Suplementy na ciśnienie

Serce oraz układ krążenia należy otoczyć szczególną troską. Choroby układu krążenia oraz kardiologiczne takie jak zawał, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca są najczęstszą przyczyną zgonów w krajach wysoko rozwiniętych. Dzieje się to z powodu nieprawidłowego odżywiania oraz braku aktywności fizycznej. Warto zaopatrzyć się w suplementy, które pomogą w walce z chorobami układu krążenia. 

Dlaczego warto stosować suplementy na ciśnienie? 

W wyniku nieprawidłowej diety oraz braku ruchu nasz organizm jest narażony na pojawienie się chorób układy krążenia i kardiologicznych. Na ich pojawienie wpływa także stres, wiek, predyspozycje genetyczne, palenie tytoniu, nadwaga i otyłość. Nie zawsze jesteśmy w stanie zapewnić organizmowi odpowiednich składników odżywczych, które wspomogą serce i układ krążenia. Z tego powodu warto brać suplementy na ciśnienie, które mają w składzie związki, minerały i witaminy korzystnie wpływające na działanie układu krążenia. Wspomagają one kondycję serca, stabilizują ciśnienie tętnicze i profil lipidowy. Jednymi z najbardziej skutecznych substancji są koenzym Q10, antyoksydanty, Pycnogenol®, kwasy tłuszczowe omega 3, ekstrakty pestek winogron, wyciągi z głogu czy z zielonej herbaty. Dodatkowo bardzo istotne są również witaminy (zwłaszcza A, C, E) oraz minerały (magnez, potas, wapń).

Muscle-Zone Sklep

Warto sprawdzić dokładnie skład suplementów oraz działanie składników w nich zawartych. Na rynku producenci oferują wiele suplementów z wieloskładnikowymi formułami, które są ukierunkowane na konkretne działanie np. stabilizację ciśnienia tętniczego czy wzmocnienie kondycji serca. 

Koenzym Q10

Wysokie ciśnienie może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia i serca, takich jak zawał, problemy z nerkami czy udar mózgu. Koenzym Q10 obniża ciśnienie tętnicze, więc jest idealny dla osób cierpiących na nadciśnienie. Może być także profilaktycznie, aby zapobiec ryzyku wystąpienia nadciśnienia. Obniża także poziom złego cholesterolu, chroni przed udarem i chorobą wieńcową. Osoby z chorobami układu krążenia powinny więc zadbać o odpowiedni poziom koenzymu Q10, nazywanego także ubichinonem. Koenzym zwiększa metabolizm komórek. a także zwiększa tolerancję serca na wysiłek fizyczny. Dodatkowo zapobiega tworzeniu się niebezpiecznych skrzepów w tętnicach, które mogą blokować przepływ krwi z zawartymi na nimi cząsteczkami tlenu.  

Pycnogenol 

Pycnogenol to chroniona patentem formuła ekstraktu z kory sosny french maritime. Ma szerokie działanie prozdrowotne, ale najbardziej efektywnie działa w zwalczaniu chorób układu krwionośnego. Zwiększa wydolność pracy serca mięśniowego oraz reguluje cyrkulację krwi w organizmie. Pycnogenol stosowany jest w stymulacji wydolności fizycznej organizmu przez usprawnienie ukrwienia tkanek obwodowych. Używany jest także jako wspomagacz w terapii dla osób po zawale serca lub udarze mózgu. 

Amla (ekstrakt) 

Amla nazywana agrestem indyjskim jest drzewem, które pochodzi z Ajurwedy w Indiach. Jego owoce są stosowane w leczeniach wielu schorzeń, dzięki swoim prozdrowotnym właściwościom. Jest ceniony między innymi ze względu na zdolność poprawy profilu lipidowego oraz stabilizuje poziom cukru we krwi. W swoim składzie zawiera alkaloidy (fylantydyna), kwas galusowy, triterpeny, polifenole, kwas elagowy oraz olejek eteryczny 

Jest także bogatym źródłem witaminy C oraz witamin z grupy B, cennych minerałów m.in żelazo, wapń i fosfor. 

Ma silne działanie antyoksydacyjne, dzięki zawartości witaminy C, taniny, falwonoidów, kwasów elagowego i galusowego. Związki te wzmacniają błony komórkowe oraz ściany naczyń krwionośnych, sprawiając polepszenie się krążenia w organizmie oraz lepszej pracy serca. Na dodatek ekstrakt z owoców amli spowalnia procesy starzenia poprzez zwalczanie wolnych rodników. Warto dodać, że wspiera układ odpornościowy i pokarmowy. 

Herbata czarna (ekstrakt) 

Herbata czarna pochodzi z liści herbaty chińskiej, które są podsuszane, rolowane, a następnie rozdrabniane, aby uwolnić ukryte w nich enzymy. Kolejnym etapem jest proces fermentacji i wysuszenie rozdrobnionych liści. Jest ceniona ze względu na korzystne działanie na układ sercowo-naczyniowy. Liście tej herbaty mają w swoim składzie kofeinę, adeninę, ksantynę, teaflawiny, galotanoidy, kwas askorbinowy (witamina C), witaminy z grupy B, kwas galusowy, flawonoidy oraz proantycyjanidyny. 

Teaflawiny zawarte w ekstrakcie są jednymi z najważniejszych substancji czynnych zawartych w herbacie. Działają one ochronnie na układ krążenia. Zmniejszają zaleganie cholesterolu w jelitach, hamują utlenianie cholesterolu frakcji LDL, przez co zmniejszają ryzyko wystąpienia miażdżycy w układzie krwionośnym. 

Dodatkowo czarna herbata to bogate źródło antyoksydantów. Przeciwutleniacze hamują rozwój wolnych rodników i spowalniają proces zmniejszania światła w układzie krwionośnym. Dzięki temu występuje mniejsze ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia oraz serca. Innym atutem jest to, że mają działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. 

Magnez i potas

Kluczową rolę w regulowaniu ciśnienia tętniczego krwi pełnią magnez i potas. Niedobór któregoś z tych składników może powodować ryzyko wystąpienia schorzeń naczyniowo-sercowych i wystąpienia nadciśnienia. Potas poprzez zwiększenie objętości moczu zapobiega kumulowaniu się płynów w organizmie i usprawnia przesączanie kłębuszkowe w nerkach. Zmniejsza opór naczyniowy i hamuje aktywność wolnych rodników. Magnez zwiększa jego skuteczność, a na dodatek wspiera działanie nabłonka naczyniowego. Reguluje on skurcz mięśni w tętnicach, przez co zwiększa efektywność układu krwionośnego i reguluje ciśnienie krwi do pożądanego poziomu. Reguluje także siłę skurczu mięśnia sercowego poprzez wpływ na stężenie jonów wapnia. Jeszcze jedną zaletą magnezu jest to, że zmniejsza ryzyko zmian miażdżycowych w układzie krwionośnym.