Suplementy na odwodnienie

Nasz organizm w większości złożony jest z wody, dlatego też potrzebuje jej, by prawidłowo funkcjonować. Już mały ubytek jej zawartości znacząco wpływa nie tylko na samopoczucie, ale także na zdrowie. W związku z tym nie możemy dopuszczać do odwonienia organizmu, gdyż niesie ono ze sobą naprawdę poważne konsekwencje, co jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych, a ponadto również dla sportowców. Kiedy jesteśmy narażeni na odwodnienie? Przede wszystkim podczas wymiotów, biegunek oraz wysokiej gorączki. Poza tym uważać należy też podczas upałów i intensywnego uprawiania sportu, gdyż wówczas nasze ciało się poci i traci duże ilości wody. Jak więc radzić sobie z odwodnieniem oraz – przede wszystkim – jak mu zapobiegać? Największe znaczenie ma tu picie odpowiednich ilości wody i stosowanie suplementów, które nawadniają organizm. 

Znaczenie wody w  codziennym życiu

Właściwe ilości wody wypijane w ciągu dnia to kwestia sporna. Zwykle mówi się, iż należy pić przynajmniej dwa litry płynów, jeżeli nasza aktywność fizyczna jest na stosunkowo niskim poziomie, a temperatura otoczenia nie osiąga wysokich wskaźników. Wiele zależy także od wagi oraz od wieku, ale jedno jest pewne – wody nigdy nie wypijemy za dużo, gdyż jest ona na bieżąco usuwana w postaci moczu. Osoby intensywnie trenujące powinny doliczyć do dziennej podaży płynów około 400 – 800 mililitrów wody na każdą godzinę ćwiczeń. Należy pamiętać, że nie chodzi tu tylko o wodę w czystej postaci. Do bilansu dodaje się także wszelkie soki i zupy, choć często zwraca się uwagę, aby poza takim właśnie pożywieniem wypijać minimum 2 litry samej wody.

Muscle-Zone Sklep

Istnieje także wiele produktów, które na ten bilans działają ujemnie, czyli po prostu odwadniają organizm. Są to przede wszystkim: kawa, czarna herbata oraz napoje z kofeiną. Po wypiciu jednej filiżanki takiego płynu należy uzupełnić podaż nawet o dwie szklanki wody, by przywrócić równowagę. 

Oczywiście dokładne liczenie przyjmowanych płynów nie miałoby sensu, ponieważ to utrudnia nabywanie nawyku. Najlepiej więc mieć zawsze ze sobą butelkę z wodą i popijać ją raz na jakiś czas, w sytuacjach, gdy nie czujemy jeszcze pragnienia, gdyż niewiele osób wie, iż pragnienie jest właśnie jednym z pierwszych objawów odwodnienia. Do innych zaliczyć możemy brak energii, senność, dekoncentrację czy ból głowy. Następnie pojawiać się może suchość skóry i błon śluzowych, w tym błony śluzowej nosa, jamy ustnej czy też suchość w obrębie gałki ocznej. Odwodnienie łatwo rozpoznać także po tym, iż człowiek wydala wówczas bardzo małe ilości stężonego moczu.

Suplementy na odwodnienie – które najskuteczniejsze?

Poza piciem wody ważna kwestią jest także przyjmowanie suplementów diety o działaniu nawadniającym, szczególnie w przypadku osób narażonych na odwodnienie. Preparaty te występują zwykle w formie elektrolitów. Stosuje się je zwykle w przypadku grypy żołądkowej z wymiotami oraz biegunką. Ponadto sportowcy powinni przyjmować je także po treningach, kiedy to w formie potu stracili oni duże ilości wody.

Elektrolity oraz suplementy izotoniczne przywracają równowagę w organizmie i zapobiegają niebezpiecznym skutkom odwodnienia. W tego typu preparatach zawarte są zazwyczaj takie podstawowe składniki, jak: glukoza i składniki mineralne, na przykład sód i potas. Substancje te mają za zadanie wpłynąć na równowagę wodno-elektrolitową w organizmie. Poza tym w przypadku bardzo intensywnych i długich ćwiczeń fizycznych warto sięgać również po napoje hipotoniczne oraz napoje zawierające polimery glukozy, które dostępne są w formie łatwiej do przygotowania od razu po treningu. 

Dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie węglowodanów izotonicznych, które stanowią połączenie wody, elektrolitów oraz węglowodanów. Wszystkie te preparaty skutecznie i natychmiastowo gaszą pragnienie oraz uzupełniają wszelkie straty mikroelementów i makroelementów. Dodatkowo wpływają one stabilizująco na gospodarkę wodno-elektrolitową i kwasowo-zasadową organizmu. Warto w szczególności zwrócić uwagę na suplementy o prostym składzie, ponieważ takie właśnie są najlepsze i najbezpieczniejsze.

Zachowywanie należytej ostrożności oraz odpowiednie nawadnianie organizmu pozwolą na prawidłowe jego funkcjonowanie. Żadnego z objawów odwodnienia nie można ignorować, gdyż może to prowadzić do poważnych konsekwencji, dlatego najważniejsze jest zapobieganie, gdyż jest to o wiele łatwiejsze niż późniejsze leczenie. Tak więc zdrowy styl życia, woda i nawadniające suplementy diety powinny stać się naszymi przyjaciółmi, o których nie zapominamy.