Suplementy dla kobiet w ciąży

Ciąża nie bez powodu nazywana jest okresem błogosławionym. To właśnie w tym czasie, gdy nosimy w brzuchu dziecko, musimy ze zdwojoną siłą zadbać o swoje zdrowie, a co za tym idzie – również kondycję naszego pierworodnego. Oczywistym jest fakt, że każda kobieta ciężarna ściśle przestrzega zasad związanych z odżywianiem, odrzucając produkty, które mogą zaszkodzić organizmowi oraz spożywając te, które pozytywnie wpłyną na zdrowie dziecka. Jednak często zapominamy o bardzo istotnym aspekcie, jakim jest suplementacja. Odpowiednie preparaty stosowane równocześnie z pełnowartościową dietą mogą zapewnić lepszą kondycję fizyczną matki (na skutek czego lżej będzie przechodziła ona okres ciąży), a także wpłynąć na rozwój i sprawność maleństwa. Jakie suplementy dla matek w ciąży polecamy?

Kwas foliowy 

Kwas foliowy (inaczej nazywany witaminą B9, folianem lub folacyną) jest znany niemalże każdemu z nas. To podstawowy suplement, który powinien stać na piedestale preparatów dla kobiet ciężarnych. Ważnym jest fakt, iż organizm ludzki w żaden sposób nie jest w stanie samodzielnie wytwarzać tej substancji, dlatego jej suplementacja jest niezbędna, zwłaszcza w okresie ciąży. Kwas foliowy odpowiada za tworzenie czerwonych krwinek, regulację mnożenia się i rozwoju komórek nerwowych oraz pomaga utrzymywać prawidłową kondycję układu nerwowego. Dodatkowo, witamina ta usprawnia pracę układu pokarmowego oraz utrzymuje prawidłowe funkcje narządów płciowych. Warto również wspomnieć, że kwas foliowy jest czynnikiem wzrostu, biorącym udział w syntezie DNA, co wpływa na rozwój komórek tworzących nowe tkanki i organy w okresie ciąży. 

Muscle-Zone Sklep

W pierwszych tygodniach kwas foliowy odpowiada przede wszystkim za ukształtowanie układu nerwowego, z naciskiem na mózg oraz rdzeń kręgowy. Jak wykazują wyniki licznych badań – kobiety, które stosowały suplementy z kwasem foliowym w pierwszym trymestrze, wpłynęły na zmniejszenie ryzyka wad wrodzonych u dziecka (np. bezmózgowia i rozszczepu kręgosłupa) aż o 50-70%. 

Zalecaną dawką jest 0,4 mg folianu na dzień, jednak kobiety obciążone ryzykiem występowania wad cewy nerwowej (np. wyżej wspomnianego rozszczepu) powinny zwiększyć dawkę do 4 mg dziennie. 

Witaminy z grupy B

Istotną rolę w dobrej kondycji organizmu kobiety w ciąży oraz w prawidłowym rozwoju jej dziecka pełni również przyjmowanie witamin z grupy B. Szczególnie poleca się suplementację witaminy B6 (inaczej pierydoksyny), która odpowiada za optymalny przebieg cyklu folianów oraz obniża poziom homocysteiny. Niezwykle przykry jest fakt, że wg. regularnie przeprowadzanych badań aż co trzecia ciężarna posiada niedobory tej witaminy. Jest to niezwykle szkodliwe dla wzrostu malucha i może skutkować powstaniem wad cewy nerwowej. 

Witamina D3

Suplementy dla kobiet w ciąży w swoim składzie winny zawierać również witaminę D3, która stanowi niezbędny czynnik utrzymania odpowiedniej gospodarki wapniowo-fosforanowej oraz wpływa na prawidłową pracę wszystkich tkanek, komórek i narządów. Suplementacja witaminy D jest niezwykle ważna z tego względu, iż zapobiega niedoborom u przyszłego dziecka, które mogą skutkować osłabioną mineralizacją kości, krzywicą, cukrzycą, chorobami autoimmunologicznymi, a nawet nowotworami. 

Niedobory witaminy D3 u kobiet w ciąży mogą być spowodowane niedostateczną syntezą skórną (której przyczyną jest niskie nasłonecznienie), a także nieodpowiednia ilość przyjmowania tej substancji z pożywienia oraz brak suplementacji. 

Kwas DHA

DHA wchodzi w skład kwasów z rodziny omega-3, a jak wiadomo ich podaż jest niezwykle fundamentalna dla utrzymania ludzkiego zdrowia, zwłaszcza w kontekście ciąży. DHA (dekozaheksaenowy) jest najcenniejszym z tych składników, a jego głównym źródłem są ryby morskie oraz owoce morza. Suplementacja kwasu DHA w okresie ciąży posiada istotny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego oraz za rozwój narządu wzroku u dziecka – buduje komórki nerwowe, mózg oraz siatkówkę oka w czasie okresu płodowego. 

DHA powinien być przyjmowany od samego początku ciąży w dawce 500-600 mg dziennie. Kobiety z podwyższonym ryzykiem wcześniejszego porodu powinny zwiększyć dawkę nawet do 1000 mg. 

Optimal Prenatal – all in one

Ten produkt jest najbardziej zaawansowaną formułą na rynku. Zawiera wszystkie niezbędne witaminy, minerały oraz dodatki. W USA to najpopularniejszy preparat witaminowy dla przyszłych mam. Jego unikalność to precyzyjnie dobrane zestawienie składników oraz witaminy w aktywnych formach – nieocenione jest to w przypadku mutacji MTHFR! Produkt jest już dostępny w Polsce!

Minerały 

Istotną rolę w rozwoju płodu oraz utrzymaniu zdrowia ciężarnej pełnią również minerały. Najważniejszymi z nich jest jod, którego niedobory mogą powodować opóźnienie w rozwoju psychoruchowym oraz intelektualnym, a także żelazo, które matka przekazuje dziecku w czasie ciąży, a dzięki temu zapobiega późniejszej anemii. 

Jak wiadomo, do prawidłowego rozwoju kości i zębów niezbędna jest odpowiednia dawka wapnia. To właśnie ten pierwiastek w ostatnich 3 miesiącach kształtuje szkielet płodu. W przypadku, gdy kobieta ciężarna nie zadba o suplementację należytej ilości wapnia, dziecko pobierze tę substancję z jej kości. 

 

  • Gdy kobieta nie spożywa nabiału lub spędza mało czasu na słońcu, konieczne jest zwiększenie dawki witaminy D.
  • Zbyt wysoka ilość żelaza nie zostanie wchłonięta przez organizm. 
  • Największe zapotrzebowanie na witaminę B12 oraz cynk mają wegetarianki i weganki.