Suplementy na pobudzenie

Każdy regularnie trenujący myśli zwykle tylko o tym, żeby sprawić, by sylwetka była silniejsza, lepiej wyrzeźbiona i szczuplejsza. W tym celu rozpoczynamy zwykle intensywne treningi i dietę. Nie można jednak zapominać, że za efekty odpowiedzialne są nie tylko dieta i trening, ale również efektywne działania układu nerwowego.

Trening a układ nerwowy 

Centralnym punktem ludzkiego układu nerwowego jest mózg, którego zadaniem jest między innymi szybkie i sprawne przekazywanie impulsów nerwowych do komórek rozsianych po całym ciele. Poza analizowaniem danych, które na bieżąco docierają do mózgu, organ ten nadzoruje skurcze ponad 600 mięśni szkieletowych. Od tego, jak szybko impuls nerwowy wysłany do mózgu dotrze do neuronów ruchowych zależy właśnie, jak szybko pojawi się reakcja na bodziec. Niezwykle ważne jest to w sportach, w których refleks i koncentracja odgrywają kluczową rolę, na przykład w sportach walki czy lekkiej atletyce.

Muscle-Zone Sklep

W trakcie walki o smukłą sylwetkę lub gdy celem jest redukcja zbędnych kilogramów, również niezbędne jest prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. W trakcie intensywnego wysiłku fizycznego komórki mięśniowe wysyłają do układu nerwowego informację o wzmożonym zapotrzebowaniu na energię. Następuje wtedy przyspieszenie procesów metabolicznych i udostępnienie dodatkowych rezerw energetycznych, pochodzących zwłaszcza z węglowodanów i tłuszczów. Warto pamiętać, że mózg, a także centralny i obwodowy układ nerwowy są obciążone bodźcami z zewnątrz i koniecznością utrzymywania wielu funkcji organizmu. Dlatego też na skutek niewyspania i zmęczenia treningowego pojawić się może utrata wydajności, osłabienie motywacji i koncentracji czy brak energii do działania. Lekceważenie tych objawów może prowadzić do pojawienia się groźnego w skutkach przetrenowania, który nie tylko zahamuje rezultaty, ale także może skończyć się utratą masy lub kondycji. Można temu jednak zapobiec dzięki właściwej suplementacji, która może wspomóc działanie układu nerwowego, pobudzić organizm, dodać sobie energii, zwiększyć motywację, koncentrację, refleks i łatwość zapamiętywania.

Najlepsze suplementy

Najsilniejszą i najpopularniejszą substancją stymulującą układ nerwowy jest zdecydowanie kofeina, której mechanizm działania jest prosty – kofeina blokuje receptory błonowe komórek, hamując przenoszony przez adenozynę sygnał o zmęczeniu. Dodatkowo, zwiększa również produkcję hormonów (stymuluje układ krwionośny i oddechowy do intensywniejszej pracy oraz przyspiesza procesy spalania tłuszczu. Kofeinę można znaleźć w wielu roślinach. Bogate w nią są zwłaszcza ziarna kawy, zielonej herbaty i guarany. Warto wiedzieć jednak, że spożywanie kofeiny w formie używek, czyli na przykład kawy, jest mało skuteczne, ponieważ taka kofeina gorzej się wchłania, podrażnia żołądek i nasila produkcję moczu, działając diuretycznie i pozbawiając organizm koniecznej do funkcjonowania wody. 

Kolejnym suplementem, który może pobudzić układ nerwowy jest żeń-szeń. Do produkcji suplementów używa się głównie żeń-szenia koreańskiego i amerykańskiego. Regularne przyjmowanie żeń-szenia pozwala zwiększyć poziom sił witalnych oraz wzmaga libido. W żeń-szeniu występują składniki aktywne, czyli tak zwane, ginsenozydy, które zwiększają możliwości psycho-fizyczne organizmu i odporność na czynniki stresowe oraz ułatwiają organizmowi przystosowywanie się do zmieniających się warunków środowiskowych.

Działanie pobudzające wykazują również aminokwasy, głównie l-tyrozyna i tauryna. L-tyrozyna jest prekursorem w biosyntezie dopaminy, adrenaliny, noradrenaliny i hormonów tarczycy. Aminokwas ten wspomaga produkcję neuroprzekaźników pozwalających na sprawne przesyłanie informacji między neuronami. L-tyrozyna jest także źródłem hormonów nadzorujących w organizmie reakcje energotwórcze. Suplementacja tym składnikiem zapewnia silne pobudzenie oraz zabezpiecza przed skutkami długotrwałego stresu. 

Tauryna to natomiast aminokwas, który działa dwutorowo. Po pierwsze, tauryna podana z kofeiną zwiększa jej działanie stymulujące. Sama tauryna umożliwia efektywną biosyntezę neuroprzekaźników w synapsach nerwowych, dzięki czemu informacja między mózgiem a mięśniami przesyłana jest szybciej. Tauryna podana przed treningiem wykazuje działanie przeciwzmęczeniowe i pobudzające.