Prostata, czyli stercz jest gruczołem znajdującym się w okolicy krocza, tuż pod pęcherzem moczowym każdego mężczyzny, a przez jej wnętrze przechodzi cewka moczowa. Gruczoł krokowy pełni wiele ważnych funkcji. Odpowiedzialny jest przede wszystkim za produkcję płynu z plemnikami zawartego w spermie, dlatego też wpływa zarówno na ruchliwość komórek rozrodczych, jak i na ich odżywienie. Wszystko to sprawia, że prostata istotnie oddziałuje na płodność. Wielu mężczyzn zapomina, jak ważny jest ten gruczoł, dlatego nie dbają oni o jego należyte funkcjonowanie i często bagatelizują wszelkie, nawet wysoce niepokojące objawy wskazujące na jakiekolwiek nieprawidłowości, czego przyczyną bywa poczucie wstydu lub po prostu nieświadomość ryzyka.
Choroby prostaty – przerost prostaty
Niestety, z wiekiem gruczoł prostaty zazwyczaj przestaje funkcjonować prawidłowo i pojawiają się związane z nim problemy. Jednym z nich jest przerost prostaty, który dotyka większość mężczyzn w dojrzałym wieku, zwykle w okolicach 50. roku życia, choć nierzadko mamy z nim do czynienia już po ukończeniu 40 lat.
Co ciekawe, według badań na schorzenie to cierpi aż 60 % mężczyzn po sześćdziesiątym roku życia. Wówczas gruczoł krokowy powiększa się znacznie w wyniku rozrostu komórek gruczołowych i spadku poziomu androgenów, w tym przede wszystkim testosteronu. Do najczęstszych objawów przerostu prostaty należą kłopoty z oddawaniem moczu oraz zmniejszenie aktywności seksualnej.
Zdarza się również, iż choroba ta jest przyczyną powstawania raka prostaty, który jest często nowotworem złośliwym zwanym PCa, choć oczywiście istnieją też jego łagodne formy.
Jak rozpoznać przerost prostaty?
Między innymi poprzez częstotliwość oddawania moczu – jeśli zdarza się to około 3 razy w ciągu jednej nocy to możemy mówić o przeroście gruczołu krokowego.
Ponadto występuje częsta i nagła, ale przy tym złudna potrzeba robienia tego w ciągu dnia oraz wyciekanie moczu z cewki moczowej. Dodatkowo strumień moczu jest słaby, a jego oddawaniu towarzyszyć może ból. Jest to wysoce kłopotliwe i często wyklucza chorego z normalnego życia, powodując uczucie skrępowania i brak pewności siebie. W związku z tym bardzo istotne jest, by nie bagatelizować problemu i podjąć się leczenia.
Nie można przy tym unikać wizyt u specjalistów, gdyż zdrowie prostaty to gwarancja poczucia męskości, zaś zignorowanie schorzenia może być nie tylko niekomfortowe, ale także bardzo niebezpieczne. Czy operacja przerostu prostaty jest niezbędna?
Jak leczyć przerost prostaty?
Leczenie przerostu prostaty powinno opierać się przede wszystkim na suplementacji. Prawidłowa, dobrze zbilansowana dieta to klucz do sukcesu, ponieważ do należytego funkcjonowania całego organizmu, w tym układu moczowo – płciowego konieczne jest dostarczanie wszystkich składników odżywczych, czasem nawet w zwiększonych ilościach.
Należy pamiętać, że zignorowanie problemu i nieleczenie przerostu prostaty może prowadzić do poważnych komplikacji, takich jak na przykład całkowite zamknięcie światła przewodu moczowego w wyniku nieustannego ucisku gruczołu, co z kolei skutkuje nawet koniecznością usuwania nagromadzonego wewnątrz moczu, a także chorobami nerek.
Najpopularniejszymi suplementami diety w leczeniu przerostu gruczołu prostaty są fitosterole, czyli substancje pochodzenia naturalnego, które określić można mianem bioaktywnych hormonów roślinnych. Znajdują się one między innymi w nasionach dyni, korzeniu pokrzywy czy kiełkach kukurydzy, dlatego też warto sięgnąć po suplementy, które zawierają je w swoim składzie. Innym przykładem tego typu preparatów mogą być tak zwane alfa-blokery, które rozszerzają naczynia krwionośne działają rozluźniająco na mięśnie gładkie gruczołu krokowego, gdyż oddziałują na obecne tam receptory.
Jakie jeszcze suplementy będą pomocne w walce z przerostem prostaty? Warto tu wymienić chociażby finasterydy, które wpływają na zmniejszanie gruczołu krokowego. Najbezpieczniejsze jednak będą preparaty ziołowe, które w żaden sposób nie zmniejszają popędu seksualnego, a jednocześnie są skuteczne w leczeniu schorzenia.
Mowa tu na przykład o korzeniu pokrzywy, palmie sabałowej czy pokrzywie. Wyciągi z tych roślin znajdują się w wielu preparatach wspomagających zdrowie prostaty.
Palma sabałowa – Saw Palmetto – Zioła na prostatę
Palma sabałowa jest bardzo skuteczna we wspomaganiu leczenia przerostu prostaty. Ponadto wykazuje działanie podnoszące poziom testosteronu dzięki czemu jest bardzo wskazanym ziołem dla poprawy „męskiej kondycji”. Saw palmetto jest ziołem bezpiecznym, praktycznie nie wchodzi w interakcję z lekami, a przynosi wiele korzyści dla układu moczowego.
Palma sabałowa – skutki uboczne.
Nie wykazano skutków ubocznych stosowania Saw Palmetto, ani interakcji z lekami.
Pokrzywa – Zioła na prostatę
Pokrzywa poza znanym działaniem moczopędnym wykazuje też bardzo ciekawe działanie w kwestii ograniczenia rozrostu prostaty. Pokrzywa wpływa na poziom hormonów odpowiedzialnych za przerost mięśnia krokowego. Ponadto pokrzywa działa przeciwzapalnie oraz antyseptycznie.
Pokrzywa może być stosowana w postaci mielonego ekstraktu, w postaci kapsułkowanych ziół oraz jako napar. Parzenie herbaty z pokrzywy jest bardzo proste.
Pokrzywa zwyczajna wchodzi w interakcje z lekami: moczopędnymi oraz na nadciśnienie!
Ponadto w tym przypadku nieoceniony są również minerały: cynk, miedź i selen, które regulują poziom hormonów i mają działanie przeciwutleniające. Nie można zapominać też o cennych substancjach, jakimi są witaminy, w tym w szczególności witamina A, C oraz E, które pełnią funkcje antyoksydacyjne.
Podsumowanie
Życie w przerostem prostaty nie musi być trudne, jeżeli będziemy pamiętać o kształtowaniu dobrych nawyków i o właściwej suplementacji. Do rad, które powinniśmy sobie przyswoić, by wyeliminować schorzenie zaliczyć można zmniejszenie spożycia kofeiny i alkoholu, redukcję stresu, aktywność fizyczną oraz regularne oddawanie moczu.
Leczenie przerostu prostaty można wesprzeć za pomocą ziół.
W połączeniu z przyjmowaniem wspomnianych wcześniej składników odżywczych możliwe jest zredukowanie objawów choroby i uniknięcie operacji. Ważne jest nie tylko leczenie, ale także zapobieganie, stąd włączenie do swojej diety naturalnych preparatów wspomagających zdrowie prostaty pozwoli uniknąć zachorowania.