Suplementy dla osób starszych

Z wiekiem wiele aspektów naszego życia zmienia się. Jednym z nich jest zdrowie. Organizm staje się nieco słabszy i ma inne potrzeby, które koniecznie należy zaspokoić. Pojawiają się wówczas różnego rodzaju dolegliwości, w tym przede wszystkim pogorszenie pamięci i koncentracji, problemy z równowagą, spadek apetytu, choroby związane z układem sercowo-naczyniowym i wiele innych. Aby temu zapobiec czy nawet zniwelować już powstałe dolegliwości należy przede wszystkim zmienić tryb życia na zdrowszy. Ważna jest tu odpowiednia dieta, która dostarczy dojrzałemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Same codzienne posiłki zwykle są zbyt mało wartościowe, by zaspokoić to zwiększone zapotrzebowanie, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po suplementy diety. Co więc warto przyjmować, by przez długie lata cieszyć się dobrym zdrowiem, nawet mimo podeszłego wieku?

Suplementy dla osób w podeszłym wieku

Niezbędnym składnikiem naszej diety, który dobrze jest przyjmować w formie suplementu jest witamina B12. Odpowiada ona za szereg niezwykle ważnych funkcji w naszym organizmie, w tym przede wszystkim w obrębie układu nerwowego. Utrzymuje ona w odpowiednim stanie komórki nerwowe, dlatego dba o właściwe funkcjonowanie umysłu, poprawiając pamięć i koncentrację. W pośredni sposób może więc wpłynąć na minimalizację ryzyka demencji i podobnych chorób. Poza tym regularne przyjmowanie witaminy B12 zmniejsza przewlekłe zmęczenie, bóle głowy i stawów oraz mrowienie w stopach i dłoniach. Dlaczego tak istotna jest suplementacja tej substancji? Przede wszystkim dlatego, że z biegiem lat produkcja kwasu chlorowodorowego w żołądku spada, a to wpływa na gorszą absorpcję witaminy B12. Stąd też niemalże 25% osób w wieku 50 lat ma niedobory tej witaminy, zaś w wieku 75 lat odsetek ten wzrasta aż do 40%. 

Muscle-Zone Sklep

Kolejną ważną substancją, której nie można pominąć w suplementacji u osób starszych jest witamina D3. W wieku 70 lat ludzka skóra produkuje aż 60% mniej witaminy D3 niż w przypadku osób młodych, nie wspominając już o tych, którzy rzadko wystawiają się na działanie promieni słonecznych lub używają kremów z silnym filtrem. Niedobory witaminy D3 powodują między innymi znaczące osłabienie kości oraz mięśni. Poza tym wpływają na pogorszenie samopoczucia i spadek energii do działania. Konieczne jest więc przyjmowanie suplementów z tą witaminą, by w dojrzałym wieku czuć się lepiej i ograniczyć problemy z układem ruchu. 

Jeśli już mówimy o witaminie D3 to warto przy niej wspomnieć również o wapniu. To właśnie on odpowiada na stan kości, które w pewnym wieku stają się bardziej łamliwe.  Wapń mineralizuje kości i poprawia ich gęstość. To nie jedyne właściwości tego pierwiastka. Wpływa on również na sprawne działanie układu nerwowego i mięśniowego, co ma ogromne znaczenie dla osób starszych, u których zarówno pamięć, jak i aparat ruchu stają się nieco mniej sprawne. Nie można tu zapominać też o kolagenie, który ma zbawienny wpływ na stawy, utrzymując ich ruchomość. Poza tym kolagen „trzyma” naszą skórę, nie pozwalając jej wiotczeć i tracić jędrność, a więc opóźnia pojawianie się zmarszczek, a jego dodatkowa suplementacja może je nawet cofnąć. 

Jednym z najbardziej narażonych na problemy układem jest układ sercowo-naczyniowy. Z wiekiem pojawić się może nadciśnienie, choroba wieńcowa czy miażdżyca. W związku z tym konieczna jest ochrona w tym zakresie. Warto więc stosować suplementy z magnezem, żelazem czy preparat ALA, czyli kwas alfa-liponowy. 

Skutecznym preparatem dla osób starszych jest Ashwagandha. Posiada ona właściwości antyoksydacyjne, dlatego spowalnia starzenie się organizmu pod wieloma względami. Poza tym chroni komórki nerwowe i wspiera procesy poznawcze, co oznacza, że dzięki jej stosowaniu możemy dłużej cieszyć się wysoką sprawnością umysłową bez chorób układu nerwowego związanych z pamięcią. 

Niezbędnym elementem tej układanki są także nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Regulują one poziom cholesterolu i wspomagają pracę serca. Dodatkowo utrzymują skórę, włosy i paznokcie w dobrej kondycji.