Suplementy do biegania

Mówi się, że biegać może każdy, niezależnie od wieku, płci, czy też aktualnej kondycji fizycznej. Niewątpliwie, współczesny świat rozwija się pod kątem coraz bardziej spopularyzowanej i wyniesionej na piedestał ideału – aktywności fizycznej, której najczęściej spotykaną oraz rozpowszechnianą formą jest właśnie bieganie. Wysiłek fizyczny, odpowiednio zbilansowane, zdrowe, a także nieprzetworzone żywienie, połączone z regularną suplementacją, to zdecydowanie droga do sukcesu.

Biegając potrzebujemy nie tylko odpowiedniego obuwia, wystarczającego nawodnienia, czy rozgrzewki, musimy pamiętać przede wszystkim o tym, co dzieje się wewnątrz naszego organizmu. Wewnątrz bowiem zachodzą zmiany, które jest w stanie ustabilizować jedynie suplementacja. To ona bowiem zapobiega niedoborom, kontuzjom, urazom, zwyrodnieniom kostno-stawowym, zachwianiom emocjonalnym oraz skurczom. Suplementy diety tworzą swoistą tarczę ochronną, pomagając w regeneracji, leczeniu, jak również uzupełnieniu poziomu energetycznego. Musimy pamiętać, że w momencie wykonywania intensywnego ruchu jakim jest bieg, zaangażowane w pracę pozostają niemal wszystkie partie mięśniowe, nawet te, których na pierwszy rzut oka nie połączylibyśmy z tą aktywnością.

Muscle-Zone Sklep

Szczególnie istotną rolę odgrywają zatem suplementy, które już bardzo dawno temu przestały być zarezerwowane jedynie dla zawodowych biegaczy. W obecnych czasach, kiedy wszyscy  pragniemy zachowywać dobre zdrowie i świetne samopoczucie, a sport jest dla nas wyznacznikiem samorozwoju – suplementacja, a wraz z nią świadomość własnego ciała, stanowią bardzo ważny element naszej codzienności.

Suplementy – które najlepsze dla biegacza?

Suplementy nie tylko odżywiają i regenerują nasz organizm, budują również jego fizyczność, szybkość, wytrzymałość, dynamikę, logikę i percepcję. Dla biegaczy szczególnie ważna pozostaje dbałość o stawy, kości, mięśnie i skórę, dlatego nie mogą oni pozwolić sobie na niestosowanie suplementów diety w codziennej odnowie. Dla każdego, kto biega, bardzo ważnymi elementami diety pozostają:

  • Kofeina,
  • Koenzym Q10,
  • L-tyrozyna,
  • L-karnityna,
  • Kreatyna,
  • Izolat białka serwatkowego,
  • ZMA,
  • BCAA,
  • Witaminy (z grupy B, witamina A, C, D, E)
  • Minerały (wapno, magnez, rzeń-szeń, cynk, potas).

Kofeina to doskonała forma przygotowująca do startów w maratonach, zawodach lub po prostu do dobrego rozpoczęcia przygody z bieganiem. Jest to jedna z niewielu substancji na świecie, która została aż tak dogłębnie przebadana na sportowcach w każdej dziedzinie i specyfice jej użytkowania. Badania, analizy i wnioski z całą pewnością potwierdziły jej skuteczność w działaniu. Dzięki niej właśnie jesteśmy zdolni do tego, by biec nieprzerwanie ze stałym obciążeniem, odczuwając jednocześnie znacznie mniejsze zmęczenie lub też trenować bardziej intensywnie, wolniej się męcząc. Kofeina, co ważne, regeneruje zmęczony organizm, wspomaga procesy trawienne, procesy przemiany materii i spala tłuszcz.

Koenzym Q10 z kolei, to niezastąpiony środek wykorzystywany przy ciężkich dla organizmu treningach. Jego głównym zadaniem jest wytwarzanie ogromnych pokładów energii, która produkowana jest z kwasów tłuszczowych i węglowodanów. Koenzym Q10 maksymalizuje procesy regeneracyjne, neutralizuje wolne rodniki, usuwa bakterie, wirusy, grzyby, wzmacnia nasz układ immunologiczny, gruntuje odporność organizmu.

Podobnie działa również L-karnityna, która spala tłuszcz i pozbawia nas znienawidzonego cellulitu, czy oponki na brzuchu. Ten aminokwas umożliwia transportowanie kwasów tłuszczowych do miejsc ich ostatecznego przetworzenia, spalenia, dzięki czemu w pełni usprawnia proces redukcji (czyni z niego mechanizm przeobrażenia się tkanki tłuszczowej w energię potrzebną do treningów). Poza tym ogranicza pobór zapasów, tak bardzo istotnego dla mięśni, wątroby i stawów, glikogenu, dzięki czemu zmniejszony pozostaje prób bólu i zwiększa się wytrzymałość.

Kreatyna natomiast jest odpowiednim suplementem przy poprawie szybkości poruszania się. Jest ona ulubienicą tzw. ”osiłków” z niemal każdej siłowni, a co ważne pozostaje w pełni bezpieczna i bezinwazyjna dla naszego zdrowia i równowagi, zarówno psychicznej, jak i fizycznej. Suplementacja jest niezwykle ważna w życiu każdego sportowca.

Ważne są również zdrowa dieta i odpowiednia regeneracja, ale przede wszystkim – dobre nawodnienie. Mało kto wie, że nasz organizm w aż 70% składa się z wody, to ona jest obecna w niemal każdej tkance, mięśniu, w skórze. Bez wody nie bylibyśmy w stanie jakkolwiek funkcjonować i rozwijać się.