Gojenie się ran to temat znany i bliski każdemu z nas, niejednokrotnie przecież zdarzyło nam się skaleczyć lub ulec kontuzji, tudzież wypadkowi, które skutkowały powstaniem uszczerbku w postaci rany. Gojenie to złożony proces, który wymaga odpowiedniego zaopatrzenia oraz czasu, jednak istnieją sposoby, aby ten proces usprawnić. Jednym z nich jest zażywanie suplementów diety.
Należy zaznaczyć, że w procesie gojenia zaangażowane są szczególnie czułe komórki skóry, krew, układ odpornościowy oraz cały szereg znajdujących się w organizmie substancji, dlatego brak rozwagi i odpowiedniego podejścia do sprawy, motywowanego wiedzą, a także rozsądkiem, może skutkować infekcją lub zanieczyszczeniem rany, co prowadzi do znacznego wydłużenia procesu rekonwalescencji, a nawet jego upośledzenia.
Witaminy goją rany!
Nie bez powodu mówi się, że nic tak nie przyspiesza gojenia ran jak witaminy – to prawda! Są to bowiem niezbędne do prawidłowego funkcjonowania żywego organizmu związki organiczne, które pozwalają nam rosnąć, rozwijać się oraz kształtować poszczególne partie ciała. To jednak nie wszystko, oprócz tego biorą one aktywny udział w procesach metabolicznych, a co najważniejsze – trwale odbudowują struktury skórne, przez co odbywa się sprawne zabliźnienie rany i jej regeneracja.
Witaminy, które mogą okazać się zbawienne, to: witamina A, E, witaminy z grupy B (głównie witamina B5), witamina C. Dodatkowo nie możemy zapominać o suplementach diety wzbogaconych o takie substancje mineralne, jak: kwasy Omega-3, olej lniany, olej kokosowy, magnez, potas, cynk, fosfor i żelazo. Wszystkie te elementy wspomagają skórne struktury, odbudowują jej poszczególne elementy składowe i powodują szybki proces regeneracji uszkodzonych tkanek, co sprawia, iż gojenie rany przebiega znacznie sprawniej, a przede wszystkim w pełni bezpiecznie i naturalnie. Bardzo często zapominamy o tym, jak duże znaczenie dla naszego ciała, ma sposób żywienia (rodzaj spożywanych produktów, ich ilość, proporcje) oraz proces regeneracji, czyli momentu, w którym nasz organizm odpoczywa. Nieodłącznym elementem zdrowego stylu życia, czyli zbilansowanej i odżywczej diety jest suplementacja i to ona właśnie odgrywa kluczową rolę w procesie gojenia ran.
Wspomniane wyżej witaminy i minerały, które są bardzo ważne w kontekście wszystkich funkcji życiowych i które muszą zostać koniecznie dostarczone do organizmu, ponieważ w przeciwnym razie nie będzie on w stanie funkcjonować – to najważniejsze składowe, w procesie leczenia. Kwasy omega-3, na przykład, posiadają właściwości wspierające pracę serca, mózgu, a także dbają o receptory wzroku i kondycję skóry, wzmacniając jej pojedyncze struktury. Żelazo natomiast uczestniczy w procesie wytwarzania krwinek czerwonych i – co istotne – wzmacnia kości oraz tkankę skórną (uelastycznia ją, przy jednoczesnym wzmocnieniu tkanki łącznej).
Oleje, takie jak: olej kokosowy oraz olej lniany, jako składniki suplementów, mają działanie raczej kojące, regenerujące, odżywcze. Warto wspomnieć więcej także o witaminie B5, która pełni kluczową rolę w procesie regeneracji skóry oraz błon śluzowych (znacznie usprawnia gojenie się ran, intensyfikuje naprawę uszkodzonych tkanek). Co więcej ma ona właściwości przeciwzapalne, jak również prowadzi do pełnej regeneracji naskórka oraz jego odżywienia. To nie wszystko! Oprócz zbawiennej ochrony skóry (jej pojedynczych struktur) jest także doskonałym lekiem na włosy, cerę oraz paznokcie. Ponadto, podczas stosowania suplementacji, która jak widać – pomaga!
Bardzo ważne jest picie odpowiedniej ilości wody (co najmniej 2 litry każdego dnia), ponieważ to ona tworzy nasz organizm i jest jego podstawową częścią, bez niej natomiast, nie moglibyśmy żyć. Zdrowa, pełnowartościowa i odpowiednio zbilansowana dieta również odgrywa istotną rolę w procesie gojenia ran, nie możemy bowiem zapominać, że jesteśmy właśnie tym co jemy i wszystkie produkty, w mniejszy lub większy, sposób na nas oddziałują, zwłaszcza w okresie kiedy nasz organizm jest osłabiony przez poniesiony uszczerbek, przez co jesteśmy bardziej narażeni na różnego rodzaju infekcje oraz powikłania.