Suplementy na kości i zęby

Suplementy na mocne kości i zęby

Wraz z wiekiem jesteśmy coraz bardziej podatni na osteoporozę – chorobę polegającą na znacznym ubytku masy kostnej i zwiększeniu podatności na złamania. Szkliwo zębów może także ulec próchnicy czy innym schorzeniem. Sama dieta może być niewystarczająca, by utrzymać dobry stan kości i zębów. Z tego powodu warto sięgnąć po dostępne na rynku suplementy, aby zadbać o swoje zdrowie.

Muscle-Zone Sklep

Dlaczego warto stosować suplementy?

Zachowanie odpowiedniej diety bogatej w wapń, fosfor, witaminę K2, D3 oraz białko zapobiega schorzeniem kości i zębów. Jednak często trudno jest zachować taką dietę, by dostarczyć odpowiednich składników organizmowi. Gdy ma się świadomość tego, że mamy niedobory tych witamin i minerałów, warto sięgnąć po suplementy na kości i zęby. 

Nieodpowiednia dieta może doprowadzić do groźnych schorzeń kości i zębów. Jest to między innymi osteoporoza, która powoduje że kości stają się słabsze i są bardziej narażone na kontuzje.  Dostarczanie odpowiednich składników jest ważne także w przypadku rozwoju i wzrostu kości u dzieci. Z kolei budowa zębów jest podobna do kości i potrzebują one takich samych minerałów i witamin. Choć szkliwo zębów jest najtrwalszą tkanką w organizmie, to nieodpowiednia pielęgnacja może doprowadzić do tego, że zęby pod wpływem kwasów zawartych w pożywieniu staną się podatne na uszkodzenia oraz zmiany próchnicze. 

Obecnie na rynku jest dużo suplementów dedykowanych do mocnych kości i zębów, które posiadają najczęściej połączenie wszystkich składników, niezbędnych do zachowania ich prawidłowej kondycji. Warto sięgać po suplementy, które posiadają w swoim składzie kilka składników, tak aby kości i zęby były w pełni zabezpieczone przed schorzeniami i uszkodzeniami. 

Fluor, wapń i fosfor

Te minerały są głównymi składnikami kości i zębów. Dostarczenie tych pierwiastków do kości i zębów pozwoli na ich wzmocnienie i większą odporność na uszkodzenia. Jeśli nie dostarczymy wapnia, fosforu i fluoru do naszego organizmu musimy liczyć się z tym, że stan naszych kości i zębów będzie się pogarszał, co może powodować w przyszłości wiele schorzeń. Wapń wchodzi w skład naszych kości i niektórych rodzajów ścian komórkowych. Zawartość wapnia w organizmie wynosi od 1-4 do 1,66% masy ciała, z czego w 99% występuje w postaci hydroksyapatyty, odpowiedzialnej za wytrzymałość kości. Działa jak aktywator enzymatyczny, który przewodzi impulsy bioelektryczne, jest odpowiedzialny za krzepnięcie krwi, bierze udział w skurczu mięśni gładkich, szkieletowych i mięśnia sercowego, w reakcjach zapalenia i wielu innych procesach. 

Odpowiedni bilans wapnia i fosforu ma szczególne znaczenie dla kondycji organizmu, ponieważ oba te składniki mineralne wchodzą w skład hydroksyapatytu. To związek, który stanowi mineralne rusztowanie tkanki łącznej, odpowiedzialnej za mechaniczną wytrzymałość kości. Z tego powodu bardzo istotne jest zrównoważone spożycie obu pierwiastków. 

Magnez

Innym składnikiem bardzo ważnym dla utrzymania mocnych kości jest magnez. Aby wapń trafiał do najbardziej potrzebnych miejsc potrzebny jest ten pierwiastek. Zbyt małą ilość magnezu może doprowadzić do wytrącania się kryształów dwuwodnego priofosforanu wapniowego, co może powodować zwapnienia w tkance chrzęstnej. Objawia się ono bólem stawów i negatywnie wpływa na ich mobilność. Magnez jest także odpowiedzialny za odpowiednie działanie komórek kościotwórczych oraz reguluje proces osteogenezy. Aktywizuje enzymy fosfataz, które warunkują przekształcenia w układzie kostnym i chrzęstnym. Stanowi on istotną zawartość składową macierzy kostnej, która wpływa na gęstość kości. 

Kolagen i kwas hialuronowy

Kolagen i kwas hialuronowy wchodzą w skład struktury kości i zębów. Kolagen jest spoiwem strukturalnym tkanki łącznej, odpowiedzialnym za jej sprężystość oraz wytrzymałość na rozciąganie i uderzenia mechaniczne. Wchodzi w skład kości, chrząstki, więzadeł czy skóry, Natomiast drugi składnik – kwas hialuronowy zapewnia prawidłową gęstość i lepkość mazi stawowej, co tym samym redukuje tarcie pomiędzy chrząstkami. Połączenie obu tych składników w suplemencie skutecznie chroni kości przed uszkodzeniami. 

Witamina D3 i K2 dla prawidłowego wchłaniania wapnia

Oprócz dostarczenia do organizmu wapnia bardzo ważne jest, aby w suplementach były pierwiastki, które pomogą w jego wchłanianiu do kości i zębów.  Właściwy poziom witaminy D3 w organizmie jest niezbędny do prawidłowego wchłaniania wapnia do organizmu. Jednak nie jest ona wystarczająca do takiego stopnia, aby wapń wchłonął się do właściwych miejsc i by spełniał tam swoje funkcje. Proces ten musi być kontrolowany przez witaminę K2. Stosowanie połączenia witaminy D3 i K2 pozwala na uniknięcie paradoksu wapnia. Jest to sytuacja, kiedy poziom wapnia w surowicy ma odpowiednią wartość, jednak dochodzi do anomalii w jego relokacji. Wapń może odkładać w tkankach miękkich, stawach czy organach, powodując wytwarzanie zagrażających życiu złogów. Mogą one na przykład powodować problemy z miażdżycą, przez blokowanie naczyń krwionośnych.