Dla sportowców

Suplementy na bieganie

Obecnie zagadnienia zdrowego stylu życia, czyli odpowiedniej diety, dobrej jakościowo suplementacji oraz codziennej aktywności fizycznej, stały się niezwykle modne na całym świecie. Staliśmy się, przede wszystkim, bardziej świadomi swojego ciała, wyborów oraz ich konsekwencji, jesteśmy w coraz większym stopniu odpowiedzialni za to, jak wyglądamy i jak się czujemy. Zdrowo, racjonalnie, a także różnorodnie się żywimy, wybieramy produkty nieprzetworzone, lokalne, sprawdzone, lekkostrawne. Aktywność fizyczna i codzienna dawka pozytywnych endorfin stały się w zasadzie codziennością, a może nawet pasją, receptą na negatywne i nie do końca pożądane emocje, formą odstresowania, tzw. resetu. Jedną  z najbardziej lubianych i najpopularniejszych form aktywności stało się bez wątpienia bieganie, co nie dziwi, patrząc na to jak wiele korzyści czerpiemy z tego typu wysiłku.

W momencie kiedy biegniemy, pracują wszystkie partie mięśniowe, oczywiście z mniejszą lub większą intensywnością, natomiast musimy pamiętać, że w ruch wprawiamy całe ciało. Oznacza to, że obciążamy nie tylko stawy, mięśnie i ścięgna, ale również narażamy się na liczne niedobry, spowodowane znaczną utratą energii oraz innych składników odżywczych. Bardzo ważna dla biegacza powinna być zatem suplementacja, albowiem jej działanie jest zbawienne w skutkach dla jego funkcjonowania oraz komfortu jego codzienności. Jakie suplementy stosować?

Muscle-Zone Sklep

Tauryna

Tauryna w kontekście sportów biegowych jest popularna od dłuższego czasu, ponieważ dzięki swoim wszechstronnym właściwościom, zapewnia refleks, wytrzymałość, wydolność, a także energię i równowagę, zarówno w czasie wysiłku, jak i po jego zakończeniu. To bardzo ważne, że ten suplement diety dba również o okres powysiłkowy, czyli o regenerację. Jej głównym zadaniem jest regulacja poziomu cukru we krwi, jak również ochrona organizmu przed rozpadem białek, a także atakiem drobnoustrojów, bakterii lub grzybów. Co więcej – Tauryna – doskonale zmniejsza stężenie złego cholesterolu i normalizuje produkcję cholesterolu. Nie mniej istotnym faktem pozostaje jej działanie na rzecz trzustki, za pomocą którego stymuluje ona ten narząd do wydzielania odpowiedniej porcji insuliny. Pamiętajmy, że dzięki suplementacji Tauryny, możemy ochronić się przed powstaniem bardzo wielu nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak np. cukrzyca lub nadciśnienie, natomiast dzięki jej niezwykłej strukturze, unikniemy bóli i skurczów, nieustannie towarzyszących biegaczom.

Kreatyna

  Kreatyna, to doskonały i główny „producent” energii w naszym organizmie. To właśnie dzięki niej następuje regularna wymiana struktur mięśniowych na nowsze, bardziej wytrzymałe i sprężyste oraz regeneracja przetrenowanych partii włókien. Kreatyna odpowiada za procesy metaboliczne oraz te, nieodłącznie związane z przemianą materii, transportem tlenu, a także wartości odżywczych. Można rzec, iż przywraca ona naszemu organizmowi równowagę, komfort i dobre zdrowie, albowiem uzupełnia w zasadzie wszystkie niedobory energetyczne, powstałe podczas wysiłku biegowego (zwiększa wydolność i podnosi tętno, dzięki czemu stajemy się bardziej wytrzymali, szybsi i postępowi).

Beta- alanina

Biegacze zdecydowanie powinni zwrócić na nią uwagę. Nie tylko dlatego, że dba ona zarówno o sferę wewnętrzną, jak i zewnętrzną organizmu, ale przede wszystkim ze względu na jej wielowymiarowość, szybkość działania i mnogość zalet, jakie posiada. Ten rodzaj substancji, można powiedzieć, oswaja nas z codziennością, oznacza to, iż dodaje energii wówczas, kiedy nam jej brakuje, kiedy czujemy się zmęczeni, senni, słabi – b-alanina stymuluje wszystkie procesy energetyczne i psychofizyczne.

Nie możemy zapominać o równowadze we wszystkim, co robimy. Pamiętajmy, że w przypadku wysiłku fizycznego, suplementacja jest podstawową formą ochrony naszego organizmu przed wszystkimi negatywnymi czynnikami otoczenia, a nawet procesami starzenia.