Suplementy na pamięć

W naszym codziennym życiu bardzo ważne jest zachowanie pełnej koncentracji, która jest ściśle związaną z naszą pamięcią. Dlatego istotną kwestią jest codzienne dbanie o higienę umysłu. Z tego względu na rynku oferowanych jest ogrom suplementów, które pomagają w zachowaniu doskonałej pamięci. Często trudno się zorientować, które z tych specyfików są najskuteczniejsze. Warto więc wskazać, jakie składniki powinny zawierać skuteczne suplementy na koncentrację. 

Obecnie na rynku dominują dwa rodzaje suplementów na pamięć. Producenci oferują tzw. multi boostery, które wspomagają pracę mózgu. Popularne są także suplementy skupiające się na promocji neuroprzekaźników – są to kompozycje nootropowych składników, które pozytywnie wpływają na jasność umysłu i dobrą pamięć. 

Muscle-Zone Sklep

Multi boostery są to wieloskładnikowe formuły o zaawansowanym składzie. Kompleksowo wpływają na pracę mózgu. Jednym z efektów zażywania tego preparatu jest znaczna poprawa pamięci, szybsze myślenie oraz większe możliwości wchłaniania wiedzy. Dodatkowo poprawiają jasność umysłu, ułatwiają koncentrację i wyostrzają zmysły. Multi boostery pozytywnie wpływają na proces twórczego myślenia czy procesy logicznego myślenia.

Oto składniki, jakie najczęściej można spotkać w tego typu suplementach na pamięć:

  1. Kofeina

Jest to najpopularniejsza substancja nootropowa na świecie, która należy do grupy alkaloidów purynowych. Działanie kofeiny sprawia, że jesteśmy mniej zmęczeni. Kofeina wchodzi w interakcje z receptorami adenozyny, która jest neuroprzekaźnikiem hamującym czynności układu nerwowego, a więc sprawiającym, że odczuwamy senność. Kofeina łącząc się z receptorami adenozyny blokuje jej typowe działanie. W efekcie niweluje uczucie ospałości i zmęczenia. Ten składnik ma także działanie stymulujące układ nerwowy. Zwiększa koncentrację noradrenaliny i dopaminy w przestrzeniach synaptycznych, powodując że organizm ma więcej energii, a koncentracja i jasność umysłu poprawia się. Podnosi także stężenie serotoniny – hormonu szczęścia.

  1. Cholina

Cholina  inaczej nazywana witaminą B4 jest częstym składnikiem multi boosterów. Jako jedna z nielicznych substancji ma zdolność przenikania z krwi do mózgu. Warunkuje ona prawidłowe funkcjonowanie mózgu oraz “ożywia” nasz umysł. Dodatkowo pozytywnie wpływa na poprawę pamięci oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia demencji starczej. Cholina często stosowana bywa w zapobieganiu objawom choroby Alzheimera. 

  1. Fosfatydyloseryna  

Fosfatydyloseryna to związek należący do grupy fosfolipidów. Dzięki swojej lipofilności dobrze wchłania się do mózgu. Jego działanie wspomaga wzrost funkcji poznawczych. Wraz z wiekiem poziom fosfolipidów spada, czego skutkiem jest pogorszenie się funkcji poznawczych umysłu. Te związki są składnikiem błony komórkowej komórek, zapewniają one  im właściwą komunikację oraz transport substancji. Poprawiają także pracę pompy sodowo-potasowej oraz zatrzymują rozkładanie się acetylocholiny – ważnego neuroprzekaźnikiem w ciele. Dzięki temu działaniu pozytywnie wpływają na funkcje poznawcze oraz znacznie poprawiają samopoczucie.

  1. Sunifiram

Jest to substancja hipermnestyczna stworzona na podstawie piracetamu, ale mająca wielokrotnie silniejsze działanie. Pomimo tego, że jest pochodną piracetamu to nie należy do rodziny racetamów ze względu na przerwanie cykliczności pirolidonu w strukturze. Ma działanie prokognitywne, czyli pozytywnie wpływa na pamięć i procesy poznawcze. Sunifiram nie wpływa na aktywność żadnych receptorów dla neuroprzekaźników czy kanałów jonowych. Jego działanie poprawiające pamięć wynika przede wszystkim z aktywacji receptorów AMPA układu glutaminianergicznego, z tego też względu określa się go mianem ampakiny. Wpływa też w sposób niebezpośredni na działanie receptora glutaminianu, który jest neurotransmiterem stymulującym aktywność mózgu.

  1. Środki nootropowe

Środki nootropowe działają na zasadzie promocji neuroprzekaźników. Jest to sposób na dobrą pamięć oraz wysoką jakość umysłu. Neuroprzekaźniki odpowiadają za przenoszenie sygnałów między neuronami. Wpływają na skupienie, zdolność przyswajania nowej wiedzy czy szybkie myślenie, ale także mają pozytywny wpływa na samopoczucie psychiczne, sen, łaknienie oraz napięcie mięśni. 

  1. Serotonina

Potocznie nazywana hormonem szczęścia. Większe stężenie tego hormonu w organizmie pozytywnie wpływa na samopoczucie i nastrój, a także pozwala złagodzić stany depresyjno-lękowe. Właśnie z tego powodu warto stosować boostery serotoniny. Jej niedobór może doprowadzić do pogorszenia się zdrowia psychicznego. Oddziałuje na te obszary mózgu, które odpowiadają za pamięć i percepcję. Oznacza to, że zapobiega zaburzeniom świadomości i pamięci.

  1. Dopamina

Ten hormon poprawia stan pamięci długotrwałej i odpowiada za koordynację procesów emocjonalnych. Dopamina pełni różnorodne zadania w naszym mózgu, między innymi wpływa w pozytywny sposób na procesy poznawcze. Jest odpowiedzialna efektywne uczenie się, gdyż zwiększa naszą koncentrację oraz motywację. Niedobór tego związku w naszym organizmie może doprowadzić do rozkojarzenia, stanów lękowych oraz pogorszenia się pamięci. Aby temu zapobiec, ważne jest regularne stosowanie boosterów dopaminy.