Suplementy na kaca

Kac jest stanem, który pojawia się po wypiciu dużych ilości alkoholu, zazwyczaj kolejnego dnia. Zwykle towarzyszy nam wtedy rozbicie, złe samopoczucie, brak jakichkolwiek sił do działania oraz nudności i zawroty czy ból głowy.

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka, pomijając oczywiście fakt, iż wszystko to spowodowane jest spożyciem zbyt dużej ilości alkoholu. Warto jednakże mieć świadomość, iż powodem kaca jest po prostu hipoglikemia, zwana inaczej niedocukrzeniem. To właśnie ona daje uczucie osłabienia. Poza tym organizm jest wówczas odwodniony, gdyż alkohol działa moczopędnie. Ponadto jest on toksyczny i przez to niszczy także błonę śluzową żołądka, dlatego też odczuwamy dyskomfort w obrębie układu pokarmowego i męczą nas mdłości oraz wymioty. 

Muscle-Zone Sklep

Suplementy na kaca – które wybrać?

Istnieje wiele sposobów na to, by uniknąć takich trudnych sytuacji, jednakże zwykle nie są one wystarczająco skuteczne. Lepszym rozwiązaniem jest dostarczenie organizmowi tego, czego potrzebuje po utracie dużych ilości składników odżywczych. W związku z tym warto mieć pod ręka suplementy diety, które pomogą nam przetrwać ten trudny czas. 

Bardzo pomocnym z zwalczaniu kaca preparatem jest węgiel aktywny. Działa on osłaniająco na błonę śluzową żołądka i ma właściwości przeciwbiegunkowe. Jego działanie opiera się na eliminacji toksyn z organizmu. Dodatkowo – co istotne po wypiciu dużych ilości alkoholu – wspomaga on pracę nerek i wątroby, dlatego też ułatwia regenerację. Zastosowanie preparatu z węglem aktywnym nie przyniesie może natychmiastowych rezultatów, jednakże ułatwi powrót do zdrowia, dzięki czemu poczujemy się znacznie lepiej. 

Co jeszcze warto zastosować, gdy towarzyszy nam silny kac? Przede wszystkim witaminy z grupy B. Połączenie ich z magnezem przywróci prawidłową gospodarkę elektrolitową w naszym organizmie, dzięki czemu pozbędziemy się najbardziej uporczywych objawów, takich jak ból głowy czy ogólne osłabienie. Ponadto witaminy te ułatwiają regenerowanie się błony śluzowej żołądka, co eliminuje nudności. 

Innym, popularnym nie tylko w walce z kacem suplementem diety jest witamina C. Działa ona w zasadzie na każdy aspekt funkcjonowania organizmu. Poza tym, że wspomaga odporność, skutecznie przyspiesza także wydalanie alkoholu z naszej krwi, a w zasadzie aldehydu octowego. Dzieje się tak, ponieważ witamina C zwiększa wytwarzanie białych krwinek. Aldehyd octowy w głównej mierze odpowiedzialny jest za te najbardziej uciążliwe objawy kaca, takie jak ból oraz zawroty głowy, dlatego jego usunięcie pozwoli na szybsze pozbycie się tego stanu.

Warto także sięgnąć po suplementy, które w swoich składnikach zawierają flawonoidy, takie jak na przykład preparaty z zieloną herbatą, kurkumę, imbir.  Flawonoidy w nich obecne wpływają na zahamowanie aktywności prozapalnych związków, które występują po nadmiernej konsumpcji napojów alkoholowych. Tak więc te suplementy umożliwią sprawne wyeliminowanie takich objawów, jak złe samopoczucie, rozdrażnienie czy ból głowy.

W suplementach, które będą pomocne w leczeniu kaca znajdują się również minerały, takie jak potas, magnez, wapń i wiele innych. Ich przyjęcie jest wskazane, ponieważ alkohol wypłukuje wszystkie cenne substancje z organizmu, co skutkuje niedoborami i pojawianiem się objawów kaca. Nie można także zapomnieć o glukozie, która przywróci nam chęć do życia i wspomoże nawodnienie organizmu. 

Innym suplementem, który nie do końca pomoże nam w pozbyciu się kaca, ale z pewnością ułatwi organizmowi zregenerowanie się jest probiotyk. Przywróci on równowagę florze bakteryjnej jelit i tym samym zniweluje skutki, jakie przyniósł układowi pokarmowemu alkohol. 

Zastosowanie odpowiednich preparatów na kaca przyspieszy nasz powrót do normalnego funkcjonowania, jednak należy pamiętać, iż łatwiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego jeżeli już spożywamy alkohol to warto wypijać przy tym jak najwięcej wody, by zminimalizować odwodnienie. To pozwoli uniknąć chociażby bólu głowy i późniejszego uczucia pragnienia. Poza tym nigdy nie pij na pusty żołądek – zjedz obfity posiłek przed wyjściem na imprezę i podjadaj w jej trakcie, by ochronić układ pokarmowy przed zniszczeniem.