Suplementy na alergię

Alergie to dość powszechny problem zdrowotny. Wynika z indywidualnych tendencji każdego organizmu, ale także ze zmian zachodzących w środowisku. Pogarszanie się stanu powietrza, wzrost ilości szkodliwych pyłów wpływają niekorzystnie na układ oddechowy. Z kolei wysoko przetworzone jedzenie, pestycydy i inne „ulepszenia” w żywności wywołują alergie pokarmowe. Wszystko to sprawia, że pogarsza się kondycja układu immunologicznego, który ciągle jest drażniony, w wyniku czego coraz częściej pojawiają się różnego rodzaju alergie. Nierzadko mamy do czynienia z alergiami sezonowymi, czyli takimi, które uzależnione są od pory roku i kwitnienia niektórych gatunków roślin. Wskutek kontaktu z nawet niewielką ilością alergenu dochodzi do zbyt intensywnego uwalniania histaminy, co objawia się między innymi kaszlem i kararem, a także zmianami skórnymi. 

Co brać na alergię?

Pomocne w walce z alergią są suplementy diety. Tak naprawdę to, co serwujemy naszemu organizmowi w postaci pożywienia ma największy wpływ na to, jak będzie on sobie radził z różnego rodzaju „intruzami”, czyli w tym przypadku alergenami. Suplementy doskonale nas w tym wesprą, gdyż nie wszystkie składniki odżywcze jesteśmy w stanie pozyskać z pożywienia we właściwych ilościach. Jakie więc preparaty stosować, by zminimalizować objawy alergii? 

Muscle-Zone Sklep

W pierwszej kolejności warto zadbać o układ pokarmowy, ponieważ to on ma największy wpływ na funkcjonowanie układu immunologicznego. Pomocne będą tu między innymi probiotyki i prebiotyki, które uzupełnią florę bakteryjną żołądka i jelit w dobre bakterie, stanowiące naturalną ochronę przed szkodliwymi drobnoustrojami, a dodatkowo usprawniają proces trawienia.

Wapń

Niezbędnym suplementem, który doskonale sprawdzi się w walce z symptomami alergii jest znany wszystkim wapń. Dlaczego? Ponieważ jony wapniowe są istotnym czynnikiem regulującym prawidłowe działanie całego organizmu. Te cząsteczki są ważnymi przekaźnikami sygnałów, które biorą udział w wielu procesach zachodzących w komórkach organizmu. Przykładem jest tu fakt, że w śródbłonku naczyń krwionośnych wspomniane jony wapnia regulują napięcie ścian naczyń, pozwalają też na szybsze gojenie ran. Wapń zmniejsza również przepuszczalność naczyń krwionośnych, która zwiększa się w przypadku stanów zapalnych i nadmiernego uwalniania histaminy, stąd też suplementowanie tego pierwiastka eliminuje wodnisty katar. 

Kwercetyna

Warto wspomnieć tu również o kwercetynie, czyli popularnym flawonoidzie występującym naturalnie w różnego rodzaju owocach, na przykład w jabłkach, jagodach czy czarnych porzeczkach, a także w warzywach typu brokuły i cebula. Jak działa kwercetyna? Przede wszystkim posiada ona właściwości przeciwzapalne i immunomodelujące, a także przeciwalergiczne. Istotne jest tu jednak zażywanie preparatu zgodnie z zaleceniami, gdyż zbyt duże dawki są szkodliwe, zresztą jest tak w przypadku większości substancji. 

Spirulina

Równie znanym suplementem, który jest jednak skuteczny w eliminowaniu objawów alergii jest spirulina. Są to wysuszone algi, wyjątkowo bogate w białko, różnego rodzaju składniki mineralne, kwasy tłuszczowe i witaminy, czyli jednym słowem – super food. Według badań przyjmowanie spiruliny jest w stanie blokować histaminę za pomocą mastocytów. Zaleca się tu przyjmowanie od 1000 do 2000 mg suplementu, by zredukować katar czy kichanie. Poza tym spirulina świetnie sprawdza się jako środek profilaktyczny, jeszcze zanim pojawi się alergia, dlatego warto ją stosować np. przed okresem pylenia rośliny, na którą jesteśmy uczuleni.

Co jeszcze może nam pomóc uniknąć przykrych objawów alergii?

Przede wszystkim dieta zasadowa. Dla wielu osób pojęcie to brzmi zapewne obco, nie jest to jednak nic skomplikowanego. Produkty kwasotwórcze, takie jak krowie mleko czy cukier szkodzą alergikowi, stąd też należy ich unikać. By odkwasić organizm warto przyjmować między innymi suplementy z kwasami tłuszczowymi DHA. Jest to istotne, ponieważ ludzki organizm nie jest w stanie sam ich wytworzyć, a w codziennych posiłkach często nie przywiązujemy do nich należytej wagi.