Suplementy dla kobiet w ciąży

Czas ciąży to wyjątkowy i szczególny okres dla każdej kobiety. Zdecydowana większość lekarzy zaleca wtedy stosowanie suplementów diety, które dostarczą do organizmy wszystkie niezbędne składniki odżywcze, które pomogą w prawidłowym przebiegu ciąży. Suplementy powinno przyjmować się nie tylko w okresie ciąży ale również przed zapłodnieniem i w trakcie karmienia piersią. Należy jednak pamiętać, że ciężarne kobiety powinny przyjmować tylko i wyłącznie suplementy dla kobiet w ciąży i zawsze w porozumieniu z lekarzem. 

Jak stosować suplementy diety?

Największą zaletą suplementów diety jest fakt, że pozwalają one na dostarczenie do organizmu zdecydowanie większych ilości kwasu foliowego. Optymalnym rozwiązaniem jest przyjmowanie kwasu foliowego jeszcze przed ciążą, ponieważ zmniejsza on ryzyko wad rozwojowych u płodu. Lekarze zalecają jednak przyjmowanie multiwitamin z kwasom foliowym wszystkim kobietom w wieku rozrodczym, ponieważ w Polsce ponad 50% ciąż jest nieplanowana. Co istotne kobiety w ciąży powinny przyjmować jeden preparat multiwitaminowy, ponieważ stosowanie kilku różnych suplementów może doprowadzić do przedawkowania witamin. Warto wiedzieć, że jeśli organizm dostanie więcej witamin niż potrzebuje to odłoży je w wątrobie i tkance tłuszczowej, co toksycznie wpłynie nie tylko na organizm matki ale i dziecka. 

Muscle-Zone Sklep

Witaminy z grupy B

Badania pokazują, że w Polsce nawet co trzecia kobieta w ciąży może mieć niedobór witaminy B6, a nawet co druga niedobór witaminy B12. A przecież witaminy B6 i B12 przyczyniają się do prawidłowego cyklu folianów i obniżenia stężenia homocysteiny. Niedobór tych witamin zdecydowanie zwiększa ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej. W przypadku niedoboru witaminy B6 ryzyko wzrasta niemal o 70%, a w przypadku witaminy B12 aż pięciokrotnie!

Kwas foliowy

Kwas foliowy to nic innego jak jedna z witamin z grupy B. Organizm człowieka nie jest w stanie go jednak samodzielnie wytworzyć, dlatego trzeba go dostarczyć z pożywieniem lub pod postacią suplementów diety. Co istotne kwas foliowy jest niezbędny do powstawania czerwonych krwinek oraz reguluje rozwój komórek nerwowych i wpływa na prawidłowe działanie przewodu pokarmowego i narządów płciowych, a co najważniejsze bez kwasu foliowego nie jest możliwa synteza DNA, co jest niezwykle istotne na początku ciąży. Przeprowadzone badania pokazują, że 

rozpoczęcie suplementacji kwasu foliowego miesiąc przed ciążą obniża o 50-70% ryzyko wystąpienia u płodu wad wrodzonych takich jak bezmózgowie i rozszczep kręgosłupa. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca przyjmowanie kwasu foliowego do końca drugiego trymestru ciąży, ponieważ poprawia on wchłanianie żelaza i zmniejsza ryzyko nadciśnienia indukowanego ciążą.

Witamina D

Niedobór witaminy D jest w Polsce powszechny, tymczasem jest ona niezbędna do utrzymania w organizmie prawidłowej gospodarki wapniowo-fosforanowej oraz prawidłowego funkcjonowania wielu tkanek i narządów. Ma ona również wpływ na proces transkrypcji w ponad 200 genach. Niedobór witaminy D w trakcie ciąży jest bardzo niebezpieczny, ponieważ zwiększa ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego, a w przypadku dziecka, które urodzi się z niedoborem tej witaminy istnieje ryzyko, że w późniejszym okresie życia może dojść do słabej mineralizacji kości, a także wystąpienia cukrzycy typu I, nowotworów i chorób autoimmunologicznych. 

Jod

Od odpowiedniej ilości jodu w czasie rozwoju płodowego dziecka zależy prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Hormony te są niezbędne do rozwoju mózgu i kości dziecka, a ich skrajny niedobór może powodować upośledzenie umysłowe, wady układu kostnego jak i również przedwczesne odklejenie się łożyska czy poronienie. W trakcie trwania ciąży najważniejsze jest pierwsze 10 tygodni, ponieważ płód nie ma wtedy jeszcze własnej tarczycy, co sprawia, że jest uzależniony od dostaw hormonów z organizmu matki. 

DHA

W czasie ciąży suplementacja DHA jest niezbędna, zwłaszcza, że w Polsce ze względu na klimat i małe ilości spożywanych ryb występuje duży niedobór kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3,  zwłaszcza najcenniejszego kwasu dokozaheksaenowego czyli DHA. DHA ma bardzo korzystny wpływa na rozwój układu nerwowego i narządu wzroku dziecka, a także jest ważnym materiałem budulcowym komórek nerwowych, mózgu oraz siatkówki oka w życiu płodowym.

Żelazo

Badania pokazują, że niedobór żelaza występuje u 40% kobiet w ciąży, a żelazo jest mikroelementem koniecznym do transportu tlenu w organizmie, jego niedobór powoduje anemię i może być przyczyną wad rozwojowych u płodu. Lekarze zalecają suplementację żelaza od 9 tygodnia aż do końca ciąży. 

Wapń 

Wapń razem z fosforem jest niezbędny do do budowania prawidłowej struktury kości i zębów u dziecka. W czasie ostatnich trzech miesięcy ciąży kształtuje się szkielet płodu, więc jest on bardzo potrzebny. Kobieta potrzebuje wapnia w odpowiedniej ilości, w innym przypadku dziecko będzie czerpało go z jej kości. Badania udowodniły również, że przyjmowanie wapnia w ciąży obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu.