Suplementy na laktację

Czym jest laktacja? Wydaje się, że znamy to pojęcie, choć nie do końca wiemy, z czym wiąże się ono w istocie. Otóż, laktacja, to wynik prawidłowej i niezaburzonej niczym pracy gruczołów znajdujących się w kobiecych piersiach. Ilość mleka wytworzonego w procesie laktacyjnym nie jest w żaden sposób uzależniona od wielkości gruczołów. Warto wiedzieć także, że gruczoły piersiowe składają się z 9 stożkowych płatów, które tworzą kolejne (mniejsze) płaty, zbudowane z tak zwanych pęcherzyków mlecznych. To właśnie we wspomnianych pęcherzykach mlecznych zachodzi bardzo ważny proces, jakim jest laktacja. Z czego stworzone są pęcherzyki mleczne? To również pozostaje bardzo ciekawą kwestią, a mianowicie – zbudowane są z nabłonka wydzielniczego, który wokół otoczony pozostaje przez komórki mięśniowe. Należy stanowczo podkreślić, że laktacja pozostaje procesem bardzo osobistym i indywidualnym, jak również uwarunkowanym poprzez wiele czynników. Jak wszędzie, zdarzają się tak i tutaj problemy z jakością lub ilością wydzielanego pokarmu. Jest to czas, kiedy zaczynamy zadawać sobie pytanie, w jaki sposób możemy usprawnić laktację, czy jest to możliwe, a może – czy to z nami coś jest nie tak? 

Muscle-Zone Sklep

Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze, każda kobieta, bez względu na wygląd, wiek, czy też stan zdrowia powinna być świadoma tego, że sferze biologicznej, tak jak i w życiu zachodzą zmiany, na które nie zawsze jesteśmy przygotowani. Nie jest to jednak powód do odbierania sobie wartości lub obwiniania się o cokolwiek. Decyzja oczywiście pozostaje kwestią indywidualną, ale najlepszym i bezinwazyjnym sposobem na uzyskanie lepszej i bardziej produktywnej laktacji są w pełni bezpieczne suplementy diety. Wiadomo przecież, że naturalne mleko matki buduje nie tylko więź i przywiązanie pomiędzy kobietą i jej potomstwem, ale również stanowi źródło witamin i minerałów niezbędnych do rozwoju i wzrostu dziecka. 

Suplementacja na laktację

 Okazuje się, że to właśnie suplementy diety są w stanie w najszybszy i najbardziej bezpieczny sposób przywrócić i usprawnić naturalny proces laktacyjny. Są one zdolne do pobudzenia laktacji, do jej przywrócenia w razie ustania, do jej wzmożenia oraz poprawy jakości wydzielanego podczas jej trwania pokarmu.  W okresie laktacji bardzo ważną rolę odgrywają: dieta oraz suplementacja. Bardzo ważne również pozostaje dostateczne nawodnienie organizmu. W tym przypadku szczególnie zalecana jest oczywiście woda niegazowana, ale można zdecydować się również na świeżo wyciskane soki, koktajle, czy też bardzo popularne obecnie smoothie. Nie zaszkodzi nam również lekka ziołowa herbata, czy też rożnego rodzaju kawy zbożowe. 

W celu pobudzenia laktacji należy postawić zdecydowanie na suplementację witaminowo-minerałową. Witaminy z grupy B, witamina C, A, D, E, K oraz witamina H, pozostają niezwykle ważnymi elementami w przypadku znormalizowanych przemian, takich procesów jak laktacja. Ponadto białko, wapń, fosfor, potas, magnez, żeń-szeń, dodatkowo wesprą organizm kobiety pod względem ilości, jakości oraz częstotliwości gromadzenia się pokarmu. 

Dodatkowo warto pamiętać, że witaminy i minerały uzupełnią wszelkie niedobory odżywcze w ciele kobiety, zadbają o dobrą kondycję jej skóry, włosów, paznokci, jak również o odpowiednią równowagę psychofizyczną. Widzimy zatem, że tego rodzaju suplementacja wspiera nie tylko regenerację mamy, ale również wzrost oraz rozwój jej dziecka. 

Jeśli chodzi o dietę, to warto postawić na posiłki lekkostrawne, bogate w pełnowartościowe białko (które również warto suplementować), węglowodany oraz zdrowe tłuszcze. W przypadku owoców, należy przestrzegać się zbyt dużej ilości oraz pór w jakich je spożywamy, ponieważ mogą one wywoływać niepożądane reakcje, takie jak np. wzdęcia lub skurcze mięśni brzucha. Co więcej, jeśli dążymy do wzmożenia laktacji warto zrezygnować z wysoko przetworzonych produktów, białego cukru, słodyczy i kawy.