ATP pozwala na wykonanie o wiele większej ilości powtórzeń. Kreatynę stosuje się zwykle w dwóch dawkach – przed treningiem oraz tuż po nim.

Beta – alanina 

Skutecznym preparatem stosowanym na przyrost masy mięśniowej jest beta – alanina. Substancja ta jest naturalnym aminokwasem, który na co dzień trafia do naszego organizmu wraz z pożywieniem. Jest działanie opiera się na zwiększaniu poziomu karnozyny, dzięki czemu maksymalizowana jest wydajność podczas treningu. Jeżeli przyjmujemy beta- alaninę w postaci suplementu diety, wówczas poziom wspomnianej karnozyny zwiększa się aż o 60% po czterech tygodniach od rozpoczęcia stosowania. Szczególnie ważne jest przyjmowanie preparatu wtedy, gdy towarzyszą nam intensywne treningi, ponieważ w trakcie wysiłku fizycznego nasz organizm produkuje bardzo dużo wodoru, który z kolei obniża poziom pH. Proces ten sprawia, iż zwiększone zostaje stężenie kwasu mlekowego, co przyspiesza pojawianie się uczucia zmęczenia oraz zmniejsza wydajność mięśni. 

Suplementacja beta – alaniny poprawi naszą wytrzymałość oraz siłę, a także zredukuje uczucie zmęczenia. Ponadto doprowadzi do uzyskania efektu pompy mięśniowej i wzmocni rezultaty przyjmowania kreatyny. W ten sposób beta – alanina usprawnia wzrost masy mięśniowej i przyspiesza spalanie tłuszczu.

Białko serwatki

Warto przyjmować również białko serwatkowe. Duże ilości białka są potrzebne do budowania masy mięśniowej, gdyż stanowią główny składnik mięśni. Ponadto w białku serwatkowym znajdują się też duże ilości wapnia, magnezu i wielu innych minerałów. Jakie efekty przynosi stosowanie tego preparatu? Przede wszystkim zwiększa ono intensywność regeneracji mięśni po treningu. Ponadto poprawia metabolizm i zmniejsza apetyt, więc przyczynia się również do spalania tkanki tłuszczowej i zapobiega jej odkładaniu. Białko serwatkowe charakteryzuje się również łatwą przyswajalnością, dlatego nie musimy przyjmować dużych jego ilości, by przyniosło ono rezultaty. Suplement ten przyjmuje się przed treningiem i po jego wykonaniu, choć można go spożywać także w innych porach dnia, aczkolwiek należy pamiętać, iż nie służy on do zastępowania normalnego posiłku.

Aminokwasy BCAA

Mającym ogromne znaczenie podczas budowania masy mięśniowej preparatem jest BCAA, czyli połączenie niezwykle istotnych dla organizmu aminokwasów: leucyny, izoleucyny i waliny. To właśnie z tych białek składa się aż około 30% wszystkich mięśni szkieletowych. Aminokwasy BCAA wykorzystywane są przede wszystkim do regeneracji mięśni, ponieważ substancje te kierowane są wprost do nich. BCAA zużywa się podczas wykonywania treningu, dlatego należy go suplementować, by uzupełniać ewentualne braki. Dodatkowo preparat ten redukuje zmęczenie oraz bóle mięśniowe. 

    Boostery testosteronu

    Boostery testosteronu są naturalnymi suplementami wykorzystywanymi do stymulowania wzrostu masy mięśniowej. Ponadto zwiększają one siłę, libido i regulują poziom hormonów płciowych. Preparat ten, jak sama nazwa wskazuje, umożliwia zwiększenie wytwarzania testosteronu w organizmie. Warto, by przyjmowały je osoby dążące do uzyskania umięśnionej sylwetki, ponieważ substancje zawarte w suplemencie służą zwiększeniu beztłuszczowej masy mięśniowej.

    Glutamina

    Glutamina jest naturalnie występującym aminokwasem w mięśniach szkieletowych. Posiada ona właściwości potęgujące działanie innych aminokwasów, dzięki czemu wspiera regenerację i rozrost mięśni. Dodatkowo wyposaża ona komórki mięśniowe w składniki odżywcze. Co ciekawe, glutamina wspiera również układ pokarmowy oraz odpornościowy, więc jej suplementacja jest korzystna dla całego organizmu. Należy ją stosować 4 razy dziennie, w tym tuż po przebudzeniu, by zobaczyć najlepsze rezultaty.