Suplementy na apetyt

Brak apetytu zarówno u dzieci jak i  dorosłych towarzyszy często na przykład infekcjom i niektórym chorobom żołądka, ale może być także skutkiem zaburzeń emocjonalnych. Nie warto jednak braku apetytu lekceważyć. Istnieją specjalne suplementy diety na zaburzenia łaknienia w postaci kropli i syropów na apetyt dla dzieci czy dorosłych zawierające wyciągi z ziół oraz witaminy. Niekiedy stosowane są też tabletki na apetyt wydawane na receptę. Brak apetytu sprawia, że organizm człowieka nie otrzymuje właściwej dawki składników odżywczych, które są mu niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania. Z tego względu tak bardzo ważne jest to, aby zadbać o zwiększenie łaknienia poprzez zastosowanie właściwych suplementów diety.Do zwiększenia apetytu wykorzystuje się na przykład witaminy z grupy B. Mają one istotny wpływ na metabolizm białek, tłuszczów i węglowodanów. Ze względu na bezpieczeństwo witamin z grupy B, można je stosować nawet w przypadku dzieci, które mają problem z apetytem. Brak apetytu może także stanowić objaw niedoboru witaminy C, szczególnie, jeżeli jest połączony z innymi objawami, takimi jak nawracające infekcje, senność, bóle mięśni i stawów. W przypadku zaobserwowania takich problemów wskazana jest zatem suplementacja witaminy C. 

Muscle-Zone Sklep

Brak apetytu u dzieci

Brak apetytu u dziecka najczęściej wiążę się z infekcją, która przebiega wraz z gorączką. W takiej sytuacji nie ma powodów do obaw, ponieważ apetyt wróci wraz z powrotem do zdrowia. Inną przyczyną zmniejszonego apetytu mogą być złe nawyki żywieniowe takiej jak na przykład podjadanie między posiłkami słodyczy czy słonych przekąsek. Próby zwiększenia apetytu u dziecka należy więc zacząć od wyeliminowania podjadania między głównymi posiłkami. Pomocne mogą być też atrakcyjne i kolorowe formy podania potraw, do których można dodać przyprawy takie jak tymianek czy pieprz, które zwiększają apetyt. Istotne są również regularne pory posiłków i ich różnorodność oraz miła i spokojna atmosfera w trakcie spożywania posiłków. 

Jeśli wyżej wymienione zabiegi nie pomagają, można spróbować ziół albo kropli czy syropów na apetyt. Trzeba jednak pamiętać, że takie produktu mogą pomóc tylko w sytuacji kiedy przyczyną słabego apetytu są problemy trawienne. Kiedy brak apetytu wynika z innej przyczyny najpierw należy zlokalizować przyczynę i rozpocząć odpowiednie leczenie. 

Brak apetytu u osoby starszej

Brak apetytu u starszych osób jest bardzo częsty. Przyczyną słabszego apetytu u dorosłych najczęściej są przede wszystkim przewlekłe choroby takie jak zapalenie żołądka czy choroba wrzodowa tego narządu, ale też braki w uzębieniu utrudniające rozdrobnienie przyjmowanego pokarmu. Mniejszy apetyt bywa również spowodowany obawą przed dolegliwościami w jego trakcie lub po nim, jak choćby zgaga, ból brzucha, biegunka, zaparcia czy wzdęcia. Kolejnym powodem zmniejszonego apetytu może być pojawiająca się depresja. Należy więc przede wszystkim rozpoznać i zwalczyć przyczynę osłabionego apetytu. W większości przypadków, można zastosować zioła czy syrop na apetyt dla dorosłych. Warto także spróbować specjalistycznych produktów do żywienia medycznego, które są dostępne w aptece w wariantach dopasowanych do różnych chorób, a także w różnych smakach. Mają one postać płynną i pomagają zaspokoić zapotrzebowanie na witaminy, minerały i substancje odżywcze. Należy pamiętać, że nie wolno lekceważyć tego problemu, ponieważ brak apetytu u osób starszych może doprowadzić do niedożywienia, które pogarsza jakość życia i negatywnie wpływa na odporność seniora.

Jakie suplementy na apetyt? 

Większość produktów mających zwiększać apetyt to suplementy diety zawierające wyciągi z ziół, które mają postać płynną – syropów lub kropli na apetyt, a niekiedy także herbatek. Taka forma jest najbardziej przyjazna zarówno dla dzieci jak i dla osób starszych, które mogą mieć problem z przełknięciem tabletki. Postać kropli pozwala także na przyjęcie mniejszej objętości preparatu, w stosunku do syropu, o takim samym działaniu. W niektórych przypadkach niezbędne jest jednak zastosowanie leków zwiększających apetyt dostępnych na receptę. Takie leki zawierają cyproheptadynę i są stosowane w anoreksji oraz powodują znaczny przyrost wagi ciała.

Zioła na apetyt

Na zwiększenie apetytu, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych stosuje się najczęściej zioła zaliczane do tak zwanej goryczy. Gorzki smak tych ziół oddziałuje na receptory znajdujące się na języku. Skutkiem jest nasilenie wydzielania soku żołądkowego. Do grupy tej zalicza się na przykład korzeń goryczki, którego jednak nie stosuje się u dzieci, a także liść bobrka trójlistkowego, korzeń arcydzięgla, kłącze tataraku czy owocnia pomarańczy gorzkiej. Wszystkie te zioła zażywa się około 15–30 minut przed posiłkiem, na przykład w postaci herbatki. Ze względu na zwiększanie przez nie wydzielania soku żołądkowego, nie można ich stosować w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Należy także przestrzegać zaleconego sposobu dawkowania czy też przygotowywania herbaty, gdyż gorycze w zbyt dużym stężeniu mogą hamować apetyt.