Tenis, a właściwe tenis ziemny jest sportem starszym niż mogłoby się wydawać. Za jego pierwowzór uważa się „grę dłonią” popularną wśród średniowiecznych zakonników. Obijali oni niewielką piłeczkę dłonią, którą w XVI wieku zastąpiła rakieta. Gra była szczególnie popularna wśród rodów królewskich, szczególnie na brytyjskim i francuskim dworze. Ze względu na popularność tenisa, wśród przedstawicieli rodzin królewskich i wyższych sfer, przez kolejne wieki kojarzony był on jako sport elitarny, elegancki i wyrafinowany.
Tenis często uważany jest za sport bardzo wymagający, którego uprawianie wiąże się z ogromnym wysiłkiem fizycznym. Nie jest to jednak prawda. Statystyki wskazują, że w trakcie przeciętnego, pięciosetowego meczu zawodnik pokonuje dystans około 5,5 km, ale około 40% z niego stanowi spacer. Faktem jest jednak to, że profesjonalna gra w tenisa wymaga wielu treningów, nie tylko na korcie ale również poza nim.
Trudno jest wskazać spójną charakterystykę warunków fizycznych, które powinien spełniać tenisista. Na liście najlepszych tenisistów wszech czasów znajdziemy zarówno drobnego Johna McEnrona, atletyczną Steffi Graf, czy spektakularnie umięśnioną Serene Williams. Każdy z tych sportowców wykorzystywał w grze inne atuty. Również to czyni tę grę tak widowiskową. Często bowiem na korcie wysublimowana technika konkuruje z ogromną siłą.
Tenis – po jakie suplementy sięgać?
Niezależnie od tego, czy dany zawodnik preferuje silne zagrania, czy rozwiązania techniczne jego mięśnie muszą być dobrze odżywione. Tenisiści powinni sięgać więc po izolaty białka. W czasie treningów oraz meczy sięgają oni również po wysoko węglowodanowe przekąski.
Tenis na tle innych sportów wyróżnia czas trwania rozgrywki, a co więcej fakt, że nie można przewidzieć ile ona potrwa. Najdłuższy mecz tenisowy w historii trwał ponad 11 godzin i był rozgrywany przez 3 kolejne dni w trakcie turnieju w Wimbledonie. Ta szczególna cecha tenisa powoduje, że gracze muszą być szczególnie wytrzymali fizycznie i psychicznie.
Fizyczną wytrzymałość wspomaga kreatyna lub jabłczan kreatyny, które nie tylko pomagają w regeneracji, ale też zmniejszają zakwaszenie mięśni. W trakcie meczy konieczne jest też stosowanie napoi izotoczniczych które nawadniają organizm jednocześnie uzupełniają ważne makroelementy.
Wszystkie najważniejsze turnieje tenisowe odbywają się latem. Na otwartych kortach często panuje bardzo wysoka temperatura. Grając w tych warunkach gracze muszą stale uzupełniać poziom potasu i magnezu, który tracą bardzo szybko wraz z potem.
Wśród tenisistów popularna jest też tauryna. Ma ona wiele właściwości dlatego niekiedy stosowana jest jako suplement typu „wszystko w jednym”. Tauryna pozytywnie wpływa na regenerację mięśni i wzmacnia serce, dzięki czemu poprawia wydolność oddechową. Ale co bardzo istotne reguluje poziom elektrolitów w organizmie, szczególnie wspomnianych wcześniej magnezu i potasu. Dodatkową zaletą tauryny jest jej pozytywny wpływ na układ nerwowy – umożliwia długotrwałą aktywność, ale bez efektu nadmiernego pobudzenia.
Tenis, którego popularność stale jest bardzo duża jest grą rozwijającą ciało i charakter. Mogą w niego grać wszyscy, a ze względu na średni poziom intensywności często polecana jest seniorom. Jednak zawodowi tenisiści, aby utrzymać swoje ciało w dobrej kondycji i móc rozegrać nawet bardzo długi mecz powinni sięgać po suplementy, które im w tym pomogą.