Na dolegliwości

Suplementy na anemię

Anemia to stan, podczas którego w naszym organizmie znajduje się niewystarczająca ilość krwinek czerwonych. Czujemy się wtedy bardzo słabi, może dochodzić do częstszych chorób, problemów z sercem. Anemia sprzyja także powstaniu depresji, która jest stanem bardzo niekorzystnym dla naszego ciała. Przede wszystkim przez nią stale czujemy się zmęczeni, niewyspani i bez energii. Tak długo utrzymujący się stan może doprowadzić do poważnych zaburzeń, które skutkują wieloma chorobami. Anemię rozpoznamy m.in. po wypadających włosach, łamliwych paznokciach, ziemistej i bladej cerze i problemach z koncentracją.

 

Żelazo

Muscle-Zone Sklep

Żelazo jest głównym suplementem w walce z anemią. Dzieje się tak, ponieważ wchodzi ono w skład barwników w postaci hemowej – hemoglobiny i mitoglobiny oraz niehemowej (w roślinach) i także w enzymach, których zadaniem jest transport tlenu po całym naszym organizmie. Współdziała z enzymami, które metabolizują kwasy tłuszczowe, biosyntezują proktaglandyny i katabolizują tryptofan – aminokwas białkowy, który wchodzi w skład białek.

Żelazo wzmacnia nasz organizm, zmniejsza możliwość zachorowania i sprawia, że mamy więcej siły i energii. Jego niedobór może skutkować złym samopoczuciem, roztargnieniem, zmniejszeniem apetytu, apatią. Jest bardzo ważnym składnikiem naszej diety. Powinien być suplementowany, zwłaszcza wtedy, kiedy unikamy jedzenia mięsa, ponieważ żelazo z produktów roślinnych wchłania się o wiele gorzej.

Gdzie znajdziemy żelazo?

Żelazo mają w sobie: jajka, szpinak, szczaw, wątróbka, rośliny zielone, np.zielony groszek, czy sałata.

 

Kwas foliowy

Dzięki kwasowi foliowemu w naszym organizmie wytwarza się krew. Jest on potrzebny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Dzięki niemu powstają neurostymulatory: serotonina i noradrenalina, bowiem przekształca on aminokwasy, homocysteinę i metioninę. Kwas foliowy pomaga także w ochronie układu krążenia przed miażdżycą. Jest on ważny szczególnie dla kobiet w ciąży i kobiet starających się o dziecko, a także u osób z anemią.

 

Witamina B12

Pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Bierze aktywny udział w biosyntezie nukleotydów i choliny, która jest składową osłonki mielinowej. Osłonka ta otacza nerwy i jest bardzo potrzebna do prawidłowego przewodnictwa nerwowego.

Witamina B12 uczestniczy także w procesie przetwarzania białek, węglowodanów i tłuszczy w energię. Zmniejsza uczucie zmęczenia, otępienia wywołanych przez anemię. Zwiększa koncentrację i polepsza myślenie. Syntezuje także seotoninę -bardzo ważny neuroprzekaźnik, który działa pobudzająco i antydepresyjnie. Gdy mamy niedobór tej witaminy czujemy się osłabieni, rozdrażnieni, przybici, ale także odczuwamy mrowienie oraz wewnętrzny niepokój.