Suplementy na brak energii

Brak energii to jedno ze znamion dzisiejszego kształtu cywilizacji. Obecny styl życia, ciągły pośpiech, nieprawidłowe żywienie wywołują zmęczenie, często nawet chroniczne, co skutkuje niechęcią do działania, a nawet podatnością na różnego rodzaju choroby. Rozwiązaniem na to są suplementy diety, które dodają energii, takie jak boostery energetyczne. Są one bardzo popularne ze względu na swój bezpieczny skład, który często jest całkowicie naturalny, a przy tym bardzo skuteczny. 

Suplementy na energię – czym są?

Boostery energetyczne to suplementy, które wspierają metabolizm energetyczne i stymulujące generowanie ATP, czyli podstawowego nośnika energii w organizmie. Ich działanie zwiększa siły witalne, pobudzają i poprawiają kondycję psychofizyczną oraz wytrzymałość. Stosowanie boosterów energetycznych doskonale sprawdza się u osób permanentnie zmęczonych, niezależnie od tego, czy na co dzień zajmują się pracą fizyczną, czy umysłową.

Muscle-Zone Sklep

Na czym polega skuteczność boosterów energetycznych? Między innymi na tym, że ich bazą są związki odżywiające mitochondria oraz stymulujące je do wydajniejszej pracy. W ten sposób może jest wyprodukowanie należytej ilości ATP, który stanowi transporter energii w organizmie. Jest to proces konieczny do przebiegu wszystkich funkcji fizjologicznych, dlatego też tylko dzięki temu można liczyć na jakiekolwiek chęci do działania. Bardzo istotna jest funkcja wspierania mitochondriów, ponieważ ich stan i działanie mogą mięć ogromny wpływ na pracę umysłu, pamięć i koncentrację, a nawet na rozwój chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona, choroba Alzheimera czy stwardnienie rozsiane.

Jakie boostery energetyczne polecamy?

Jednym z przykładów skutecznych boosterów energetycznych jest sulbutiamina, czyli preparat zawierający specjalną formę tiaminy, która w tej postaci charakteryzuje się większą przyswajalnością i zdolnością do przekraczania bariery krew-mózg. 

Sulbutiamina jest złożona z dwóch cząsteczek tiaminy i wykorzystywana bywa często do leczenia astenii, czyli chronicznego zmęczenia psychicznego i fizycznego. Poza tym dobrze wpływa na zdolności zapamiętywania i koncentracji. To właśnie niedobór tiaminy, niezależnie od formy, może skutkować zmęczeniem, pogorszeniem funkcji umysłowych, rozdrażnieniem czy gorszym samopoczuciem. W związku z tym suplementacja jest jak najbardziej wskazana. Jak działa sulbitiamina? Przede wszystkim poprzez rozpuszczanie się w tłuszczach wnika w głąb organizmu i wspiera pracę układu nerwowego oraz wywołuje wzrost estrów fosforanowych tiaminy. Posiada ona właściwości nootropowe i reguluje metabolizm w centralnym układzie nerwowym. Pobudza w ten sposób przebieg procesów psychicznych, w tym między innymi świadomość oraz pamięć. Ponadto sulbutiamina wzmaga też aktywność układu glutaminergicznego i cholinergicznego w hipokampie i korze przedczołowej, czyli w tych obszarach mózgu, które są odpowiedzialne za skupienie i pamięć. Sulbutiamina znacząco zwiększa ilość energii i poprawia tolerancję na wysiłek, przy czym posiada też działanie przeciwlękowe i przeciwdepresyjne. 

Kolejnym suplementem z kategorii boosterów energetycznych jest znana wszystkim doskonale kofeina – składnik kawy oraz suplementów diety. Stanowi ona alkaloid purynowy należący do najczęstszych środków psychoaktywnych. Kofeina jest antagonistą receptorów adenozynowych, wpływa stymulująco na układ nerwowy i tym samym poprawia koncentrację, samopoczucie i eliminuje zmęczenie. Działanie kofeiny polega chociażby na stymulacji mózgu i hamowaniu uczucia senności. Poza tym ta substancja jest podobna do receptora adenozynowego, któremu blokuje dostęp i tym samym zapobiega pojawianiu się zmęczenia. Kofeina wzmaga też produkcję serotoniny, adrenaliny, acetylocholiny czy dopaminy, więc wpływa pobudzająco. Często w preparatach tego typu znajdziemy także ekstrakt z grapefruita, który stanowi doskonałe źródło naryngeniny – aktywnego biologicznie glikozydu flawinowego, który działa przeciwuletniającą, przeciwcukrzycowe, przeciwestrogennie i hepatoprotekcyjnie.