Suplementy do crossfitu

Z czym kojarzy nam się crossfit? Czym właściwie zajmuje się ta dyscyplina? Na to pytanie coraz częściej próbujemy szukać odpowiedzi. Otóż crossfit jest programem treningowym skupionym na wysiłku siłowym oraz kondycyjnym. Opiera się na intensyfikacji dziesięciu głównych zdolności siłowych w ludzkim organizmie. W czasie trwania ćwiczeń rozwijają się: siła, masa mięśniowa, wytrzymałość, szybkość, wydolność oraz koordynacja. Wszystko opiera się o wzmocnienie oraz stabilizację siły ruchowej wszystkich mięśni. Nie ulega wątpliwości, że crossfit, tak jak wszystkie inne sporty wymaga odpowiedniej suplementacji, żywienia, a także techniki treningowej. Warto pamiętać, że najważniejszym elementem przy wysiłku pozostaje zachowanie bezpieczeństwa, a także posiadanie wiedzy i odpowiedniej techniki. Bez dobrej i zdrowej diety, systematycznej suplementacji, a także regularnego treningu dostosowanego do danej dyscypliny – nie będziemy w stanie rozwijać swojego ciała, a także osiągać spektakularnych rezultatów. Suplementy diety rozwijają nasze ciało oraz umysł. Są one uzupełnieniem niedoborów, elementem wspierającym oraz intensyfikującym przemiany i procesy, budulcem dla kości, mięśni, stawów, wsparciem dla pracy narządów oraz organów. W przypadku crossfitu, suplementacja odgrywa również szczególną rolę. Wszystkie składniki odżywcze dostarczane do organizmu powinny zawierać się odpowiednio w zbilansowanej diecie, jednak jak wiadomo, nie zawsze jest to możliwe. Suplementacja z kolei zawiera wszystkie mikro i makro elementy jakich potrzebujemy, a w dodatku pozostaje ona w pełni wartościowa w swojej zawartości. 

  Co powinniśmy suplementować trenując crossfit? 

 Suplementy diety w przypadku osób trenujących crossfit są absolutną podstawą codziennego funkcjonowania, bez względu na stopień treningowego zaawansowania. Powinniśmy wówczas przyjmować takie składniki jak aminokwasy rozgałęzione BCAA, pełnowartościowe białko, witaminy oraz minerały, węglowodany, kreatyna.

Muscle-Zone Sklep

W przypadku witamin i minerałów, ich zażywanie jest chyba oczywiste. Przy intensywnym wysiłku fizycznym najzwyczajniej w świecie są one wydalane z organizmu wraz z potem i wówczas należy uzupełnić ich niedobór. Szczególnie magnez, wapń, żelazo, potas oraz witaminy z grupy B, witamina A, C, E, D oraz K – są polecane w przypadku osób potrzebujących energii, wigoru, być może lepszego samopoczucia i chęci do codziennego treningu. Dbają one nie tylko o potreningową regenerację, ale również o spokojny sen i dobrze prosperujące związki przemian, np.: trawiennych lub tych, które odpowiadają za tworzenie się mięśni. 

Białko z kolei stanowi podstawę suplementacji wśród sportowców, albowiem jest to najlepszy i najsilniejszy budulec dla tkanki mięśniowej, a także spalacz tłuszczu. Ciekawym jest fakt, iż odżywki białkowe są  w stanie zastąpić normalny posiłek powysiłkowy, w momencie kiedy nie jesteśmy w stanie go przygotować lub zwyczajnie nie mamy na to czasu. BCAA i glutamina, bo o nich również warto wspomnieć, są trzema rozgałęzionymi aminokwasami, które najczęściej występują w naszym organizmie. To właśnie one odpowiadają za tworzenie się mięśni oraz za rozmieszczenie i zawartość tkanki tłuszczowej w naszym ciele. Węglowodany natomiast odpowiadają głównie za wytrzymałość, szybkość i wydolność, dodają nam wigoru i są przetwarzane w wyniku przemian, tak aby pobudzać organizm do pracy.

Kreatyna to suplement doskonale znany, często stosowany, jednak w najmniejszym stopniu przypisywany osobom trenującym crossfit. Okazuje się jednak, że składnik ten doskonale oddziałuje na ten rodzaj sportu i niesie ze sobą bardzo wiele korzyści, zarówno w wymiarze fizycznym, jak również psychicznym. Kreatyna pozostaje obecna w mięśniach, a także wspomaga budowanie i intensyfikację siłową podczas wysiłku fizycznego. Suplement ten zatem stanowi doskonały bodziec dla organizmu w momencie kiedy oczekujemy szybkich, trwałych oraz bezpiecznych efektów, jak również niesamowitych rezultatów. 

Jak widać suplementacja w przypadku sportowców powinna stanowić jeden z najważniejszych elementów ich codzienności. Nie chodzi tylko o teraźniejsze dokonania, czy tez prezentowaną obecnie formę, ale przede wszystkim o przyszłość. Suplementy dają nam gwarancję długiej i szczęśliwej przyszłości, bez bólu stawów, zwyrodnień kostnych, skurczy oraz wielu innych schorzeń spowodowanych wieloletnimi treningami. Wiadomo, że organizm na przestrzeni lat również ulega degradacji i zaczyna odczuwać ciężar ponoszonych treningów, ale dzięki suplementacji może tego uniknąć i cieszyć się spokojem na długie lata.